احمدی نژاد در کابل: مبارزه با تروریسم کار اطلاعاتی می خواهد

کرزی، احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی‌نژاد آمریکا را متهم به 'بازی دوگانه' در قبال مبارزه با تروریسم کرد

محمود احمدی‌نژاد در نشست مشترک خبری با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در کابل، آمریکا را متهم به "پایه‌گذاری تروریسم" در افغانستان و منطقه کرد.

آقای احمدی‌نژاد گفت: "(آمریکایی ها) خودشان (تروریسم) را پایه گذاری کردند، خودشان حمایت کردند، خودشان پول دادند، خودشان پشتیبانی اطلاعاتی کردند، با بعضی از افرادی که در اطراف ما غافل بودند."

آقای احمدی‌نژاد توضیح نداد که این "افراد غافل" چه کسانی و در چه کشورهایی هستند.

رئیس جمهوری ایران این سخنان را در واکنش به سخنان اخیر رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا که ایران را متهم به "بازی دوگانه" در قبال مبارزه با تروریسم کرده، اظهار داشت.

آقای گیتس که از دو روز پیش وارد کابل شده و هم اکنون در کابل به سر می برد، در دیدار از یک مرکز آموزشی نظامی گفت که سفر محمود احمدی نژاد به کابل "دردسرساز" است.

رئیس جمهوری ایران همچنین در این نشست خبری گفت که "آنهایی که می گویند می خواهند با تروریسم مبارزه کنند"، به این دلیل در این مبارزه موفق نمی شوند که "دارند دوگانه بازی می کنند".

آقای احمدی‌نژاد در واکنش به افزایش سربازان آمریکایی در افغانستان گفت که "مبارزه با تروریسم با نیروی نظامی منظم نمی شود. مبارزه با تروریسم کار اطلاعاتی می خواهد."

آقای احمدی‌نژاد دستگیری عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله را "نمونه درستی" از مبارزه با تروریسم خواند و افزود که در دستگیری او ایران "لشکرکشی" نکرد و هیچ کسی هم در آن کشته نشد.

"ریگی با افغانستان ارتباطی نداشت"

Image caption آقای احمدی نژاد آمریکا را متهم به پشتیبانی از تروریسم کرد

رئیس جمهوری ایران در پاسخ به این پرسش که منظور مقامهای ایرانی در مورد اظهار این موضوع که این که آقای ریگی به افغانستان سفر کرده، چه بوده، گفت "داستان آقای ریگی هیچ ارتباطی با افغانستان ندارد."

آقای احمدی‌نژاد افزود:"این را من به صراحت بگویم که (داستان آقای ریگی) هیچ ارتباطی ندارد نه به دولت افغانستان و نه به ملت افغانستان. او از طرف کسانی حمایت می شوند که بدخواه ایران و افغانستان هستند و هم بدخواه ملت پاکستان."

رئیس جمهوری ایران گفت که در دستگیری عبدالمالک ریگی دستگاههای اطلاعاتی پاکستان و "به خصوص افغانستان" همکاری کردند.

همچنین حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در این نشست در پاسخ به این پرسش که آیا او نگران آن نیست که افغانستان تبدیل به میدان رقابت های قدرت های منطقه ای و بین المللی می شود، گفت که کشورش خواستار دوستی با همه کشورهای همسایه است.

او تاکید کرد که دولت افغانستان نمی خواهد از خاکش علیه همسایگانش استفاده شود و همچنین نمی خواهد همسایه های این کشور در داخل این کشور با "دیگران درگیر باشند."

آقای کرزی افزود که کشور او با ایران روابط "دوستانه" دارد و "مشترکات عظیم" فرهنگی و زبانی دارد که "هزاران سال" سابقه دارد.

آقای کرزی همچنین گفت: "ما روابطی با غرب و آمریکا داریم و این روابط استوار بر اهدافی است که آنها دنبال می کنند در منطقه و افغانستان و اهدافی که افغانستان برای ثبات و امنیت خود دارد."

او همچنین افزود که او بارها به ملت ایران به وضاحت گفته که دولت او نمی خواهد که از خاک کشورش علیه هیچ کشور همسایه اش استفاده شود. آقای کرزی همچنین گفت که از کشورهای همسایه هم خواسته از "در دوستی پیش آیند".

رئیس جمهوری افغانستان در این نشست از کمک های ایران در بازسازی کشورش سپاسگزاری کرد و تاکید کرد که او از این کمک ها خرسند است.

نخستین سفر پس از انتخابات اخیر

این نخستین سفر محمود احمدی نژاد از زمان اعلام انتخاب مجدد او به ریاست جمهوری است.

پس از اعلام پیروزی آقای احمدی نژاد در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، حامد کرزی از جمله نخستین رهبران خارجی بود که به آقای احمدی نژاد تبریک گفت در حالیکه به دلیل اعتراضات گسترده به نحوه برگزاری این ا نتخابات، مقامات بسیاری از کشورها از ارسال پیام های تبریک متداول خودداری ورزیدند.

در مقابل، پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در تابستان سال میلادی گذشته، و قبل از تایید نهایی این نتایج، دولت ایران پیام تبریکی را برای آقای کرزی ارسال داشت.

اوایل هفته جاری، برخی منابع خبری گزارش کردند که قرار بوده آقای احمدی نژاد به کابل سفر کند اما این سفر به دلایل اعلام نشده به تعویق افتاده و تاریخ مشخصی برای آن اعلام نشده است اما مقامات رسمی تعویق این سفر را تایید نکردند.

در عین حال، برخی از ناظران گفته اند که قرار بود این سفر روز دوشنبه انجام شود که با سفر وزیران دفاع آمریکا و بریتانیا به افغانستان همزمان بود و جمهوری اسلامی ترجیح داد دیدار آقای احمدی نژاد تحت الشعاع این سفرها قرار نگیرد.

آقای احمدی نژاد پیش از ترک تهران به مقصد کابل در یک نشست کوتاه خبری شرکت کرد و در شرح هدف خود از این سفر گفت "در شرایط جدید منطقه، ایران برای حل مشکلات افغانستان و بیرون رفتن اشغالگران از این کشور ابتکاراتی دارد" و افزود که لازم است برای بیرون رفتن "اشغالگران و بیگانگان" از منطقه تصمیمات لازم گرفته شود.

رادیو دولتی ایران درگزارش آغاز سفر محمود احمدی نژاد به کابل گفت که در جریان این سفر، رئیسان جمهوری دو کشور در باره راه های گسترش و تعمیق همکاری های تهران و کابل گفتگو می کنند.

مطالب مرتبط