جرگه صلح کابل هدف حمله راکتی قرار گرفت

پلیس افغانستان در محل برگزاری نشست مشورتی صلح
Image caption پلیس افغانستان در محل برگزاری نشست مشورتی صلح

همزمان با گشایش نشست مشورتی صلح کابل که راه های مذاکره با مخالفان مسلح دولت را جستجو می کند، افراد مسلح تلاش کردند این نشست را مورد حمله قرار دهند.

در حالی که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در گشایش این نشست سخنرانی می کرد، صدای انفجار و تیراندازی در نزدیک محل برگزاری این نشست به گوش رسید.

انفجار دومی نیز در جریان سخنرانی صبغت الله مجددی، رئیس مجلس سنای افغانستان صورت گرفت که با صدای "الله و اکبر" شرکت کنندگان در تالار همراه شد.

فاروق وردک، از مسئولان برگزاری جرگه صلح کابل گفت که سه نفر از مهاجمان انتحاری در داخل ساختمانی در نزدیکی محل برگزاری این نشست جابجا شده و تلاش کردند محل برگزاری نشست مشورتی صلح را هدف شلیک راکت قرار دهند.

حداقل یکی از این راکت ها در نزدیکی خمیه لویه جرگه (محل برگزاری نشست مشورتی صلح) برخورد کرد.

آقای وردک به خبرنگاران گفت که نیروهای امنیتی با مهاجمان انتحاری درگیر شده، دو نفر از آنها را کشته و نفر سومی را بازداشت کرده اند.

برخی گزارشها حاکیست که حداقل یکی از این افراد موفق به منفجر کردن جلیقه انتحاری خود شده است. اما مسئولان از تلفات ناشی از این حملات گزارشی نداده اند.

هلی کوپترها در فضای کابل به پرواز در آمده و بر اوضاع نظارت دارند.

طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، با برگزاری این نشست مخالفت کرده و آن را برنامه ای به ابتکار آمریکا دانسته اند.

طالبان با انتشار اعلامیه ای در آستانه برگزاری اجلاس صلح کابل گفتند که به "جهاد" خود علیه حضور نیروهای خارجی در افغانستان ادامه می دهند.

نشست مشورتی صلح کابل که پس از این حوادث، تا نزدیک به یک ساعت تعطیل شده بود، دوباره از سر گرفته شد.

انتظار می رود شرکت کنندگان این نشست، بعد از ظهر امروز در کمیسیون های جداگانه تقسیم شده و روی آجندای از قبل تعیین شده گفتگو کنند.

برهان الدین ربانی، رئیس جمهور دولت مجاهدین و عضو مجلس سنای افغانستان، به عنوان رئیس این نشست سه روزه برگزیده شده است.

مطالب مرتبط