کرزی در اسلام‌آباد: اجازه نمی‌دهیم افغانستان محل جنگ قدرتها باشد

حامد کرزی
Image caption کرزی: نمی‌خواهیم افغانستان محلی برای جنگ میان ایران و آمریکا یا میان هند و پاکستان باشد

حامد کرزی در سفری به پاکستان گفته است که دولتش اجازه نمی دهد افغانستان محلی برای جنگ میان هند و پاکستان و همچنین ایران و آمریکا باشد.

آقای کرزی در نشست مشترک خبری با یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان گفت: "ما نمی خواهیم افغانستان محلی برای جنگ میان ایران و آمریکا یا میان هند و پاکستان باشد."

رئیس جمهوری افغانستان در پاسخ به پرسشی در باره نگرانی پاکستان از حضور هند در افغانستان گفت: "می خواهم اطمینان دهم که افغانستان نه تنها به هند بلکه به هیچ کشور دیگری هم اجازه نمی دهد تا از قلمروش برضد سایر کشورها استفاده کند."

بر اساس اعلامیه ای که دفتر آقای کرزی در کابل منتشر کرده، رئیس جمهوری افغانستان افزود: "هند نقش مهمی در بازسازی و توسعه افغانستان بازی می کند. این کشور دوست و همکار صمیمی افغانستان است و پاکستان کشور برادر افغانستان."

آقای کرزی افزود: "همان گونه که بارها گفته ام، افغانستان و پاکستان مانند دوگانگی (دوقلو) هایی هستند که از هم جدا شدنی نیستند. ما معتقدیم و کاملا آگاهی داریم که بدون همکاری پاکستان صلح و ثبات در افغانستان تامین نخواهد شد."

اخیرا و با سخنان تند محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران و رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا علیه یکدیگر در کابل، این نگرانی که افغانستان به میدانی برای رقابت میان قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مبدل شود، بیشتر شده است.

همچنین در پی حملات انتحاری به اهدافی در افغانستان از جمله حمله هفتم حوت/اسفند به دو مهمانخانه در مرکز شهر کابل، که چند شهروند هندی را کشت، هم این نگرانی در مورد رقابت هند و پاکستان در افغانستان مطرح شده بود.

در چند سال اخیر هند در چند طرح زیربنایی، از جمله راهسازی، تامین انرژی برق و حمل و نقل در افغانستان نقش عمده‌ای داشته است.

یکی از این طرح ها ساخت شاهراه زرنج دلارام، در جنوب غرب افغانستان بوده است که این کشور را از طریق ایران به خلیج فارس وصل می کند. این شاهراه که با حمایت مالی هند ساخته شد، تلفات شمار قابل توجهی از مهندسان و کارگران هندی را در پی داشت.

برخی از مقامهای دولت افغانستان مدعی هستند که در برخی از این حملات شماری از منابع پاکستانی دست داشته اند. در آخرین مورد اداره امنیت ملی افغانستان گروه تندرو پاکستانی موسوم به "لشکر طیبه" را متهم به دست داشتن در حمله به مهمانخانه‌های مرکز شهر کابل کرد.

هر چند آقای کرزی در نشست مشترک خبری خود با محمود احمدی نژاد در کابل (چهارشنبه، ۱۹ حوت) هم تاکید کرد که اجازه نمی‌دهد از خاک کشورش علیه کشورهای دیگر کار گرفته شود، اما به نظر می رسد تاکید مجدد او در اسلام آباد حاکی از افزایش این نگرانی است.

حساسیت‌ها

Image caption آقای کرزی در نشست مشترک خبری با محمود احمدی‌نژاد هم گفت که کشورش علیه کشورهای دیگر مورد استفاده قرار نخواهد گرفت

کارشناسان و رسانه های افغانستان در روزهای اخیر این موضوع را مطرح کرده که برخی قدرت های منطقه‌ای و بین‌المللی رقابت‌های خود را در داخل افغانستان پیگیری می‌کنند.

در پی حضور گسترده کشورهای مختلف در افغانستان از سال ۱۳۸۰ خورشیدی، با حساسیت برخی از این کشورها در باره حضور رقیبان خود در این کشور به همراه بوده است. انتقاد پاکستان از حضور گسترده هند در افغانستان نمونه‌ای از این گونه حساسیت ها است.

همچنین در این نشست خبری در اسلامی آباد آقای کرزی حملات هواپیماهای بی سرنشین آمریکایی از خاک افغانستان به پاکستان را رد کرد. رئیس جمهوری افغانستان گفت: "این مساله به افغانستان ارتباطی ندارد و موضوعی است میان آمریکا و پاکستان."

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان در این نشست بر مصالحه با طالبان تاکید کرد و گفت: "روند مصالحه و ادغام مجدد (طالبان) می تواند ما را به آینده روشن امیدوار کند و ما آماده ایم در این روند با افغانستان همکاری کنیم."

اخیرا شماری از رهبران طالبان افغان در پاکستان بازداشت شدند و دولت افغانستان تاکید کرده است که آنان باید به این کشور تحویل داده شوند.

هر چند پیش از این دولت پاکستان به درخواست های قبلی مقامهای افغانستان در این مورد پاسخ مثبت نداده اند، اما هنوز مشخص نیست که این بار دولت پاکستان چه پاسخی به درخواست آقای کرزی خواهد داد.

پیش از این منابع نزدیک به آقای کرزی گفته بودند که او موضوع تحویل رهبران بازداشتی طالبان به افغانستان را هم با مقامات پاکستانی در میان خواهد گذاشت.

ملا عبدالغنی برادر، معاون ملا عمر، رهبر طالبان، ملا عبدالکبیر، معاون رئیس شورای سرپرست کابینه طالبان و چند فرمانده ارشد دیگر طالبان در میان این افراد هستند.

در سالهای اخیر روابط افغانستان و پاکستان در مواردی به تیرگی گراییده و دولت افغانستان در مواردی پاکستان را متهم به عدم همکاری لازم در مبارزه با تروریسم کرده، اما دولت پاکستان این ادعا را رد کرده است.

مطالب مرتبط