مرز واقعیت و رویا در شعار های انتخاباتی

  • صفی‌الله امین‌زاده
  • بی‌بی‌سی
تامین امنیت هدف برخی از نامزدها است، هدفی که دولت در نه سال گذشته به آن نرسیده است
توضیح تصویر،

تامین امنیت هدف برخی از نامزدها است، هدفی که دولت در نه سال گذشته به آن نرسیده است

شعارهای نامزدهای دومین انتخابات پارلمانی افغانستان توجه بسیاری را جلب کرده و این شعارها بیانگر فهم آنها از انتخابات و نمایندگی مجلس است.

شماری از نامزدهای حوزه انتخاباتی کابل، در کنار عکس های بزرگ خود در میدان ها و خیابانهای این شهر تامین صلح و امنیت را موضوع شعارهای خود قرار داده اند -- هدفی که دولت افغانستان برای تحقق آن همه جهان را به کمک خواسته است.

برخی دیگر از این نامزدها اشتغال و توسعه اقتصادی و بهبود اقتصاد خانواده ها را در محور شعارهای خود قرار داده اند. یکی از این نامزدها "تحصیل، توسعه و اشتغال" را شعار خود قرار داده -- کاری که دولتمردان افغانستان برای انجام دادن آن در مانده ‌اند.

شماری از نامزدها اما موضوع هایی کلی تری را برگزیده اند. نامزدی نوشته که "رای شما وجدان شما"، همچنین شعار نامزد دیگری "رای شما، کشت شما" است. شعار نامزدی دیگر این است: "عبادت خدا، خدمت خلق الله". "دانش، فیصله، پیشرفت" شعار انتخاباتی دیگری است که در چند نقطه شهر کابل دیده می شود.

'چادری، دریچه قدرت'؟

برخی از نامزدها در شعارهای خود از واژه هایی مانند قانون، عدالت، حق، صداقت، تعهد و مسئولیت استفاده کرده اند. این دسته از نامزدها تنها به نوشتن چنین واژه هایی در پوسترهای انتخاباتی خود اکتفا کرده اند.

توضیح تصویر،

"شعار بس است"؛ این شعار دیگری است.

برخی از نامزدها هیچ شعاری ندارند و تنها به چاپ عکس های خود بسنده کرده اند. حتی یکی از نامزدها عکس و نام خود را هم چاپ نکرده و تنها شماره اسم خود را همراه با نشان انتخاباتی‌اش در برگه رای در پوسترهای چندمتری چاپ کرده است.

برخی دیگر از نامزدها هم شعارهایی را در عکس های خود نوشته اند که چندان مفهوم نیستند و حتی از لحاظ دستور زبان هم مشکل دارند. یکی از نامزدها نوشته است که "زبان گویای من، حقیقت رایی شماست". یک نامزد دیگر نوشته است: "کابل افغانستان، رای در انتخابات، نشسته در پارلمان".

یک نامزد زن در شعار خود نوشته که "چادری (برقع) دریچه ای به سوی قدرت" و "اگر خواهی گلوی تو باشم، به من صدا بده" شعار دیگری از این نامزد است.

یکی از نامزدها در شعارهایش خود را مدافع حقوق معلمان معرفی کرده و یک نامزد دیگر خود را مدافع ورزشکاران و عده ای هم خود را حافظ منافع جوانان خوانده اند.

واکنش‌های مردم

این گونه شعارها در میان مردم واکنش های گوناگونی در پی داشته است. یکی از شهروندان کابلی گفت که شعار "تامین امنیت، بازسازی و حل مساله افغانستان" برای یک نامزد نمایندگی مجلس مناسب نیست.

او معتقد است که این گونه شعارها را "کسان دیگری" برای این نامزدها نوشته و این نامزدها در باره وظایف و اختیارات یک نماینده مجلس "چیزی نمی دانند".

توضیح تصویر،

"چادری دریچه قدرت"؛ تعبیری از برقع است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی

برنامه ها

پایان پادکست

یک شهروند دیگر که در کابل در کنار عکس بزرگی از یک نامزد ایستاده بود گفت: "این نامزد در شعارش نوشته که "سرنوشت را باید از سر نوشت". به نظر من سرنوشت به دست خدا است و نه بنده او." او گفت که این نامزدها با این گونه شعارها قصد دارند "مردم را فریب بدهند".

نامزد دیگری که در پوسترش "جلوگیری از مرگ و میر کودکان و مادران" را شامل فهرستی از هدفهای خود کرده، به نظر یکی دیگر از شهروندان در کابل، "کفرگویی" کرده است. وی معتقد است که مرگ به دست خدا است و هیچ نامزدی نمی تواند از مرگ کسی جلوگیری کند.

اما نامزدهای انتخابات خود در باره شعارهای خود چه می گویند؟ یکی از نامزدها در باره این که او اگر موفق به ورود به مجلس شود، چگونه شعار تامین امنیت، تحقق بازسازی و عدالت را عملی خواهد کرد، توضیح داد.

او گفت: "تصویب قوانین و نظارت بر عمکرد حکومت از وظایف پارلمان است. به نظر من پارلمان با تصویب قوانینی که در برگیرنده شعارهای من است می تواند گامی موثر برای تامین صلح و پیشرفت افغانستان باشد."

با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در افغانستان، مبارزات انتخاباتی هم میان حدود ۲۶۰۰ نامزد نمایندگی مجلس نمایندگان این کشور، شدت گرفته است.

انتخابات مجلس در ۲۷ سنبله (شهریور) برگزار خواهد شد.