به روز شده:  12:03 گرينويچ - سه شنبه 01 ژوئن 2010 - 11 خرداد 1389

طالبان: جرگه صلح کابل 'برنامه آمریکا است'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

طالبان با انتشار یک اعلامیه، با برگزاری نشست مشورتی صلح کابل مخالفت کرده و آن را "برنامه ای به ابتکار آمریکا" توصیف کرده است.

این نشست که قرار است فردا (چهارشنبه، 12 جوزا/خرداد) در کابل به کار آغاز کند، یک هزار و ششصد نفر از نمایندگان و بزرگان قومی افغانستان را گرد هم جمع می کند تا در مورد چگونگی مذاکره و آشتی احتمالی با گروه طالبان به دولت مشورت بدهند.

در این نشست که به نام "جرگه مشورتی صلح کابل" یاد می شود، از نمایندگان طالبان دعوت نشده است.

دولت افغانستان می گوید، در نظر دارد در مشورت با نمایندگان مردم، "تعریف" مشخصی از مخالفان مسلح خود به دست آورده و بعد در مورد چگونگی مذاکره و آشتی با آنها تصمیم بگیرد.

طرح آشتی با طالبان از دیر زمانی در صدر برنامه های کاری حکومت افغانستان قرار داشته است، اما طالبان، به عنوان مخالفان مسلح دولت و نیروهای خارجی، هیچگاه تمایلی به گفتگو با دولت افغانستان از خود نشان نداده اند.

تازه ترین واکنش طالبان نسبت به برگزاری نشست مشورتی صلح کابل نیز، تفاوتی با موضعگیری های قبلی این گروه ندارد.

'ادامه جهاد'

اعلامیه طالبان، برگزار کنندگان این نشست را "همکاران اشغالگران" توصیف کرده و خاطر نشان کرده است که شرکت کنندگان نشست مشورتی صلح، از "ملت افغانستان نمایندگی نمی کنند."

در این اعلامیه آمده است که طرح برگزاری این نشست از سوی ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان داده شده و اساس افغانی ندارد.

طالبان همواره هر گونه تمایل برای مذاکره با دولت افغانستان را مشروط به خروج نیروهای خارجی از این کشور دانسته اند.

این گروه هشدار داده که ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان، ادامه "جهاد" آنها را علیه سربازان خارجی به همراه دارد.

این گونه موضعگیری، مانع اصلی عملی شدن تلاشهای حکومت افغانستان برای آشتی با طالبان تلقی شده است.

اما از سوی دیگر، افراد نزدیک به طالبان می گویند، این "عدم اراده جدی" دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان است که مانع از پیشرفت در این روند می شود.

این افراد می گویند، دولت افغانستان برای جلب اعتماد طالبان، نیاز دارد تا زندانهای آمریکایی را در این کشور تعطیل کرده و نام رهبران این گروه را از فهرست افراد مورد پیگرد بیرون کند.

اقداماتی که در شرایط کنونی، برای دولت افغانستان مقدور به نظر نمی رسد.

البته در تازه ترین مورد دولت افغانستان اعلام کرده است که زندانیان طالبان در پایگاه هوایی آمریکایی ها در بگرام، می توانند به دادگاه های افغانستان دسترسی داشته باشند و بررسی پرونده های آنان در دادگاه های افغانستان آغاز خواهد شد.

همچنین دولت افغانستان در کنفرانس لندن از جامعه جهانی خواست شماری از چهره های طالبان را از فهرست تحریم های سازمان ملل حذف کنند و به دنبال آن اسامی چند نفر از جمله وکیل احمد متوکل وزیر خارجه امارت اسلامی طالبان از این فهرست حذف شدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.