انتقاد وزیر خارجه ایران در کنفرانس کابل از نیروهای خارجی

منوچهر متکی (عکس از آرشیو)
Image caption آقای متکی از حضور نیروهای خارجی در افغانستان به شدت انتقاد کرد

منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، در کنفرانس کابل و در حضور مقامهای ارشد غربی و بین المللی، از حضور نیروهای خارجی در افغانستان به شدت انتقاد کرد.

نشست کابل برای بررسی مسائل امنیتی و اقتصادی افغانستان ساعاتی پیش با حضور مقامهای افغان، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، وزیران خارجه دهها کشور و مسئولان ارشد سازمان های بین المللی آغاز به کار کرد.

وزیر خارجه ایران که ششمین سخنران کنفرانس کابل بود گفت حضور نیروهای خارجی در افغانستان نه فقط برای حل مشکلات این کشور کمکی نکرده، بلکه بر مشکلات افزوده است.

به گفته آقای متکی، با حضور این نیروها در افغانستان "نارضایی های عمومی" در این کشور افزایش یافته و تولید مواد مخدر هم چند برابر شده است. او افزود که افزایش آوارگی و فقر در میان افغانها هم ناشی از حضور این نیروها بوده است.

آقای متکی در حالی این سخنان را ایراد کرد که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، اندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو و وزیران خارجه بیشتر کشورهای عضو ناتو و نیروهای یاری امنیت، آیساف، هم در این نشست حضور داشتند.

وزیر خارجه ایران تاکید کرد که مشکلات افغانستان ریشه های منطقه ای دارد و باید راه حل های منطقه ای برای این مشکل جستجو شود.

او در عین حال گفت که تروریسم "چالشی جهانی" است و هیچ ارتباطی با هیچ مذهب، ملیت و فرهنگی ندارد. به گفته آقای متکی، تروریسم می تواند همه را در هر جایی بدون توجه به توانایی هایی آنها، با خطر مواجه کند.

منوچهر متکی در بخشی از سخنان خود گفت که عملیات نظامی خارجی در افغانستان نمی تواند راه حلی برای ریشه کن کردن مشکل تروریسم در افغانستان باشد.

وزیر خارجه ایران افزود که در این زمینه نباید تنها به راه حل نظامی فکر کرد، بلکه باید به گفته او، رفتارها در افغانستان مطابق با واقعیات اجتماعی، تاریخی و اقتصادی این کشور باشد. او مشکلات اقتصادی و توسعه نیافتگی را تهدیدی علیه امنیت دانست.

Image caption مقامهای دولت افغانستان انتظار دارند که با برگزاری نشست کابل، درخواست های آنها از کشورهای کمک کننده پذیرفته شود

آقای متکی تاکید کرد که مسئولیت امور باید به افغانها سپرده شود و از "صدور نسخه های تجویزی" پرهیز کرد. او گفت که ایران از "افغانیزه کردن و بومی کردن امور" حمایت می کند.

انفجار زاهدان

وزیر خارجه ایران همچنین به انفجارهای انتحاری اخیر در شهر زاهدان ایران، که دهها کشته و زخمی بجا گذاشت، اشاره کرد و گفت که تجربه این کشور نشان می دهد که تروریست ها از حضور نیروهای خارجی در افغانستان و پاکستان استفاده می کنند.

آقای متکی افزود که تروریست ها از منابع مالی و وسائل ارتباطی مدرن و "خطرناکترین مواد انفجاری" کار می گیرند و مرز نمی شناسند.

او بدون این که از کشور و منابع خاصی نام ببرد، گفت که از "برخورد ابزاری" با تروریسم باید خودداری کرد و در مبارزه با تروریسم حقوق شهروندان در نظر گرفته شود.

انتقادهای تند آقای متکی از نیروهای خارجی در افغانستان باعث شد که از او خواسته شود تا بر موضوع مورد بحث در کنفرانس توجه کند.

اشرف غنی احمد زی، وزیر مالیه پیشین افغانستان که ریاست جلسه را برعهده داشت ضمن اشاره به تمام شدن وقت آقای متکی، از وی خواست به سخنان خود پایان دهد.

پیش از این، انتقادهای محمود احمدی نژاد، رئیس جهموری ایران، در کابل هم با واکنش های تند مقامهای غربی و همچنین محافلی در داخل افغانستان مواجه شده بود.

شماری از نمایندگان مجلس افغانستان و رسانه های این کشور در آن زمان گفته بودند که دولت حامد کرزی نباید اجازه دهد که از تریبونی در داخل این کشور علیه کشورهای های دیگر و نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان استفاده شود.

مطالب مرتبط