مذاکرات سران بریتانیا و آمریکا در باره نیروهای ائتلاف در افغانستان

Image caption این اولین بار است که نخست وزیر بریتانیا به خارج کردن نیروهای کشورش از افغانستان اشاره کرده

دفتر دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرده که وی و باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا هر دو مایلند تعداد نیروهای دو کشور را در افغانستان کاهش دهند.

اما رهبران بریتانیا و آمریکا همچنان معتقدند که دو کشور باید نقشی بلندمدت در آموزش نیروهای افغان داشته باشند.

دیوید کامرون و باراک اوباما در حاشیه اجلاس سران هشت کشور صنعتی جهان که در کانادا در جریان است، در این باره صحبت کردند.

نخست وزیر بریتانیا پیش تر گفته بود که می خواهد نیروهای کشورش ظرف پنج سال آینده یعنی تا زمان انتخابات عمومی سال ۲۰۱۵ افغانستان را ترک کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که افغان ها بتوانند تا آن زمان اداره امور امنیتی کشورشان را به دست بگیرند.

بریتانیا در حال حاضر حدود ده هزار نیرو در افغانستان دارد که از این لحاظ، دومین کشور جهان و بعد از آمریکاست.

این اولین بار است که نخست وزیر بریتانیا به یک جدول زمانی در مورد خارج ساختن نیروهای این کشور از افغانستان اشاره می کند.

البته او گفت این یک جدول زمانی قطعی نیست و مقام های بریتانیایی تاکید کرده اند که این کشور در این مورد با آمریکا اختلاف نظر ندارد.

مارک ماردل، سردبیر بی بی سی در امور آمریکای شمالی می گوید حضور نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان، از مهم ترین مسائل در سیاست آمریکاست و آقای کامرون با طرح این موضوع وارد عمق ماجرا شده است.

باراک اوباما قرار است اواخر سال جاری میلادی موضوع افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان را بازنگری کند.

آقای اوباما گفته است می خواهد تا تابستان سال آینده روند خارج شدن نیروهای آمریکایی از افغانستان را آغاز کند اما هرگز به این موضوع اشاره نکرده که بخش اعظم نیروهای آمریکایی، چه موقع افغانستان را ترک خواهند کرد.

ژنرال دیوید پترویوس، فرمانده نیروهای ناتو و ائتلاف در افغانستان که همین هفته جانشین ژنرال مک کریستال در این سمت شد، از جمله افرادی است که معتقدند در این مورد باید بر اساس وضعیت و شرایط افغانستان تصمیم گیری کرد.

مارک ماردل می گوید ژنرال پترویوس هفته آینده در سنای آمریکا حاضر می شود و نمایندگان این سوال را از او خواهند پرسید که آیا اگر در جنگ پیروز نشوند، برنامه خروج نیروها همچنان عملی خواهد شد یا نه؟ آیا او تقاضای نیروی بیشتر در افغانستان خواهد کرد یا نه؟ و آیا ممکن است زمانی برسد که نتیجه گرفته شود استراتژی فعلی آمریکا در افغانستان شکست خورده؟

نمایندگان سنای آمریکا ممکن است بگویند که نخست وزیر بریتانیا به بعضی از این سوال ها پاسخ قطعی داده و ژنرال پترویوس و باراک اوباما نیز باید چنین کنند.

مطالب مرتبط