پلیس: طالبان از نورستان عقب نشینی کرده اند

طالبان، آرشیو
Image caption طالبان قصد تصرف ساختمانهای دولتی در برگ متال را داشتند

پلیس مرزی افغانستان در شرق این کشور گفته است که طالبان مهاجم در منطقه برگ متال ولایت نورستان، پس از حمله مرگبار هوایی ناتو، مجبور به عقب نشینی شده اند.

محمد زمان مموزی، فرمانده پلیس مرزی در شرق افغانستان گفت که شب گذشته، ۶ جوزا/خرداد، نیروهای ناتو به درخواست پلیس افغانستان محل تجمع طالبان را بمباران کردند.

به گفته آقای مموزی، در این عملیات دست کم ۲۰ شورشی کشته شدند و بقیه افراد شورشی مجبور به عقب نشینی به آن سوی مرز، در داخل خاک پاکستان شدند.

ولسوالی برگ متال ولایت نورستان با پاکستان مرز مشترک دارد.

نبرد میان نیروهای پلیس و شورشیان از شش روز پیش به این سو در این منطقه به شدت ادامه داشته است.

آقای مموزی گفت که در پی حمله هوایی شب گذشته، آرامش نسبی به منطقه برگ متال بازگشته است. هر چند او از سر گیری جنگ در این منطقه را محتمل دانست. نیروهای ناتو گفته اند که به درخواست پلیس برای حضور در منطقه برگ متال و مقابله با شورشیان، به این منطقه رفته اند.

وین شانکس، مدیر روابط عمومی نیروهای بین المللی یاری امنیتی (آیساف) به رهبری ناتو گفت که این نیروها به حمایت خود از نیروهای افغان ادامه می دهند.

او افزود: "در مورد عملیات برگ متال باید گفت که نیروهای آیساف درخواست انتقال تجهیزات و اسلحه و همچنین حمایت هوایی را از نیروهای افغان دریافت کرده و به آن پاسخ داده است."

آقای شانکس همچنین گفت: "ما با هماهنگی وزارت های داخله (کشور) و دفاع و بر اساس درخواست نیروهای افغان به حمایت از این نیروها در این محل ادامه خواهیم داد."

Image caption سربازان بین المللی شش ماه پیش برگ متال را ترک گفته بودند

نیروهای پلیس افغان گفته اند که "صدها شورشی" از آن سوی مرز به منطقه برگ متال یورش بردند و قصد تصرف ساختمانهای دولتی را داشتند. پلیس گفته است که ملا فضل الله، از فرماندهان طالبان پاکستانی، رهبری این شورشیان را به عهده داشته است.

ملا فضل الله، از فرماندهان ارشد طالبان پاکستانی است که رهبری یک عملیات بزرگ این گروه را در سال 2008 در دره سوات پاکستان به عهده داشت.

اخیرا گزارش هایی مبنی بر کشته شدن این فرمانده طالبان در برگ متال منتشر شد، ولی بعداً او در تماس با رسانه ها از زنده بودن خود خبر داد.

ولسوالی برگ متال در ولایت نورستان پیش از این هم هر از گاهی شاهد مواردی از خشونت و ناآرامی بوده است.

شماری از سربازان نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا در گذشته در همین منطقه مستقر شده بودند، اما حدود شش ماه پیش بر اساس توافقی میان شورشیان و ساکنان محل، از این منطقه خارج شدند.

نورستان از مناطق دورافتاده افغانستان است که مرز مشترک با پاکستان دارد و همواره با تهدید فعالیت طالبان در مناطق مرزی میان دو کشور روبرو بوده است.

مطالب مرتبط