روزنامه های کابل: شنبه ۸ جوزا

موضوع برگزاری جرگه صلح در کابل، در مطالب اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر از مسائل دیگر مورد بحث قرار گرفته است.

قرار است این جرگه روز ۱۲ جوزا/خرداد در کابل برای تعیین چهار چوب گفتگو با گروه های شورشی در افغانستان برگزار شود.

چراغ سخنان فاروق وردک، اظهارات وزیر معارف و رئیس کمیسیون برگزاری جرگه صلح در گفتگو با تلویزیون فارسی بی بی سی را نقد و بررسی کرده است.

آقای وردک در برنامه "به عبارت دیگر" گفته بود که ابتدا باید در جرگه صلح تعریفی از طالبان و مخالفان ارائه شود و بعد با آنها گفتگوها آغاز شود.

چراغ نوشته که تاکید بر این که "نمایندگان" مردم در جرگه صلح "تعریفی" از مخالفان مسلح دولت ارائه کنند، "بیانگر اهداف قومی" در این جرگه است.

نویسنده افزوده که آقای وردک در این گفتگو با ذکر این نکته که او خود هم در مدرسه دینی درس خوانده و آیا به او هم می شود "طالب" گفت، قصد دارد دیدگاه مخالفان حضور طالبان در قدرت را نرم کند.

به نظر چراغ، آقای وردک می خواهد تاریخ را "تحریف" کند و با تاکید بر "تعریف" طالبان، بر جنایاتی که این گروه بعد از سال ۱۹۹۵ انجام داده است، "پرده اندازد. نویسنده در ادامه افزوده که اظهارات فاروق وردک "شدیداً تکان دهنده" و قابل بررسی است. روزنامه افغانستان در مطلبی نوشته که راهکارهای مصالحه با طالبان که قرار است در جرگه صلح روی آنها بحث شود، از قبل برنامه ریزی شده است.

به نوشته این روزنامه، از هم اکنون سندی ۳۶ صفحه ای در دو بخش "تاکتیکی و سیاسی" آماده شده است که بر اساس آن در آغاز فرماندهان رده پایین طالبان و دسته های محلی و کوچک این گروه، که بدنه اصلی این گروه را تشکیل می دهد به زندگی غیرنظامی تشویق می شوند.

روزنامه نوشته که در بخش سیاسی این سند مساله دسترسی به رهبران مخالفان، گفتگو با آنها، حذف نامهای آنها از فهرست سیاه سازمان ملل و حتی موضوع پناهندگی سیاسی آنها در کشوری سومی و همچنین قطع ارتباط آنها با گروه القاعده مطرح شده است.

روزنامه افغانستان همچنین افزوده که در این سند شرایط معافیت آن عده طالبانی که به روند صلح می پیوندند از پیگرد قضایی، تامین امنیت آنها، آموزش های حرفه ای و حتی پیوستن آنها به نیروها امنیتی مطرح شده است.

روزنامه اما توضیح نداده که چگونه به این سند دسترسی یافته است.

ماندگار نوشته که حکومت افغانستان می خواهد در اجرای طرح صلح با طالبان "به تنهایی" عمل کند. به نوشته روزنامه، مخالفان سیاسی آقای کرزی از گفتگو با طالبان حمایت نمی کنند و سنای آمریکا پیش شرط طالبان برای مذاکره را رد کرده است.

طالبان خروج نیروهای خارجی از کشور را شرط آغاز مذاکره با دولت قرار داده اند.

ماندگار نوشته که آمریکا دوست ندارد افغانستان را به زودی ترک کند، در عوض خود را برای ادامه جنگ در این کشور آماده می کند و قرار است به زودی عملیات نظامی را در قندهار آغاز کند.

ماندگار در ادامه افزوده که آقای کرزی در کنار "حلقه خاط خودش در ارگ" بر مذاکره با طالبان اصرار دارد و این طرح بدون حمایت آمریکا، بزرگترین هم پیمان راهبردی افغانستان و حمایت بخشی از مردم این کشور به اجرا در نخواهد آمد.

اما روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که حقیقت آن است که غایه اصلی جرگه "ارائه مشروعیت و راه تفاهم از طریق بزرگان و نمایندگام مردم" است.

این روزنامه افزوده که در جرگه مشورتی صلح بزرگان مردم افغانستان "با درایت و عقلانیت" راههای منطقی را برای گفتگو با مخالفان جستجو خواهند کرد.

انیس همچنین نوشته که جرگه صلح "مشروعیت تفاهم با مخالفان" را بررسی می کند و کلاف سر در گم چالش های کنونی را کالبد شگافی می کند.

راه نجات به نقل از صالح محمد سلجوقی، نائب منشی (دبیر) مجلس نمایندگان نوشته که ۴۵ تن از نمایندگان مجلس درخواست عدم شرکت اعضای مجلس در جرگه را مطرح کرده اند و شماری دیگر هم به طور انفرادی طرفدار عدم شرکت اعضای مجلس در این جرگه هستند.

آقای سلجوقی اما گفته که هنوز مجلس به طور رسمی در این مورد بحث نکرده است اما افزوده که اگر بقیه اعضای کابینه و اعضای کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی برای بررسی صلاحیت های آنها به مجلس معرفی نشوند، احتمال آن وجود دارد که مجلس موضوع عدم شرکت خود در جرگه صلح را بررسی کند.

باختر رفتن محمد کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری به بهسود در اعتراض به "کوتاهی آشکار" نهادهای دولتی در حل درگیری ها میان کوچی ها و روستاییان بهسودی و دای میردادی را بررسی کرده است.

روزنامه دلیل این سفر اعتراضی آقای خلیلی را "ترس احتمال از دست دادن نفوذش در مقابل کسانی که دست به تحصن زده اند" دانسته است. روزنامه با لحن طعنه آمیزی این سفر را "ابتکار تازه" خوانده است.

پیش از این دهها عضو مجلس نمایندگان در اعتراض به ادامه درگیری در بهسود و دای میرداد، دست به تحصن زده اند و آنها خواستار خروج افراد مسلح کوچی از منطقه شده اند. درگیری در بهسود دست کم شش کشته داده و گزارش شده که چندین روستا به آتش کشیده شده است.

باختر نوشته که حمایت از جان و مال بهسودی ها تنها مسئولیت آقای خلیلی نیست، بلکه مسئولیت کل دستگاه حکومت است. روزنامه اما افزوده که مسئولان حکومت "در قومی سازی مسائل بسیار پیشگام تر از دیگران" هستند.

نویسنده مطلب با اشاره به پیام دفتر آقای خلیلی که در آن نوشته رسانه ها در اظهار نظرهای خود در باره سفر او به بهسود "غرض ورزی" نکنند، نوشته که این "رهبران، وزیران و رئیسان هستند که قومی و سمتی عمل می کنند و نمونه های ناسالم برای مردم می شوند."