تلاش‌ها برای زنده کردن صنایع قدیمی در کابل

Image caption در مرکز فیروز کوه دختران و پسران در کنار هم مشغول آموزش حرفه هستند

یک مرکز فرهنگی و آموزشی غیردولتی با پرداختن به برخی صنایع قدیمی در افغانستان، برای شماری از جوانان در شهر کابل زمینه اشتغال و درآمد را فراهم کرده است.

این نهاد آموزشی "مرکز فیروز کوه" نام دارد از سه سال پیش به این سو در شهر کابل فعالیت دارد.

این مرکز برای صدها دختر، پسر و زن زمینه آموزش در کنار هم در بخشهای صنایع حکاکی، نجاری و منبت کاری فراهم کرده است.

تهیه وسائل زینتی زنانه بخشی از کارهای این مرکز را تشکیل می دهد. کارآموزان در این بخش با استفاده از سنگ های قیمتی، از جمله لاجورد و فیروزه زیورات گوناگونی مانند انگشتر، گلوبند، دستبند و گوشواره تولید می کنند.

شماری دیگر از شاگردان این نهاد به آموزش منبت کاری مشغولند. آنها به روی چوب به شیوه کلاسیک منبت کاری می کنند.

یکی از شاگردان در این مرکز گفت که او با شنیدن آگهی های رادیویی به این مرکز آمده و سه سال است که مشغول کار و آموزش است. او گفت که نگین های مختلف انگشتر از یاقوت، زمرد و دیگر سنگ های گرانبها تولید می کند.

شبانه دختری است که در این مرکز به آموزش نجاری و منبت کاری کلاسیک پرداخته است. شبانه گفت در این مرکز، در کنار آموزش کار، توانسته که مقداری کمک اقتصادی هم به خانواده اش کند.

او گفت: "ساختن شکل های مختلفی را یاد گرفته ام. روی چوب کار می کنم. در بخش نجاری هم انجام دادن کارهایی را آموخته ام. صندوق، میز، قاب عکس و این چیزها را تا حال کار کرده ام."

مرسل، دختر دیگری است که در بخش حکاکی آموزش می بیند و می گوید در کنار این که هنر حکاکی را می آموزد، مقداری حقوق هم می گیرد و به خانواده اش کمک می کند.

Image caption محصولات این مرکز بازار خوبی پیدا کرده است

او می گوید با آغاز آموزش در این مرکز تغییراتی در زندگی اش رونما شده است. به گفته او، از یک سو حرفه آموخته و از سوی دیگر صاحب حقوق شده است. محمدالله مسول فیروزکوه گفت که هر چند صنایع قدیمی افغانستان در خارج از کشور توانسته بازار خوبی پیدا کند، ولی ناامنی برنامه های این مرکز را تا حدودی با مشکل مواجه کرده است.

او گفت: "مشکلات امنیتی بسیار زیاد است. ما چوب را از ولایت های کنر و نورستان (در شرق افغانستان) می آوریم آن جا مشکلات امنیتی زیاد است. ما در حال حاضر چوب چهارمغز (گردو) و چوب کنری می خریم."

مسئولان مرکز فیروز کوه می گویند تلاش دارند دامنه فعالیت های این مرکز را در دیگر مناطق افغانستان هم گسترش دهند و زمینه آموزش صنایع قدیمی را برای جوانان فراهم کنند. مرکز فیروز کوه را یک نهاد غیردولتی حمایت مالی می کند و تولیدات آن به خارج از کشور صادر می شود. فیروز کوه یک موسسه غیردولتی است که در بخش بازسازی و نگهداری آثار تاریخی و فرهنگی فعالیت می کند.

مطالب مرتبط