'جزئیات پنهان' جنگ آمریکا در افغانستان به رسانه ها درز کرد

نیروهای آمریکا
Image caption کاخ سفید می گوید این اسناد مربوط به دوران قبل از استراتژی اخیر آمریکا در افغانستان است

با درز بیش از 90 هزار مدرک سری ارتش آمریکا به رسانه ها جزئیاتی از عملیات پنهان جنگ در افغانستان افشا شده است.

گفته می شود این مدارک را ویکی لیکس، یک سازمان غیردولتی، به نیویورک تایمز آمریکا، گاردین بریتانیا و مجله اشپیگل آلمان ارائه کرده است.

اسناد یاد شده از ژانویه 2004 تا دسامبر 2009 را در بر می گیرد و شامل گزارش های منتشر نشده از کشته شدن غیرنظامیان و نیز عملیات پنهان "بگیر یا بکش" کماندوهای آمریکایی علیه رهبران طالبان است.

دولت آمریکا درز این اسناد را محکوم کرده است.

جیمز جونز مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه طی بیانیه ای گفت واشنگتن افشای اطلاعات محرمانه ای که می تواند جان آمریکائیان و متحدان آمریکا را در معرض خطر قرار دهد و امنیت ملی این کشور را تهدید کند قویا محکوم می کند.

آقای جونز گفت که ویکی لیکس هیچ تلاشی برای تماس با دولت آمریکا برای بحث درباره این اسناد نکرد و دولت تنها از طریق سازمان های خبری از انتشار آن با خبر شد.

او با غیرمسئولانه خواندن درز این اسناد گفت که این کار بر تعهد آمریکا برای تعمیق روابط با افغانستان و پاکستان و شکست دادن دشمن مشترک سه کشور اثری نمی گذارد.

کاخ سفید می گوید این اسناد مربوط به دوران قبل از استراتژی اخیر آمریکا در افغانستان است.

حسین حقانی سفیر پاکستان در واشنگتن نیز گفته است این گزارش ها "بیانگر واقعیت های جاری نیست."

گاردین درز این اسناد را در تاریخ ارتش آمریکا بیسابقه خوانده است.

بر اساس گزارش های منتشر شده مدارک یاد شده نشان می دهد ناتو "نگران کمک پاکستان و ایران به شورشیان طالبان است."

این اسناد نشان می دهد طالبان دارای موشک های حرارت جو است که می تواند هواپیماهای ناتو را سرنگون کند.

بریجیت کندال خبرنگار دیپلماتیک بی بی سی می گوید این مدارک شاید حاوی اطلاعات چندان جدیدی نباشد، اما حاکی از وضع دشوار جنگ در افغانستان و تلفات غیرنظامیان است.

یک مقام دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود به بی بی سی گفت ویکی لیکس رسانه بیطرف نیست بلکه سازمانی است که مخالف سیاست آمریکا در افغانستان است.

این گزارش ها در حالی منتشر می شود که نیروهای ناتو در حال بررسی مرگ 45 غیرنظامی هستند که روز جمعه در جریان حمله هوایی به ولایت هلمند کشته شده اند.

ویکی لیکس می گوید این اسناد مورد استفاده "افسران دفتری پنتاگون و نیروهای نظامی در میدان جنگ به هنگام طراحی عملیات" بوده است.

به نوشته نیویورک تایمز این اسناد "حکایت از آن دارد که پاکستان به نمایندگان سازمان جاسوسی اش اجازه می دهد که مستقیما با طالبان ملاقات کنند."

این روزنامه می افزاید در این ملاقات ها تحت عنوان "جلسات محرمانه تعیین استراتژی" شبکه هایی از گروه های پیکارجو که علیه سربازان آمریکایی در افغانستان می جنگیدند "سازمان" داده می شد و حتی "برای ترور رهبران افغانستان نقشه کشیده می شد."

نیویورک تایمز می نویسد بسیاری از این گزارش ها عادی و حتی پیش پا افتاده هستند اما پنجره ای به سوی بستر جنگی که 9 سال از شروع آن می گذرد فراهم می کنند.

مطالب مرتبط