وزیر خارجه افغانستان به تهران می رود

خبرگزاری های ایران از سفر قریب الوقوع زلمی رسول وزیر امور خارجه افغانستان به تهران خبر داده اند.

ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران نوشته است آقای رسول برای دیدار با منوچهر متکی همتای ایرانی خود و دعوت از او برای شرکت در کنفرانس کابل پنجشنبه بیست و سوم تیر/سرطان، به تهران سفر کند.

در همین حال ظاهر فقیری سخنگوی وزارت خارجه افغانستان این سفر قریب الوقوع را تائید نکرد، و گفت اگر چنین سفری انجام شود وزارت خارجه افغانستان رسانه هارا در جریان خواهد گذاشت.

اما خبرگزاری فارس از قول یک منبع آگاه در وزارت خارجه ایران نوشته است قرار است وزرای خارجه دوکشور در تهران درمورد مسایل مهم مربوط به دو کشور و مسایل منطقه ای و بین المللی گفت و گو کنند.

هنوز مشخص نیست مقام های جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس کابل که قرار است در بیستم ژوئن/ جولای برگزار شود شرکت خواهند کرد یا نه.

قرار است مقام های بلند پایه هفتاد کشور از جمله بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و هیلاری کلینتون وزیرخارجه آمریکا در کنفرانس کابل که به میزبانی دولت افغانستان و سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد، شرکت کنند.

ایران که پس از سقوط طالبان در سیاست رسمی اش از دولت افغانستان و برنامه های باز سازی این کشور حمایت کرده، در بسیاری از کنفرانس های بین المللی که درمورد افغانستان برگزار شده حضور داشته اما در کنفرانس بین المللی که در پاریس و لندن برگزار شد، غایب بود.

در اجلاس پاریس، ایران به این دلیل شرکت نکرد که یک هفته قبل از برگزاری این اجلاس در دسامبر 2008 نیکولاسارکوزی رئیس جمهوری فرانسه، در سخنرانی اش به مناسبت سالگرد تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، از رهبران ایران انتقاد کرد.

وزارت خارجه ایران اظهارات سازکوزی در مورد رهبران ایران را "به دور از شئون دپلماتیک" خواند و خواستار عذر خواهی او شد. این تنشها سبب شد که ایران در کنفرانس بین المللی افغانستان به دلیل اینکه میزبان آن فرانسه بود، شرکت نکند.

دومین کنفرانسی که ایران در آن غایب بود، کنفرانس لندن بود که در اواخر ماه جون / ژوئیه امسال برگزار شد.

ایران که ابتدا اعلام کرده بود منوچهر متکی در این کنفرانس شرکت خواهد داشت، در چند روز مانده به برگزاری کنفرانس، آن را "قیم مآبانه" خواند و شرکت در آن را بی فایده دانست.

کنفرانس کابل در واقع به نحوی ادامه کنفرانس لندن است، با این تفاوت که قرار است بیشتر بر مسایل اقتصادی و مسایل مربوط به توسعه در افغانستان متمرکز باشد.

خبر گزاری فارس نوشته است که فدا حسین مالکی سفیر ایران در کابل، کنفرانس کابل را مهم خوانده و گفته است که مقام های ایران شرکت در این کنفرانس را در دست بررسی دارند.

مطالب مرتبط