حمله بمبگذاران انتحاری به مرکز آموزشی پلیس در قندهار

قندهار
Image caption ناتو گفته که اگر مخالفان به پیام صلح آقای کرزی پاسخ مثبت دهند، برنامه عملیات در قندهار را بازنگری خواهد کرد

وزارت داخله (کشور) افغانستان از حمله سه بمبگذار انتحاری به یک مرکز آموزشی پلیس در ولایت قندهار، در جنوب این کشور خبر داده است.

در یک اعلامیه این وزارت آمده است که ابتدا یکی از بمبگذاران موتر (خودرو) خود را به ورودی ساختمان این مرکز کوبید و به دنبال آن دو بمبگذار دیگر حمله کردند.

وزارت داخله گفته که این حادثه دقایقی پیش از ظهر روز دوشنبه، ۱۷ جوزا/خرداد، در مرکز آموزشی پلیس در واقع در ولسوالی (شهرستان) "دامان" در ولایت قندهار روی داد.

بر اساس اعلامیه این وزارت، انفجارهای انتحاری در این مرکز آموزشی پلیس تلفاتی در پی نداشته و تنها مهاجمان انتحاری کشته شده اند.

خبر حمله به مرکز آموزشی پلیس در قندهار تنها یک روز پس از اظهارات سخنگوی نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان در باره چگونگی عملیات نظامی در قندهار منتشر می شود.

وین شانکس، سخنگوی این نیروها روز یکشنبه، پانزدهم جوزا، در کابل گفت که چگونگی اجرای این عملیات بستگی به پاسخ مخالفان به پیام صلح حامد کرزی، رئیس جمهوری دارد.

آقای کرزی در نشست پایانی جرگه مشورتی گفت که مخالفان باید از فرصتی که فراخوان این جرگه فراهم کرده، استفاده کنند و به مصالحه بپیوندند.

Image caption قندهار از مناطقی است که طالبان در آن نفوذ دارند

این جرگه، که در آن ۱۶۰۰ تن از سران قومی و سیاستمداران افغان شرکت کردند، روز ۱۴ جوزا به کار سه روزه خود با صدور قطعنامه ای پایان داد.

طالبان فراخوان جرگه رد کرده اند و پیش از این برگزاری جرگه را "برنامه ای به ابتکار آمریکا" خوانده بودند.

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار هم که از گروه های عمده مخالف دولت است، فراخوان جرگه مشورتی صلح را نپذیرفته است.

این در حالی است که حامد کرزی، رئیس جمهوری دستور بازبینی پرونده های زندانیان مخالفان را در پاسخ به پیشنهاد جرگه صلح صادر کرده است.

این دستور آقای کرزی برای اجرای پیشنهادهای جرگه به هدف ایجاد حسن نیت برای آشتی با شورشیان صادر شده است.

با این حال، حمله به مرکز آموزشی پلیس در قندهار نشان می دهد که هنوز مخالفان تمایلی برای مصالحه با دولت آقای کرزی ندارند.

مطالب مرتبط