به روز شده:  13:45 گرينويچ - شنبه 07 اوت 2010 - 16 مرداد 1389

سیاست افغانستان

کرزی خواستار لغو شرکت‌های خصوصی امنیتی شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رئیس جمهوری افغانستان از جامعه بین المللی خواسته است که شرکت خصوصی امنیتی را در این کشور به طور کامل ببندد.

حامد کرزی در مراسم گشایش ساختمان یک مرکز آموزشی در کابل گفت که این شرکت ها خلاف منافع ملی افغانستان فعالیت دارند و مردم این کشور از حضور آنها به ستوه آمده اند.

آقای کرزی گفت که اکنون پلیس و ارتش افغانستان می توانند مسئولیت تامین امنیت این کشور را به دوش بگیرند.

رئیس جمهوری افغانستان شرکت های خصوصی امنیتی داخلی را ملغی اعلام کرد و گفت که کارمندان این شرکت ها باید به نیروهای امنیتی کشور بپیوندند.

آقای کرزی گفت: "شرکت های خصوصی امنیتی هر روز در وطن ما باعث بدبختی می شوند. حقوق مردم ما را زیر پا می کنند، امنیت را خراب می کنند، خدا می داند که روز دزدی می کنند، راه را می زنند و شب تروریست می شوند."

او افزود: "ما با جدیت از خارجی ها می خواهیم که به زودترین فرصت دست این شرکت های خصوصی امنیتی خارجی را بگیرند. افغانستان دیگر تحمل (حضور) این نیروهای موازی نظامی را ندارد که هم ارتش ما باشد، هم پلیس ما باشد و هم بیست، سی یا چهل هزار نفر از طریق شرکت های امنیتی خصوصی مسلح باشند و هر کاری که دلش شان خواست بکنند."

در حال حاضر حدود ۶۰ شرکت خصوصی امنیتی داخلی و خارجی در افغانستان فعالیت دارند و هزاران تن را استخدام کرده اند.

این شرکت های خصوصی بیشتر تامین امنیت نهاد های خصوصی مانند بانکها، شرکت های ساختمانی و حتی تامین امنیت شماری از شخصیت های سیاسی را به عهده دارند.

موضوع لغو این شرکت ها پیش از این هم مطرح و اتهامهایی هم علیه آنها وارد شده بود. برخی از مقامهای دولتی و شماری از اعضای مجلس نمایندگان این شرکت ها را متهم به دست داشتن در بازرسی خودسرانه خانه ها و سرقت مسلحانه دخیل دانسته اند.

یک محافظ امنیتی افغان

فعالیت شرکت های خصوصی امنیتی در افغانستان همواره مورد انتقاد بوده است

رئیس جمهوری افغانستان ضمن اشاره به این اتهامها، گفت که دیگر انجام دادن این گونه کارها در کشور قابل تحمل نیست.

آقای کرزی همچنین در بخشی از سخنان خود برای کمک به مبارزه با فساد در کشورش، خواستار شفافیت در عقد قراردادها میان افغان ها و خارجی ها شد. رئیس جمهوری افغانستان گفت که جامعه جهانی در این زمینه هم می تواند نقش موثری داشته باشد.

او تاکید کرد که مبارزه با فساد زمانی موثر واقع می شود که همه قراردادها افشا شود. او گفت: "کشورهای عضو ناتو، خصوصا آمریکا با هر کسی که قرارداد امضا کرده اند، در داخل دولت افغانستان یا بیرون از آن، باید آن افشا کنند. تا که این قراردادها را افشا نکنند، با منابع فساد مبارزه درست صورت نخواهد گرفت."

دولت افغانستان همواره به دلیل موجودیت فساد در نهادهای دولتی مورد انتقاد متحدان بین المللی خود بوده است. ولی مقامهای دولت افغانستان نهادهای بین المللی مستقر در این کشور را هم آلوده به فساد می دانند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.