به روز شده:  06:35 گرينويچ - جمعه 08 اکتبر 2010 - 16 مهر 1389

امنیت افغانستان

شرکت های امنیتی خصوصی در افغانستان 'به طالبان پول می دهند'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

تحقیقات یک کمیته سنای آمریکا در مورد شرکت های امنیتی خصوصی در افغانستان نشان داده که پیمانکاران مورد استفاده آمریکایی ها، با طالبان یا جنگ سالاران محلی افغانستان در ارتباطند.

در گزارش کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا آمده است که ارتش آمریکا بیش از حد به شرکت های امنیتی خصوصی متکی بوده و پیمانکاران عمدتا توان نظارت بر کارکنان خود را ندارند.

این گزارش اضافه می کند که آمریکا نیز عملا بر این شرکت ها نظارتی ندارد و پیمانکاران محلی که برای حفاظت از پایگاه های آمریکا در افغانستان استخدام شده اند، در بعضی موارد به طور مستقیم با طالبان کار می کنند.

سناتور کارل لوین، رییس این کمیته سنای آمریکا گفت نگران آن است که درست در زمانی که دولت افغانستان برای استخدام سرباز و افسر پلیس تقلا می کند، آمریکا از سر بی اطلاعی و به طور ناخواسته به رشد شبه نظامیان وابسته به طالبان کمک کرده باشد.

بر اساس نتیجه گیری این گزارش، اتکاء بیش از اندازه به شرکت های خصوصی برای تامین امنیت در افغانستان از نظر مالی به نفع طالبان تمام شده زیرا پیمانکارها غالبا صلاحیت کارکنان محلی را با دقت کافی بررسی نمی کنند و در نتیجه فرماندهان و اشرار محلی استخدام می شوند.

در افغانستان بیش از ۲۶ هزار نفر برای شرکت های امنیتی خصوصی کار می کنند که از هر ده نفر، ۹ نفرشان در استخدام دولت آمریکا هستند.

به گفته استیو کینگستون، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن، در این گزارش تصویر نگران کننده ای ترسیم شده و گفته شده که بعضی از کسانی که استخدام می شوند یا آموزش بسیار کمی در مورد استفاده از اسلحه دیده اند و یا تجربه زیادی در این زمینه ندارند.

در ادامه گزارش آمده است که عده دیگری از پیمانکاران هم فرماندهان محلی هستند که با طالبان ارتباط دارند.

نمونه هایی هم در این مورد آورده شده از جمله مردی که آمریکایی ها به او لقب آقای سفید داده اند. این لقب، اشاره به یکی از شخصیت های فیلم پرخشونت "سگ های انباری" ساخته کوئینتون تارانتینو است. گفته می شود که این فرد به طالبان پول داده و جلسه ای با حضور یکی از فرماندهان ارشد طالبان را میزبانی کرده، فرماندهی که مسئول موجی از بمبگذاری های کنار جاده ای برای کشتن سربازان ناتو بوده است.

کرزی: "شرکت های خصوصی امنیتی هر روز در وطن ما باعث بدبختی می شوند. حقوق مردم ما را زیر پا می کنند، امنیت را خراب می کنند، خدا می داند که در روز دزدی می کنند، راه را می زنند و در شب تروریست می شوند"

در این گزارش اینگونه نتیجه گیری شده که آمریکا با کمک به فرماندهان محلی، دستیابی به یکی از اهداف خود یعنی ایجاد افغانستانی با ثبات بیشتر را مشکل می سازد.

گزارش این کمیته سنای آمریکا اضافه می کند که توسعه دامنه فعالیت شرکت های خصوصی پرسود امنیتی در افغانستان موجب می شود که مردم به دلیل پول بهتری که از شرکت های خصوصی دریافت می کنند به نیروی نظامی و یا نیروی پلیس افغانستان نپیوندند.

سناتورهای آمریکایی خواهان آن شده اند که با برداشتن گام هایی سریع و قاطع، از تعداد شرکت های خصوصی امنیتی کاسته شود و روند تحقیق درباره پیمانکاران جدید هم بهبود داده شود.

اخیرا حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان دستور داد تا تمامی شرکت های امنیتی خصوصی در این کشور ظرف چهار ماه تعطیل شوند. این فرمان آقای کرزی، در پی افزایش انتقادها از عملکرد این شرکت ها صادر شد.

آقای کرزی تعدادی از این شرکتها را به آسیب زدن به "منافع ملی" افغانستان متهم کرد و از احتمال همکاری آنها با گروه های تروریستی حرف زد.

حامد کرزی گفت: "شرکت های خصوصی امنیتی هر روز در وطن ما باعث بدبختی می شوند. حقوق مردم ما را زیر پا می کنند، امنیت را خراب می کنند، خدا می داند که در روز دزدی می کنند، راه را می زنند و در شب تروریست می شوند."

در همین راستا دولت افغانستان اوایل این هفته از انحلال هشت شرکت امنیتی خصوصی خبر داد.

به گفته مقام های افغان، شرکت امنیتی (XE) که پیش از این به نام (بلک واتر) فعالیت می کرد و یکی از بزرگترین شرکت های امنیتی آمریکایی بود نیز شامل شرکت هایی است که مجوز فعالیت آنها لغو شد.

مقام های افغانستان می گویند نزدیک به شصت شرکت امنیتی خصوصی در این کشور فعال هستند که کمتر از نیمی از آنها توسط خارجی ها اداره می شود.

این شرکتها عمدتا مسئولیت حفاظت از سفارتخانه ها، دفاتر خارجی، نهادهای غیردولتی و بانکهای خصوصی را برعهده دارند.

حکومت افغانستان تاکید کرده است که کارمندان این شرکتها می توانند به نیروهای امنیتی افغانستان بپیوندند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.