انتقاد شدید کرزی از حمله ناتو و روسیه به کارگاههای مواد مخدر

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی حمله روسیه و آمریکا به کارگاههای تهیه مواد مخدر را نقض حاکمیت ملی افغانستان دانسته است

حمله مشترک ناتو و روسیه به چهار کارگاه تولید مواد مخدر در شرق افغانستان، انتقاد شدید رئیس جمهوری این کشور را برانگیخته است.

روز جمعه، ۲۹ اکتبر خبر یورش مشترک ماموران روسی و آمریکایی به این کارگاه ها منتشر شد و ناظران آن را به دلیل این که آمریکا و روسیه در آن همکاری داشته اند، چشمگیر دانسته اند.

مواد مخدری که در ولایت ننگرهار ضبط شده شامل بیش از یک تن هروئین - به ارزش پنجاه میلیون دلار - و مقدار کمتری تریاک است.

ولایت ننگرهار مرز مشترک با پاکستان دارد. اما روز شنبه، ۳۰ اکتبر، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان ضمن انتقاد شدید از این حمله، از فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان خواستار توضیحات در این مورد شده است.

دفتر آقای کرزی در بیانیه ای گفته است: "جمهوری اسلامی افغانستان با فدراسیون روسیه دارای روابط دوستانه بوده و خواهان گسترش همکاری میان دو کشور در زمینه های گوناگون، از جمله مبارزه مشترک با مواد مخدر می باشد. افغانستان خواهان آن است تا این مبارزه مشترک بر پایه توافقات دوجانبه میان دو کشور هرچه بیشتر گسترش یابد."

اما این بیانیه در ادامه با لحن تندی افزوده است: "هیچ سازمان و نهادی حق ندارد که بدون اجازه و توافق جمهوری اسلامی افغانستان در داخل قلمرو کشور ما دست به این گونه عملیات نظامی بزند."

در بیانیه دفتر آقای کرزی همچنین آمده است: "حکومت افغانستان این اقدام ناتو را محکوم نموده، اعلام می دارد که چنین عملیات خودسرانه، نقض آشکار حاکمیت ملی افغانستان و قوانین بین المللی بوده و تکرار آن عکس العمل مقتضی کشور ما را در پی خواهد داشت."

آقای کرزی به وزارتخانه های دفاع و داخله (کشور) دستور داده است که در باره حمله مشترک روسیه و آمریکا به کارگاه های تهیه مواد مخدر در ولایت ننگرهار تحقیق کنند.

همکاری چشمگیر

یکی از گزارشگران بی بی سی در مسکو می گوید این حمله یورشی حاکی از آن است که همکاری میان روسیه و آمریکا در مورد افغانستان رو به افزایش است.

Image caption ننگرهار با پاکستان هم مرز است

روسیه به نیروهای ناتو اجازه داده است از اراضی این کشور برای عبور کامیون های تدارکاتی این سازمان به افغانستان استفاده کنند.

افغانستان هم اکنون ۹۰ درصد تریاک جهان را تولید می کند.

روسیه در سال های اخیر از انتقاد کنندگان اصلی ناتو به دلیل شکست این سازمان در کنترل تولید هروئین در افغانستان بوده است.

اما اکنون روسیه مستقیما وارد معرکه شده و در عملیات مبارزه با مواد مخدر در داخل افغانستان دخیل شده است.

روسیه کریدور قاچاق مواد مخدر تولید شده در افغانستان به غرب اروپاست و به همین دلیل تائیرات بد آن را کاملا از نزدیک لمس می کند.

آمار مرگ و میر ناشی از مصرف هروئین در روسیه به سی هزار نفر در سال می رسد.

جیل مک گیورینگ، گزارشگر بی بی سی در مسکو می گوید این آمار باعث شده است که همکاری این کشور با آمریکایی ها و ناتو در مبارزه با مواد مخدر تولید شده در افغانستان، امری قابل هضم باشد.

سازمان ملل متحد سال گذشته در یک گزارش خود گفت که فساد، عدم حاکمیت قانون و عدم کنترل مرزها، باعث شده است تا تنها دو درصد از مواد مخدر تولید شده در افغانستان، از سوی مسئولان ضبط شود.

Image caption افغانستان بیش از 90 درصد مواد مخدر جهان را تولید می کند

بقیه این مواد، راه خود را به بازارهای اروپا و جهان باز کرده و به اعتیاد میلیونها نفر منتهی شده است.

سازمان ملل متحد می گوید، بازار ۶۵ میلیارد دلاری مواد مخدر در سطح جهان، تروریسم را تامین می کند و همزمان هر ساله پانزده میلیون نفر را معتاد کرده و منجر به مرگ صد هزار نفر در هر سال می شود.

گزارشگر بی بی سی در مسکو می گوید سوال بزرگتری که در باره همکاری روسیه با ناتو در سرکوب تولید و قاچاق مواد مخدر افغانستان مطرح است، آینده این همکاری است.

روسیه چندی است که از عملیات تدارکاتی ناتو مانند آموزش نیروهای امنیتی و تخصصی افغان در مسکو حمایت می کند.

اکنون ناتو از روسیه درخواست کرده است که امکانات بیشتر مانند هلیکوپتر، آموزش و لوازم یدکی نیز در اختیار عملیات نظامی در داخل افغانستان قرار دهد.

اما گزارشگر بی بی سی می گوید با این که به نظر می رسد روابط دو کشور بهتر از گذشته شده است، اما هنوز برخی از موانع به جای خود باقی است.

روسیه به ناتو و عملیاتی که توسط آمریکا در افغانستان هدایت می شود، بدبین است.

گزارشگر بی بی سی می گوید همکاری میان روسیه و ناتو بیشتر خواهد شد اما سهم روسیه همچنان محدود خواهد ماند.

مطالب مرتبط