کمک تازه صندوق جمعیت سازمان ملل به دولت افغانستان

زنان افغان
Image caption نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل می گوید آگاهی مردم هنوز هم در باره تنظیم خانواده پایین است

سازمان ملل نزدیک به ۳۹ میلیون دلار به دولت افغانستان کمک کرده است که در برنامه های بهداشتی، سرشماری و برابری جنسیتی هزینه خواهد شد.

این پول را صندوق جمعیت سازمان ملل بر اساس قراردادی با وزارت خارجه افغانستان در اختیار دولت این کشور قرار می دهد.

هاری هوکمن، نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل در افغانستان گفت که بخشی از این پول برای برابری جنسیتی در جامعه به مصرف خواهد رسید.

آقای هوکمن افزود بخش دیگری از این کمک برای اجرای برنامه سرشماری در افغانستان هزینه خواهد شد.

ولی به گفته او، هدف عمده سازمان ملل برای فراهم کردن این کمک برای دولت افغانستان، بالا بردن آگاهی مردم و تهیه امکانات برای تنظیم خانواده است. به گفته او، در حال حاضر امکانات و آگاهی مردم در این زمینه بسیار محدود است.

آقای هوکمن گفت: "این برنامه برای کنترل جمعیت نیست، این برنامه برای فراهم کردن امکانات و اطلاعاتی است که مردم بر اساس آنها می توانند به طور آزاد تصمیم بگیرند که چه زمانی و به چه تعداد فرزند داشته باشند."

او افزود: "ما می خواهیم اطمینان به دست آید که هیچ زنی هنگام زایمان نمی میرد، هیچ دختری پیش از وقت باردار نمی شود، ما می خواهیم زنان بتوانند میان زایمان ها فاصله زمانی ایجاد کنند. برای مردم فهمیدن این امر مهم است که فرزندی که متولد می شود نیاز به توجه دارد."

مقامات افغانستان می گویند میزان افزایش جمعیت در این کشور بالا است و در حال حاضر نرخ افزایش جمعیت در این کشور حدود سه درصد در سال است.

هر چند در حال حاضر شمار دقیق جمعیت در افغانستان در دست نیست، اما بر اساس آمار منتشر شده، جمعیت این کشور در حدود ۳۰ میلیون نفر تخمین شده است.

Image caption دسترسی زنان افغان به خدمات بهداشتی هنوز هم محدود است

مقامات افغان می گویند که اگر رشد جمعیت در افغانستان کنترل نشود، امکان آن وجود دارد که جمعیت این کشور تا حدود ۳۰ سال دیگر تا دو برابر افزایش یابد. مقامات می گویند که در این صورت دولت در زمینه ارائه خدمات عمومی با چالش های جدی مواجه خواهد شد.

بر اساس آمار رسمی، هر زن در افغانستان به طور متوسط نزدیک به هفت فرزند به دنیا می آورد.

این در حالی است که دسترسی زنان به خدمات صحی (بهداشتی) در افغانستان هنوز بسیار محدود است و بر اساس آمار رسمی در هر نیم ساعت یک زن بر اثر بیماری های مربوط به بارداری و زایمان می میرد.

مقامات افغان می گویند برنامه تنظیم خانواده، که بر اساس کمک تازه صندوق جمعیت سازمان ملل روی دست گرفته می شود، از ولایت های مرکزی افغانستان آغاز خواهد شد.

به گفته آنها در آینده دامنه این برنامه به ولایت های دیگر هم توسعه خواهد یافت.

مطالب مرتبط