طالبان: با دولت افغانستان تماس نداشته ایم

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در گفت گو با بی بی سی فارسی اظهارات اخیر حامد کرزی را که گفته بود تماسهایی با طالبان وجود داشته است، رد کرد و گفت طالبان به مذاکرات پنهانی و پشت پرده باور ندارند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مصاحبه ای که یازدهم اکتبر از شبکه سی ان ان آمریکا پخش شد گفته بود از مدتی به این سو به منظور پایان بخشیدن به جنگ، "تماسهای غیر رسمی" با طالبان وجود داشته است.

همکار ما داوود ناجی در مصاحبه ای با ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان ابتدا از او در مورد این سخنان آقای کرزی پرسیده است:

"من وجود چنین تماسهایی را از اساس رد می کنم ما اصلا به چنین مذاکراتی که در پشت پرده انجام شود و مجاهدین فداکار ما از آن مطلع نباشند باور نداریم، از طرف امارت اسلامی با اداره کابل یا کسانی که ارتباطی با اداره کابل دارند در هیچ کجا هیچ وقت تماسی وجود نداشته و هیچ نشستی صورت نگرفته است. من ادعای اداره کابل را (مبنی بر تماس با طالبان) از طریق رسانه ها شنیدم و متاسفم که چنین حرفهایی چگونه با زرنگی از طریق رسانه هایی شایع می شود که گویا امارت اسلامی افغانستان با اداره کابل نشست کرده ما اصلا به نشستی که مردم افغانستان در جریان آن نباشند باور نداریم."

به چی باور ندارید به اصل مذاکره با دولت یا به شیوه و نحوه اجرای آن یا هم به شورای صلح و اعضای آن معترض هستید؟

به این باور نداریم که مذاکراتی پشت پرده صورت گیرد و از ملت پنهان باشد و جزئیات آن از مجاهدینی که در راه اسلام و استقلال وطن قربانی می دهند پوشیده باشد، مذاکراتی که در رسانه های غربی در مورد آن تعبیرات متعدد می شود ما به چنین مذاکراتی باور نداریم البته ما برای مذاکره پیش شرط هایی داریم که بارها اعلام شده و آن اینکه تا وقتی که نیروهای خارجی از افغانستان بیرون نشده اند امارت اسلامی افغانستان حاضر نیست با کسی وارد مذاکره شود.

نیروهای خارجی می گویند به محض اینکه جنگ در افغانستان پایان یابد آنها بیرون می شوند چنانچه در عراق چنین شد و با آرام شدن اوضاع خارجی ها عراق را ترک کردند، در حال حاضر شما با رد مذاکرات و تاکید بر ادامه جنگ به نحوی سبب ادامه حضور این نیروها در افغانستان نشده اید؟

نه اصلا چنین نیست، خارجی هایی که افغانستان را اشغال کردند در صدد اهداف خود بودند و هنوز هم هستند، آنها باید به زور شمشیر از این کشور بیرون رانده شوند و یا هم بدون قید و شرط افغانستان را ترک کنند.

به نظر شما اهدافی که خارجی ها به خاطر آن به افغانستان آمده اند و به قول شما هنوز در صدد دسترسی به آن هستند چه اهدافی هستند؟

Image caption طالبان می گویند نیروهای خارجی به خاطر اهداف کلانی وارد افغانستان شدند اما حالا اهداف شان را کوچکتر کرده اند

ابتدا اهداف کلانی داشتند، شاید در نتیجه این جنگ 9 ساله اهداف خود در افغانستان را مختصر کرده باشند، دسترسی به منابع نفت و گاز آسیای میانه به طریق سهل و آسان از راه افغانستان و از بین بردن نظامی اسلامی که در افغانستان تشکیل شده بود و آن را مخالف منافع غرب می دانند و سعی کردند که آن نظام را از پا در آورند. فعلا هم باور ما این است که اگر فشار نباشد خارجی افغانستان را ترک نمی کنند. این کشور بالاخره مال افغانهاست و تصمیم نهایی در مورد آن را نیز باید افغانها بگیرند.

آقای مجاهد، خارجی ها از جمله آمریکایی ها اعلام کرده اند که تا در نیمه دوم 2011 یعنی تا نه ماه بعد، خروج نیروهایش از افغانستان را آغاز خواهند کرد، نخست وزیر بریتانیا نیز اخیرا اعلام کرد که تا سه چهار سال دیگر سربازانش در افغانستان نخواهند بود به این ترتیب خارجی ها دارند گام های اول را برای خروج از افغانستان بر می دارند آیا شما هم حاضرید با قبول مذاکرات به این روند و به پایان جنگ کمک کنید؟ چون به هر حال یک طرف جنگ شما هستید.

نه، ما حاضر نیستیم وارد معامله شویم برسر ارزشها و کشور خود، آنهم در یک برنامه نهفته (مرموز) که خارجی ها چند سال دیگر یا چندماه دیگر اینجا باشند بعد خارج شوند، اگرچه که مردم مارا کشته باشند، یک چند ماه دیگر هم بمباران بکنند. ما نمی خواهیم چهار ساعت هم کشورما تحت اشغال خارجی ها باشد. ما حق داریم به عنوان افغانهای مستقل که در این کشور نظام اسلامی را داشتیم و آن را رهبری می کردیم، ما حق داریم تصمیم مردم خود را بگیریم و به هیچ (خارجی) اجازه نمی دهیم که حتی یک آن یک لحظه در کشور ما حضور مسلحانه داشته باشد.

اما شماری از نمایندگان مردم در لوی جرگه قانون اساسی را تصویب کرده اند، بارها در انتخابات شرکت کرده اند و رای داده اند، دولت افغانستان بار ها گفته است که به حضور خارجی ها تازمانی که نیروهای خود این کشور قادر به تامین امنیت آن شوند، نیاز است، آیا شما به خواستهای این بخش از مردم افغانستان هیچ توجهی ندارید آیا از دید شما اینها افغان نیستند؟

اصلا کسانی که جمع شده بودند در جرگه ها، از این نمونه جرگه ها در تاریخ افغانستان ما بسیار داریم زمانی که افغانستان تحت اشغال شوروی بود دکتر نجیب الله چنین جرگه هایی تشکیل داد که نتوانست قناعت مردم افغانستان را فراهم کند. کسانی که در جرگه ها جمع می شوند مربوط به فراکسیون تسلیم شده ها هستند، اینها به نام افغان هستند اما عملا به اشغال کشور کمک کرده اند زمینه سازی کرده اند برای اشغال، اینها به هیچ صورت نماینده های مردم افغانستان نیستند.

ولی در انتخاباتی که همین یکماه قبل برگزار شد، برغم اینکه مردم از سوی شما منع شده بودند که شرکت نکنند و تهدید و ترس وجود داشت، اما میلیونها نفر در انتخابات شرکت کردند و به افرادی رای دادند که به پارلمان افغانستان بروند و این انتخابات در سراسر افغانستان و در مناطق مختلف افغانستان برگزار شد، آیا نباید به خواسته شماری دیگر از افغانها احترام گذاشت؟

من اصلا به این باور نیستم که مردم افغانستان در این انتخابات به نام شرکت کرده باشند، این رسانه های غربی است که اعداد را به هم ضرب می کنند و از آن نتیجه می گیرند، ما وضعیت افغانستان را از درون می بینیم، ما اینجا زندگی می کنیم ما این مردم را می شناسیم. اصلا یک درصد مردم افغانستان هم رای ندادند و حاضر نیستند به روندی کمک کنند که سبب ادامه اشغال افغانستان می شود.

اگر به سوال اولم برگردم، آقای مجاهد، گمان نمی کنید که افرادی دیگری از شاخه های طالبان آنگونه که آقای کرزی می گوید با دولت افغانستان تماس گرفته باشند؟ چون اصلا به تبع جنگ جاری که یک جنگ چریکی است شما در گروه های کوچک کوچک تقسیم شده اید شاید کسانی تماس گرفته اند و شما خبر ندارید؟

هیچگاه چنین نیست. امارت اسلامی افغانستان از کسانی تشکیل شده که مخلص و معتقد به اسلام هستند و در اسلام اطاعت از امیر ارزش ویژه ای دارد هیچ یکی از افرادی که در یک گروه باهم هستند، حق ندارند بدون اجازه امیر خود دست به اقدامات خود سرانه بزنند، کسانی که مربوط به ما هستند در تمام افغانستان از امیر خود اطاعت می کنند. از اصول اسلامی اطاعت می کنند، اسلام هیچگاه اجازه نمی دهد به مجاهدین که متفرق و پراکنده شوند.

نظر شما در مورد شورای صلح چیست؟ عده ای از رهبران جهادی که سابقه جهاد دارند، عده ای که عضو شورای علمای افغانستان هستند، عده ای از آنها در زمان حاکمیت امارت اسلامی عضو شما بودند، عده ای زا آنها عالمان دینی و مفسران قرآن هستند و تحصیلات عالی اسلامی دارند زمانی رهبران احزاب جهادی بودند مثلا صبغت الله مجددی و اینها، حالا اینها گرد هم آمده اند و از شما دعوت می کنند جنگ را ترک کنید و به صلح بپیوندید، اسلام که شما بر آن تاکید می کنید هم بر صلح میان مسلمین بسیار تاکید کرده است. به این دعوت پاسخ مثبت می دهید؟

اصلا جهاد کنونی مردم افغانستان یک جهاد بسیار مقدس است که در تاریخ افغانستان سابقه نداشته است. این افرادی که شما از آنها اسم بردید اگر نتوانسته اند در جهاد شرکت کنند یا از آن حمایت کنند، این تقصیر آنها است. می دانم که آنها عالم دینی هستند اما معامله هایی سیاسی زیادی هم با اصول و ارزشهایی اسلامی کرده اند. آنها چهره های شناخته شده هستند، مردم افغانستان به آنها باور ندارند، اینکه آنها از اسلام می دانند حرف جدا است اما مهم این است که چقدر در عمل اصول و ارزشهای اسلامی را رعایت می کنند؟

به نکته جالبی اشاره کردیید آقای مجاهد، اما آیا از نظر شما بمب گذاری در مسجد و در هنگام نماز که بارها اتفاق افتاده و طالبان هم انکار نکرده اند و در مواردی مسئولیت آن را به عهده گرفته اند و اخیرا والی قندوز و شماری دیگر در اثر انفجاری در مسجد کشته شدند با اصول و ارزشهای اسلامی مطابقت دارد؟

شما فکر می کنید چنین اقدامی از طرف طالبان صورت گرفته؟

خب ولی مواردی بوده قبلا که طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفته اند مثلا قتل ملا امامان مسجد در قندهار و بمب گذاری در مسجدی در قندهار.

مواردی که ما مسئولیت اش را به عهده گرفته ایم در آن مورد حتما مجوز شرعی داشته ایم. اما در مورد که مجوز شرعی نبوده مجاهدین ما آن را انجام نداده اند.

یعنی شما دست داشتن در انفجار تخار را به عهده نمی گیرید؟

نه. ما هیچگاه از فعالین چنین عملی حمایت نکرده ایم.

کسانی که در شمال افغانستان فعال شده اند و علیه دولت و نیروهای خارجی می جنگند عضو گروه طالبان هستند یانیستند؟ از جمله گروهی که همین اکنون عده از کارمندان دولت را در تخار محاصره کرده اند.

بله اینها همه اعضای امارت اسلامی افغانستان هستند همانگونه که قبلا در جنوب فعال بودند حالا در شمال هم فعال شده اند و الحمدلله دستاورد هایی هم داشته اند. از جمله اینکه یک گروه از افراد دولتی را در ولسوالی خواجه بهاوالدین ولایت تخار محاصره کرده اند.

مطالب مرتبط