مبارزات انتخابات پارلمانی افغانستان در سایه نا امنی

پلیس افغان
Image caption وزارت داخله افغانستان می گوید، تعداد کافی پلیس ندارد تا آنها را در اختیار نامزدهای انتخابات قرار دهد

کشته شدن عبدالمنان هاشمی، از نامزدهای انتخابات پارلمانی افغانستان و پنج نفر از کارمندان ستاد انتخاباتی یک نامزد دیگر در غرب افغانستان، یک بار دیگر تهدیدهای امنیتی را که متوجه انتخابات پارلمانی این کشور است برجسته کرد.

شماری از نامزدهای انتخابات پارلمانی افغانستان می گویند به دلیل وضعیت بد امنیتی نمی توانند برای تبلیغات انتخاباتی به بسیاری از ولسوالی ها سفر کنند.

علاوه بر این، برخی از نامزدهای انتخابات می گویند حتی در داخل شهرها هم قادر نیستند گردهمایی های بزرگ انتخاباتی برپا کنند.

حدود سه هفته دیگر به برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان باقی مانده است در حالیکه در طول چند ماه اخیر، چندین نامزد این انتخابات هدف حمله مردان مسلح قرار گرفته اند.

تلفن تهدیدآمیز

فوزیه گیلانی، از نامزدهای انتخابات پارلمانی افغانستان در شهر هرات، می گوید گروهی که کارمندان ستاد انتخاباتی او را ربوده بودند هشدار دادند که اگر از نامزدی خود صرفنظر نکند، گروگان های خود را خواهند کشت.

او می گوید: "دو بار تلفن آمد که شما یا از نامزدی خود صرفنظر کنید، یا از افراد (کارمندان) خود. امروز صبح گفتند که علیه من حمله انتحاری برنامه ریزی کرده اند."

در همانحال، مسئولان امنیتی در هرات اجساد پنج نفر از کارمندان ستاد انتخاباتی خانم گیلانی را که هفته پیش ربوده شده بودند در درون یک مخروبه در ولسوالی ادرسکن این ولایت پیدا کردند.

همزمان، عبدالمنان هاشمی، یکی از نامزدهای انتخابات در ولایت هرات در فاصله میان مسجد و خانه اش هدف حمله قرار گرفت و کشته شد.

طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند.

'نهایت نگران کننده'

تهدیدهای امنیتی علیه نامزدهای انتخابات به مناطق غربی و جنوبی افغانستان محدود نمانده است و اخیرا شمال افغانستان هم شاهد حوادثی از این دست بوده است.

مطیع الله دهاتی، یکی از نامزدان انتخابات پارلمانی در ولایت شمال شرقی قندوز می گوید به دلایل امنیتی، هیچ نامزدی نمی تواند به ولسوالی های این ولایت سفر کند.

آقای دهاتی می گوید: "وضعیت امنیتی خصوصا در قندوز نهایت نگران کننده است. نامزدهای ولایت قندوز به شمول خودم به راحتی نمی توانیم برویم کمپاین کنیم. هیچ نامزدی نمی تواند به برخی از ولسوالی ها سفر کند، چون نیروهای دولتی در آنجا حاکم نیستند."

او می افزاید: "نه تنها در ولسوالی ها، بلکه در شهر قندوز نیز گردهمایی های بزرگ را نمی توانیم راه اندازی کنیم، بعد از ساعت چهار عصر هیچ نامزدی نمی تواند از شهر بیرون برود."

آقای دهاتی می گوید علاوه بر تهدیدهایی که از سوی مخالفان مسلح دولت در قندوز متوجه نامزدهاست، برخی از نامزدان زورمند که افراد مسلح در اختیار دارند نیز سایر نامزدهای انتخابات را تهدید می کنند.

او می گوید در روز روشن افراد مربوط به نامزدهای زورمند هواداران سایر نامزدهای انتخابات را تهدید می کنند و مانع از نصب عکسهای انتخاباتی آنان در شهر می شوند.

زنان؛ تهدید از همه سو

در این میان، نامزدهای زن در این انتخابات، علاوه به تهدیدهای امنیتی، در مواردی، با برخوردهای "تبعیض آمیز" روبرو هستند.

Image caption خانم گیلانی می گوید، بارها تهدید شده تا از نامزدی صرف نظر کند

شهلا رشید، از نامزدهای انتخابات در ولایت کابل می گوید: "درست نیست که همه مسئولیت را تنها متوجه مخالفین مسلح کنیم. در مواردی، خود نامزدهای انتخابات، به ویژه برای نامزدهای زن مشکل ایجاد می کنند."

پاشیدن رنگ به عکسهای انتخاباتی زنان و پاره کردن تصاویر آنها، در بسیاری از شهرهای افغانستان معمول است.

وزارت داخله (کشور) افغانستان موجودیت تهدیدهای گسترده در برابر نامزدهای انتخابات را می پذیرد اما می گوید که به دلیل کمبود نیروی پلیس، آنها نمی توانند محافظان امنیتی را در اختیار هر یک از نامزدهای انتخابات قرار دهند.

ازمری بشری، سخنگوی این وزارت می گوید: "متاسفانه این ظرفیت در وزارت امور داخله وجود ندارد، آنقدر پلیس نداریم که ما در اختیار هر نامزد محترم قرار دهیم. اما شیوه طوری است که هرجایی که آنها سفر می کنند، پلیس مسئولیت دارد تا امنیت را تامین کند."

آقای بشری از نامزدهای انتخابات درخواست کرده است که بدون در جریان قرار دادن نیروهای امنیتی، به مناطق دورافتاده سفر نکنند.

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده است که به دلیل مشکلات امنیتی، حدود نهصد مرکز رای دهی در سراسر افغانستان تعطیل خواهد بود.

بیشتر این مراکز در ولایت غزنی موقعیت دارد اما در ولایت های شمالی افغانستان، هیچ مرکز رای گیری به دلایل امنیتی تعطیل نشده است.

مطالب مرتبط