به روز شده:  11:19 گرينويچ - پنج شنبه 21 اکتبر 2010 - 29 مهر 1389

سیاست افغانستان

شورای صلح افغانستان: حاضریم به طالبان امتیاز بدهیم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

افغانستان آماده است برای تشویق گروه طالبان به پذیرش صلح، به آنان امتیازهای سیاسی و اقتصادی بدهد.

قیام الدین کشاف، سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان، در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که "تقاضاهای مشروع" طالبان پشت میز مذاکره، با دقت از جانب دولت افغانستان بررسی خواهد شد.

آقای کشاف اظهار داشت: "آنها (طالبان) امتیاز می خواهند و ما این امتیازات را می دهیم."

او افزود: "بازگشت بسیار آبرومندانه آنها برای ما مهم است. این (بازگشت) آبرومندانه، (دادن) چوکی، خانه، معاش و همه چیز را در بر می گیرد."

پیش از این، برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح، گفته بود که برای موفقیت در مذاکرات صلح و خاتمه دادن به درگیری بین شورشیان و دولت مرکزی، لازم است تا هر دو طرف از خود انعطاف پذیری نشان دهند.

آقای ربانی گفته بود که شرایط مطرح شده از سوی حکومت افغانستان و طالبان، هیچ کدام نهایی نیست و می تواند بر سر میز مذاکره، تغییر کند.

شورای عالی صلح افغانستان امیدوار است برنامه آن برای برگزاری مذاکرات صلح، نمایندگان طالبان را به ترک جنگ تشویق کند.

'مصونیت نمایندگان طالبان'

اما به باور شورای عالی صلح، موضوعی که در حال حاضر از اهمیت زیاد برخوردار است، این است که مصونیت نمایندگان طالبان در تماس برای مذاکره با دولت افغانستان از سوی نهادهای امنیتی ملی و همچنین نیروهای بین المللی مستقر در این کشور تضمین شود.

طالبان

طالبان تمایلی برای مذاکره از خود نشان نداده اند

آقای کشاف گفت: "برای مخالفین و یا برادران ناراضی ما، عمده ترین شرط این است که در دوران شروع مذاکرات، باید مصونیت آنها تضمین شود. این تضمین چه از ارگانهای داخلی و چه از طرف نیروهای بیرونی، ضروری است."

آقای کشاف در این نشست خبری تایید کرد که تماسهایی با نمایندگان طالبان برقرار شده است، اما افزود که این تماسها، در مراحل اولیه است.

سخنگوی شورای عالی صلح در سخنان خود تاکید ورزید که مذاکرات صلح با طالبان بدون حمایت کشورهای حامی افغانستان و کشورهای منطقه، ناممکن خواهد بود.

شورای عالی صلح افغانستان می گوید که با آغاز گفتگوهای رسمی با طالبان، در صورت نیاز، از نیروهای خارجی و افغان خواهد خواست تا آتش بس عمومی اعلام و زندانیان وابسته به طالبان را آزاد کند.

در همانحال، تا حالا طالبان هیچ تمایلی به مذاکره با حکومت افغانستان از خود نشان نداده اند.

این گروه همواره تاکید کرده است که پیش از آغاز مذاکرات، باید تمامی نیروهای خارجی خاک افغانستان را ترک کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.