هشدار عفو بین الملل نسبت به وضعیت غیرنظامیان هلمند

دختر افغان در حال انتقال آب در شهر لشکرگاه، مرکز هلمند
توضیح تصویر،

هزاران غیرنظامی از عملیات در مارجه و نادعلی فرار کرده اند

درحالی که عملیات نظامی در ولایت هلمند، در جنوب افغانستان وارد پنجمین روز خود شده، سازمان عفو بین الملل نسبت به وضعیت غیرنظامیان افغان در این ولایت ابراز نگرانی کرده است.

این سازمان می گوید حدود ده هزار غیرنظامی، خانه های خود را در محلاتی که عملیات در آن جریان دارد ترک کرده اند، در حالی که هزاران نفر دیگر قادر به فرار نبوده و در جنگ گیر مانده اند.

عفو بین الملل از هر دو جناح درگیر در هلمند خواسته است که به حفظ جان غیرنظامیان توجه جدی داشته باشند.

عملیات نظامی در هلمند که عمدتا مناطق مارجه و نادعلی را هدف قرار داده، بزرگترین عملیات سرکوب طالبان در افغانستان از سال 2001 میلادی تا حالا خوانده شده است.

در این عملیات، حدود پانزده هزار سرباز بین المللی و افغان شرکت دارند و هدف آن پاکسازی مارجه و نادعلی از وجود طالبان اعلام شده است.

تا حالا مرگ دست کم پانزده غیرنظامی در جریان این عملیات تائید شده است.

'جنایت جنگی'

سازمان عفو بین الملل می گوید، افرادی که توانسته اند از جنگ فرار کنند، به این سازمان گفته اند که طالبان تلاش کردند مانع از فرار آنها شوند.

اعلامیه این سازمان می گوید، افراد طالبان در مواردی در خانه های مردم و محلات غیرنظامی سنگر گرفته و از آنجا بر نیروهای افغان و خارجی آتش گشوده اند.

سام ظریفی، رئیس بخش آسیا - اقیانوسیه سازمان عفو بین الملل می گوید: "طالبان در عملیات های خود، غیرنظامیان را آگاهانه با خطر روبرو کرده اند؛ عملی که می تواند جنایت جنگی قلمداد شود."

آقای ظریفی می گوید: "گروه های شورشی مکلف هستند تا براساس قوانین بین المللی، اقدامات لازم برای حفظ جان غیر نظامیان را انجام دهند. بی اعتنایی طالبان به احترام به چنین قوانین غیرقابل بخشش است و باید در برابر اعمالی که مرتکب می شوند، بازخواست شوند."

عفو بین الملل همچنین گزارش کرده که درگیری ها در افغانستان، در سال گذشته منجر به مرگ دو هزار و چهارصد غیرنظامی شد که بلند ترین رقم تلفات غیرنظامیان از سال 2001 میلادی است.

براساس بررسی سازمان ملل متحد، گروه طالبان و سایر گروه های مسلح مخالف دولت، مسئول کشتار دو - سوم غیرنظامیان در سال گذشته بوده اند.

عفو بین الملل هشدار می دهد که افغانستان در سال جاری با خشونتهای بیشتری روبرو خواهد بود و بر اهمیت حفظ جان غیرنظامیان در جریان این خشونتها تاکید کرده است.

سام ظریفی می گوید: "آمریکا و ناتو تعهد کرده اند که تلفات غیرنظامیان را به حداقل کاهش می دهند، اما نیروهای بین المللی و افغان، از میکانیسم مطمئن و شفافی برای تحقیق در مورد تلفات غیرنظامیان برخوردار نیستند تا در این مورد شفافیت ایجاد کرده و اطمینان حاصل کنند که چنین حملاتی تکرار نمی شود."