بمبگذاری انتحاری در قندهار 'دستکم شش کشته' بر جای گذاشت

افراد مسلح در قندهار
Image caption مقام های ناتو گفته اند در ماه ژوئن عملیاتی برای بیرون راندن طالبان از قندهار انجام می شود

انفجار بمبی در جنوب افغانستان به کشته شدن حداقل شش تن منجر شد و درگیری های شمال نیز هفت قربانی برجای گذاشته است. در بین تلفات انفجار قندهار سه خارجی به چشم می خورند. در شمال نیز چهار سرباز آلمانی در بین کشته شدگان هستند.

به گفته پلیس محلی فرد بمبگذار یک شرکت امنیتی خارجی مستقر در قندهار را هدف قرار داد.

وزارت خارجه بریتانیا می گوید با مقام های محلی تماس گرفته تا روشن شود آیا سربازان این کشور هم در بین قربانیان هستند یا خیر.

حمله به سربازان آلمانی در استان بغلان نیز پنج زخمی بر جای گذاشت.

ساعاتی پیش از انفجار قندهار، انفجار دیگری در یک خودروی حامل بمب موجب زخمی شدن چند نفر در هتلی در این شهر شد.

احمد والی کرزی برادر ناتنی رئیس جمهور افغانستان درباره انفجار اخیر به بی بی سی گفت سه خارجی و سه افغان کشته شده و نه نفر زخمی شده اند.

خودروی حامل بمب

گزارش ها حاکی از آن است که راننده خودروی حامل بمب پس از گذشتن از ایست بازرسی مجتمع حفاظت شده شرکت های خارجی در دومین ایست بازرسی این خودرو را منفجر کرد.

این انفجار موجب شکسته شدن شیشه های ساختمان های شعاع 3 کیلومتری اطراف شد و این مجتمع را به شدت لرزاند.

در مجتمع یاد شده سازمان های کمک رسانی همچون پروژه ثبات افغانستان دفاتری دارند.

روز دوشنبه نیز سه بمبگذار انتحاری تلاش کردند به یک پایگاه اطلاعاتی در شهر حمله کنند که طی آن ده نفر زخمی شدند.

قندهار یکی از شهرهای اصلی افغانستان و مناطق ناآرام در جنوب این کشور است. حملات این هفته پس از اظهارات اخیر مقام های ناتو مبنی بر برنامه ریزی برای عملیاتی تهاجمی در ژوئن انجام می شود.

مقام های مسئول می گویند حدود 10 هزار نفر در این عملیات شرکت خواهند کرد. هدف از این عملیات بیرون راندن شورشیان از قندهار یکی از پایگاه های اصلی طالبان است.

بدنبال کشته شدن روز دوشنبه چهار افغان در اثر تیراندازی سربازان آمریکایی در نزدیکی قندهار، استفان دو میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان خواستار توجه بیشتر به امنیت غیرنظامیان شد.

ارتش آمریکا از این حادثه اظهار تاسف کرده است.

تلفات سنگین سربازان آلمانی

وزارت دفاع آلمان در برلین مرگ سربازانش را در شمال افغانستان تایید کرد.

آنها در جریان درگیری با شورشیان طالبان در 190 کیلومتری شمال کابل پایتخت افغانستان کشته شدند. یک راکت به خودروی آنها اصابت کرد.

از ژوئن 2003 که در جریان انفجار در نزدیکی فرودگاه کابل چهار سرباز آلمانی کشته و 29 نفر زخمی شدند، این بیشترین تلفات آلمان در یک روز محسوب می شود.

حبیب رحمان سخنگوی پلیس استان بغلان گفت در جریان درگیری های روز پنجشنبه سه پلیس افغان نیز قربانی شدند. این درگیری ها شامل بمباران هوایی و شلیک ادوات سنگین نظامی بود.

آلمان دارای 4300 نیروی نظامی در افغانستان است که پس از نیروهای آمریکا و بریتانیا بیشترین است.

مطالب مرتبط