'قندهار' محور عملیات بعدی علیه شورشیان طالبان

مایک مولن
Image caption بلندپایه ترین مشاور نظامی اوباما قندهار را از نظر اهمیت مرکز ثقل افغانتسان دانسته

مقام های آمریکایی گفته اند نیروهای بین المللی در افغانستان در ماه ژوئن در ولایت قندهار عملیات گسترده ای علیه شورشیان طالبان انجام خواهند داد.

منابع نظامی ایالات متحده که می خواهند ناشناس باقی بمانند روز دوشنبه، نهم فروردین، (۲۹ مارس) گفتند، آمریکا در نظر دارد این عملیات را تا پیش از آغاز ماه رمضان ( در هفته دوم ماه اوت) به اتمام برساند.

قندهار در جنوب افغانستان بطور سنتی پایگاه ملا محمد عمر، رهبر طالبان و از نواحی ناامن این کشور است.

خبرگزاری رویتر گزارش داده آمریکا در نظر دارد که شورشیان طالبان را تا پیش از ماه رمضان از شهر قندهار بیرون براند و سپس بر تامین امنیت مردم محلی و طرح های توسعه اقتصادی تمرکز کند.

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا که به افغانستان سفر کرده، قندهار را از لحاظ اهمیت "مرکز ثقل" این کشور توصیف کرده است.

او روز دوشنبه بر مبارزه با فساد در نهادهای دولتی در قندهار تاکید کرد.

دریاسالار مولن گفت: "ما در قندهار موفق نخواهیم شد، مگر آن که بخش بزرگی از فساد را در آن نابود کنیم و نهادهای اداری مشروع در آن ایجاد کنیم."

این مقام آمریکایی از اظهار نظر درباره این که آیا آمریکا خواهان کنار گذاشته شدن احمد ولی کرزی، رئیس شورای ولایتی قندهار است، خودداری کرد و گفت این موضوع به حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان مربوط می شود نه آمریکایی ها.

Image caption قندهار بزرگ ترین شهر جنوبی افغانستان و از نواحی ناامن است

احمد ولی کرزی، برادر ناتنی رئیس جمهوری افغانستان است.

برخی او را به دست داشتن در قاچاق مواد مخدر و نیز ارتباط با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) متهم کرده اند، هرچند خود وی این اتهام ها را قویا رد می کند.

ناظران می گویند پیکارجویان طالبان به ویژه در حوالی شهر قندهار حضور محسوسی دارند.

آن ها روز ۲۲ اسفند (۱۳ مارس) در یک رشته عملیات انتحاری که هدف اصلی آن زندان قندهار بود، دست کم ۳۱ نفر را کشتند.

در پی این حمله، توریالی ویسا، والی قندهار خواهان اعزام نیروی بیشتر برای تامین امنیت این شهر شد.

خبر برنامه آمریکا برای عملیات قندهار یک روز پس از سفر غیرمنتظره باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده به افغانستان اعلام شده است.

اوباما روز یکشنبه در دیدار شش ساعته خود از افغانستان، با حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد. او از کرزی دعوت کرد که در ماه مه به واشنگتن سفر کند.

اوباما سپس طی نطقی برای سربازان آمریکایی، بازگشت طالبان به قدرت را رد کرد و گفت آمریکا در کنار متحدانش مصمم به مبارزه با طالبان و القاعده است.

نیروهای آمریکایی اخیرا در کنار نیروهای ارتش افغانستان در ولایت جنوبی هلمند به عملیاتی گسترده علیه طالبان دست زدند.

"مارجه" در مرکز هلمند و از مراکز مهم کشت خشخاش، محور عملیات "مشترک" بود. بیش از ۱۵ هزار نیروی افغان و خارجی در آن عملیات شرکت کردند.

مطالب مرتبط