استقبال از توافقنامه تجاری و ترانزیتی میان پاکستان و افغانستان

  • عبدالحی سحر
  • خبرنگار در پیشاور پاکستان
بسیاری از ناظران معتقدند آمریکا که تلاش دارد تا با عادی سازی روابط بین هند و پاکستان و افغانستان به کاهش تنشها در منطقه کمک کند، برای امضای این موافقتنامه تلاشهای زیادی کرده است.
توضیح تصویر،

بسیاری از ناظران معتقدند آمریکا که تلاش دارد تا با عادی سازی روابط بین هند و پاکستان و افغانستان به کاهش تنشها در منطقه کمک کند، برای امضای این موافقتنامه تلاشهای زیادی کرده است.

توافقنامه جدید تجارتی و ترانزیتی میان پاکستان و افغانستان مورد استقبال بسیاری از سخنرانان اجلاس کابل قرار گرفته است.

سخنرانان مختلف از جمله حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، وزیر امور خارجه آمریکا و بریتانیا از جمله سخنرانانی بودند که از این قرارداد استقبال کرده و آن را گام مهمی در روابط بین دو کشور خواندند که می تواند به صلح و ثبات در منطقه کمک کند.

اهمیت این توافقنامه به گفته ناظران شاید در آن باشد که از سویی این معاهده پس از سالها درگیری در افغانستان، بین دو کشور به امضا رسیده است و از سوی دیگر با توجه به تنش بین افغانستان و پاکستان و مشکلات پاکستان با هند، این توافق نامه می تواند به کاهش تنش در منطقه و ارتقاء سطح مبادلات تجاری بین کشورهای منطقه کمک کند.

بر اساس توافقنامه افغانستان-پاکستان "مرز واگه" در مرز بین پاکستان و هند بر روی کامیونهای تجاری افغان گشایش یافته است.

اگرچه برخی از ناظران بر این عقیده هستند که با توجه به خصومت دیرینه بین پاکستان و هند شاید هنوز زود باشد که بتوان با اطمینان گفت که باز گشایی این نقطه مرزی بتواند به خصومت بین هند و پاکستان کمک کند و به همین دلیل برخی از ناظران نیز معتقدند که هنوز مشخص نیست که در عمل این بازگشایی مرز به چه صورت در تجارت منطقه ای تاثیر خواهد گذاشت.

این توافقنامه جدید، در سفر یک هیات افغان به ریاست عبدالحق احدی، وزیر تجارت افغانستان در شهر اسلام آباد پاکستان به امضا رسید.

در این سفر که روز یکشنبه (هجدهم ژوئیه) پایان یافت، یک هیات سیزده نفری از وزارتخانه های امور خارجه، تجارت و صنایع، مالیه (دارایی) و ترانسپورت (حمل و نقل) افغانستان، آقای احدی را همراهی می کرند.

بعد از به قدرت رسیدن حکومت منتخب در کابل، این هفتمین دور از مذاکرات میان دو کشور روی مسایل تجارت و ترانزیت است که درکابل و اسلام آباد انجام شد.

در گذشته توافقنامه همکاری تجاری، میان پاکستان و افغانستان در اواسط دهه ۶۰ میلادی وجود داشت که در چارچوب حمل و نقل کالا از بندر کراچی پاکستان به افغانستان به امضا رسیده بود.

توافقنامه کنونی بعد از سالها با چند نکات اضافی به شمول بازگشایی "بندر واگه" مجددا به امضا رسیده است.

افغانستان به دلیل عدم دسترسی به آب های آزاد، فاقد بندر و خطوط کشتیرانی است و برای واردات اقلام و اجناس ضروری، به بنادر کشورهای همجوار، از جمله و به خصوص بندر کراچی در جنوب پاکستان نیازمند است.

مجنون گلاب، سرپرست سفارت افغانستان در اسلام آباد که خود در جریان توافق نامه شرکت داشت، امضای توافق نامه جدید را رسیدن صادرات افغانستان از کوتاه ترین راه به بنادر آبی خواند.

او گفت: "نخستین توافقنامه در اواسط دهه شصت میلادی در زمان شاه سابق به نام 'آ ، تی تی' میان پاکستان وافغانستان به امضا رسیده بود؛ اما افزایش تقاضا و ضرورت روز ، ایجاب می کرد تا با چند نکات اضافی توافقنامه مجددا امضا گردد."

توضیح تصویر،

نمایی از سر در وزارت تجارت و بازرگانی افغانستان

آقای گلاب گفت که در گذشته کامیونهای افغان که بیشتر حامل میوه های خشک و تازه بودند، حق رسیدن تا پیشاور و انبار های پاکستانی در این شهر را داشتند. اقلام این کامیونها سپس توسط کامیونهای پاکستانی به مرز پاکستان با هند انتقال داده می شد و سپس محموله آنها به کامیونهای هندی منتقل می شد.

اما به گفته آقای مجنون در توافق نامه جدید، کامیونهای تجارتی افغانستان اکنون می توانند با عبور از خاک پاکستان و گذشتن از بندر "واگه" داخل خاک هند شوند و بار خود را در داخل خاک هند در واگون های هندی تخلیه کنند.

سرپرست سفارت افغانستان افزود که در قرار داد تجدید تذکر به عمل آمده تا برای رانندگان کامیونها اجازه نامه از سوی وزارت ترانسپورت داده شود و ضرورت به روادید (ویزا) نباشد.

آقای مجنون گلاب درجواب پاین رسش که آیا طبق قرار داد جدید، افغانستان می تواند کالاهای هندی را نیز از طریق بندر واگه ازطریق خاک پاکستان وارد افغانستان نماید گفت: "نه در قرار داد جدید بر این مساله توافق نشده است، زیرا صادرات هند از طریق خاک پاکستان چه به افغانستان و چه به کشور های آسیای میانه بعداز حل مسایل دو جانبه هند و پاکستان می تواند مورد بررسی قرار گیرد."

بعد از امضای توافق نامه جدید تجارتی و ترانزیتی میان پاکستان و افغانستان، بسیاری از آگاهان سیاسی در پاکستان این موافقتنامه را بیشتر به نفع هند ارزیابی کرده و معتقدند که پاکستان برای امضای این توافق نامه زیر فشار جدی ایالات متحده آمریکا قرار داشته است.

در جریان امضای این توافق نامه هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز حضور داشت.

بسیاری از ناظران معتقدند آمریکا که تلاش دارد تا با عادی سازی روابط بین هند و پاکستان و افغانستان به کاهش تنشها در منطقه کمک کند، برای امضای این موافقتنامه تلاشهای زیادی کرده است.

آمریکا باور دارد که برای مبارزه موثر افغانستان و پاکستان علیه شورشیان مسلح مستقر در مناطق مرزی دو کشور، لازم است روابط افغانستان و پاکستان در تمامی عرصه ها، از جمله در عرصه تجارت، بهبود یابد.