دیده بان حقوق بشر: حقوق زنان افغان قربانی مصالحه با طالبان نشود

دانش آموزان افغان
توضیح تصویر،

دیده بان حقوق بشر نگران قربانی شدن حقوق زنان در مصالحه با طالبان است

یک سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر نسبت به تاثیر مصالحه با طالبان بر حقوق زنان افغان ابراز نگرانی کرده است.

در آستانه ملاقات رئیسان جمهوری افغانستان و آمریکا در واشنگتن، دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای خواستار آن شده است که سران این دو کشور تعهد کنند در هر گونه توافقی برای مذاکره و آشتی با گروه های شورشی افغان مصالحه ای بر سر حقوق زنان افغان صورت نخواهد گرفت و این حقوق قربانی توافق در این زمینه نخواهد شد.

رئیس جمهوری افغانستان در حال حاضر در ایالات متحده به سر می برد و انتظار می رود ظرف امروز و فردا با وزیر امور خارجه و رئیس جمهوری آمریکا دیدار و در مورد مسایل افغانستان با آنان گفتگو کند.

دیده بان حقوق بشر می گوید مشارکت گروه طالبان و حزب اسلامی در روند سیاسی افغانستان، باید مشروط به احترام گذاشتن به حقوق زنان افغان باشد.

در زمان رژیم طالبان در افغانستان، زنان با محدودیت های عمده ای از جمله در زمینه های آموزشی و اشتغال مواجه بودند که پس از سقوط این رژیم برطرف شده است.

توضیح تصویر،

انتظار می رود مذاکره و مصالحه با طالبان در دستور مذاکرات کرزی و اوباما باشد

رهبران دو کشور افغانستان و آمریکا، قرار است فردا (چهارشنبه، 12 مه) در کاخ سفید با هم دیدار کنند و انتظار می رود موضوع آشتی با طالبان به منظور پایان دادن جنگ در افغانستان، از مسایل مهم مورد بحث باشد.

قرار است حامد کرزی در بازگشت از سفر آمریکا جلسه بزرگی از سران قومی را در کابل فراخواند تا چگونگی مذاکره با طالبان را با آنها در میان بگذارد، اما پیش از آن، آقای کرزی باید با همتای آمریکایی خود در مورد جزییات برنامه آشتی با طالبان به توافق برسد.

اگرچه تا حالا گروه طالبان هیچگونه تمایلی برای مذاکره با دولت افغانستان از خود نشان نداده اند، اما احتمال سهیم کردن طالبان در قدرت این نگرانی را برای نهادهای حقوق بشری به همراه داشته که مبادا چنین مصالحه ای باعث شود زنان در افغانستان فرصت هایی که در سالهای اخیر بدست آورده اند بار دیگر از دست بدهند.

'تصمیم گیری'

دیده بان حقوق بشر گفته است که دولت افغانستان در گذشته دست به اقداماتی زده که نگرانی از نقض حقوق زنان و حقوق بشر در این کشور را افزایش می دهد.

به گفته این سازمان مدافع حقوق بشر، تصویب قانونی در افغانستان شامل معافیت "مجرمان جنگی" از پیگرد قانونی از این قبیل اقدامات بوده است.

توضیح تصویر،

رژیم طالبان زنان را تحت فشار شدید قرار داده و از بسیاری از حقوق اجتماعی محروم کرده بود

این سازمان تاکید کرده که تنها راه تضمین حقوق زنان در مذاکرات صلح با طالبان این است که به نهادهای فعال در عرصه حقوق زنان و به فعالان زن، اجازه حضور و مشارکت در تصمیم گیری ها در این عرصه داده شود.

دیده بان حقوق بشر در اعلامیه ای نوشته است "برنامه های مصالحه با طالبان و حزب اسلامی در حال پیشرفت است؛ دو گروهی که سابقه ای طولانی در بدرفتاری با زنان دارند."

اعلامیه افزوده است که "تمامی گروه های شورشی که به روند مصالحه می پیوندند، باید توافق کنند که به حقوق اساسی زنان، به شمول حق کار، آموزش و گشت و گذار آزادانه، احترام می گذارند."

این سازمان می گوید "زنان باید در نهادهای ارشد تصمیم گیرنده (در مورد مصالحه با طالبان) مشارکت داده شوند تا بتوانند بر این روند نظارت کنند."

دیده بان حقوق بشر همچنین تاکید کرده که امنیت فعالان مدافع حقوق زنان باید تامین شود تا بتوانند آزادانه در مورد تامین حقوق زنان، به ویژه در جلسات مصالحه با گروه های شورشی، اظهار نظر و از این حقوق دفاع کنند.