روزنامه‌های کابل: پنجشنبه، ۵ حمل

گفتگوهای حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با رئیس هو جین‌تائو، رئیس جمهوری چین در پکن، از موضوع‌های اصلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

آقای کرزی روز سه شنبه، ۳ حمل/فروردین، برای یک سفر سه روزه به چین رفت و روز چهارشنبه با رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفتگو کرد.

گفتگوی حامد کرزی با هو جین‌تائو، رئیس جمهوری چین در پکن، در صدر مطالب روزنامه های دولتی قرار گرفته و از جمله انیس نوشته که آقای کرزی بر "نقش موثر" چین در توسعه اقتصادی کشورش تاکید کرد.

به نوشته انیس، آقای کرزی پیشنهاد کرد که برای افزایش همکاری ها میان افغانستان، پاکستان و چین راهکاری ایجاد شود و رئیس جمهوری چین از آن استقبال کرد. نویسنده همچنین افزوده که آقای هو تروریسم را "دشمن مشترک" دو کشور خوانده است.

ساختن راه مستقیم تجاری میان چین و افغانستان، یکی دیگر از موضوعهایی است که به نوشته انیس، آقای کرزی آن را در این گفتگو مطرح کرد.

افغانستان در مرزهای شمال شرقی خود در مناطق کوهستانی پامیر ۷۶ کیلومتر مرز مشترک با چین دارد. این منطقه در اکثر اوقات سال به دلیل بارش برف مسدود است.

هشت صبح در مطلبی چین را "مهره ای موثر در معاملات منطقه ای" دانسته و نوشته که رقابت چین و هند و همچنین "حضور پررنگ" این کشور در منطقه، رویکردهای سیاسی را در منطقه "آسیایی" کرده است.

به نظر نویسنده این امر به همگرایی منطقه ای کمک می کند که به نفع افغانستان است. اما پرسش نویسنده این است که آقای کرزی چگونه می تواند کشورش در مرکز کانون همگرایی منطقه ای قرار دهد و از وضعیت کنونی نجات دهد.

نویسنده هشت صبح افزوده که "در کنار همسایه های سلطه طلبی مانند پاکستان و ایران، چین بهترین گزینه برای توسعه فضای دیپلماسی افغانستان و ایجاد توازن با همسایه‌ها است". در ادامه مطلب تاکید شده که افغانستان با دیپلماسی فعال می تواند از موقعیت چین به نفع خود استفاده کند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که روابط با چین برای افغانستان "فوق العاده مهم و استراتژیک است". روزنامه افزوده که سرمایه گذاری چینی ها برای استخراج معدن مس "عینک"، در جنوب کابل "دستاورد ملموسی" است.

به نظر نویسنده، اگر چینی ها به سرمایه گذاری بیشتر در افغانستان علاقه مند شوند، کشور در مسیر توسعه و پیشرفت قرار خواهد گرفت. روزنامه افزوده که "چینی ها کمتر شعار داده و بیشتر عمل کرده است".

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان سفر آقای کرزی به چین را از این لحاظ هم مهم دانسته که این سفر به چینی ها این پیام را منتقل خواهد کرد که افغانستان دیگر افغانستان دوران طالبان نیست و معترضان اویغور دیگر در این کشور جایی ندارند.

آرمان ملی در مطلبی با عنوان "عواقب تعامل حکومت مهربان افغانستان با تروریستان" از دولت حامد کرزی انتقاد کرده که بازداشتی های طالبان را به عوض مجازات، آزاد می کند.

به نوشته روزنامه، یکی از فرماندهان برجسته طالبان که از زندان پلچرخی آزاد شده، به صفوف طالبان پیوسته و "بر ضد منافع مردم افغانستان" قرار گرفته است. نویسنده افزوده که شماری دیگر هم به همین گونه از زندان آزاد شده و به جنگ علیه دولت و نیروهای بین المللی پرداخته اند.

نویسنده مطلب از این فرماندهان نام نبرده، اما افزوده که این افراد "پس از قبول خطرهای فراوان و حتی تلفات" بازداشت می شوند، ولی برخی مقامات دولتی آنها را به دلائل "سیاسی و قومی" آزاد می کنند.

نویسنده آرمان ملی هشدار داده که اگر "روند آزادسازی" فرماندهان سرشناس طالبان ادامه یابد، "دورنمای سیاسی کشور تاریک" خواهد بود و مردم هم نباید نسبت به آینده خوشبینی داشته باشند.

چراغ در سرمقاله خود با عنوان "جنبش تحجر با صدای پای شیطان" مخالفت شماری از روحانیون با برگزاری مراسم نوروز را به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

اخیراً شماری از روحانیون در مساجد کابل با برگزاری نوروز مخالفت کردند و آن را مغایر اصول اسلامی خواندند. هر چند شماری دیگر از روحانیون با آن مخالفتی ندارند و مراسم رسمی نوروز هم معمولاً در اماکن مذهبی افغانستان برگزار می شود.

به نوشته چراغ، روحانیون مخالف نوروز برای "خدمت به ارباب زور و زر" و "همدستی با وهابیون" بخش پرافتخاری از هویت ملی را با مخالفت خود نشانه گرفته اند.

نویسنده همچنین انتقاد کرده که "فساد، رشوه، قتل، غارت اموال عامه و رهایی تمسخرکنندگان دین" هیچ گاه غیرت آنان را تحریک نکرده، در حالی که علیه نوروز "فتوا" صادر می کنند.

چراغ این فتوا را "عقبگرد و یادآور خاطرات تلخ حاکمیت فرهنگ ستیزانه گروه طالبان" دانسته و تاکید کرده که "هیچ کس حق ندارد در برابر ارزشهای معنوی بشریت، اسلام را دستاویز سازد و با تیشه تحجر بر ریشه تمدن و فرهنگ بزند".