نتایج نهایی انتخابات پارلمانی افغانستان اعلام ‌شد

فضل احمد معنوی
Image caption آقای معنوی گفت که تلاش کرده است که نتایج انتخابات شفاف باشد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج نهایی انتخابات پارلمانی بحث برانگیز این کشور را پس از دو ماه شمارش و بررسی آرا اعلام کرد.

فضل احمد معنوی، رئیس این کمیسیون روز چهارشنبه (۲۴ نوامبر، ۳ قوس/آذر) در یک نشست خبری، با اعلام نتایج نهایی انتخابات ۲۷ سنبله/شهریور مجلس، گفت که اعلام این نتایج براساس تصمیم های کمیسیون شکایات انتخاباتی صورت می گیرد و اختیار نقض و اسیتناف خواهی از این تصمیم ها را ندارد.

آقای معنوی در مورد روند رسیدگی به شکایت های انتخاباتی گفت: "باور ما این است که آنها (کمیسیون شکایات انتخاباتی) کارهای خود را مطابق به قانون انجام داده اند".

به گفته آقای معنوی، براساس همین تصمیم‌ها ۲۴ نامزد از فهرست برندگان انتخابات حذف، و به جای آنان، افراد دیگری وارد فهرست نهایی شده اند.

فضل احمد معنوی انتقاد از کارکرد کمیسیون انتخابات را رد کرد و گفت که این کمیسیون مغایر قانون عمل نکرده و در اقدامات خود ملاحظات سیاسی و قومی را به هیچ صورت در نظر نداشته است.

به گفته او، به دلیل جلوگیری از هر گونه جهت گیری های قومی و زبانی، هفت عضو کمیسیون انتخابات از همه اقوام بزرگ افغانستان برگزیده شده اند و آنها در تصمیم گیری های خود اختیارات مساوی دارند.

Image caption آقای کرزی گفت که بستن راه حق نامزدهای معترض نیست

رئیس کمیسیون انتخابات همچنین هر گونه معامله و تخلف پولی در انتخابات و نحوه راهیابی به مجلس را به شدت رد کرد و ادعای ابراز شده در این مورد را "اهانتی به افغانستان" خواند.

پیش از این اسحاق الکو، دادستان کل افغانستان به رسانه های محلی این کشور گفته بود که برای راهیابی به مجلس معامله های "پولی" در کار بوده است.

آقای معنوی گفت که اگر دادستانی اسناد موثقی در این زمینه به دست داشته باشد، نیازی به ارائه آن "به قهر" به رسانه ها نیست و باید در مراجع قضایی مطرح شود.

آقای معنوی در عین حال افزود که ادعا ندارد که کارمندان کمیسیون انتخابات، که تعداد آنها در روز برگزاری انتخابات به بیش از شش هزار نفر می سیده است، هم "فرشته" بوده اند.

او در بخشی از سخنان خود در باره موضوع "مداخله مقامهای دولتی در کار انتخابات" گفت: "حکومت به عنوان حکومت نه خواسته که مداخله کند و نه کمیسیون چنین اجازه ای داده است، اما هستند اشخاصی که قصد مداخله داشته اند."

آقای معنوی افزود کسانی که "قصد مداخله" در نتایج انتخابات پارلمانی را داشته اند، در "سطوح مختلف" و از جمله در سطح فرماندهی پلیس هستند.

رئیس کمیسیون انتخابات نسبت به اعتراض شماری از نامزدهای انتخاباتی که موفق به ورود به مجلس نشده اند، گفت که آنها باید اعتراضهای خود را از مجاری قانونی پیگیری کنند و اقدام به بستن راهها نکنند.

اشاره او به بستن شاهراه کابل-مزارشریف است که شماری از نامزدهای ناموفق ولایت شمالی بغلان در گذرگاه سالنگ با گذاشتن کانتینر در جاده، مانع تردد وسایط و مسافران شده اند.

Image caption رئیس کمیسیون انتخابات تاکید کرده که برگزاری مجدد انتخابات ممکن نیست

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هم در مراسمی در کابل بستن راه شمال-جنوب در ولایت بغلان به وسیله نامزدهای معترض را نادرست خواند و آن را مغایر منافع مردم و افغانستان خواند.

کرزی در این مراسم گفت: "شکایت کردن به مراجع عدلی و قضایی حق کاندیداها است، اما راه بستن حقشان نیست."

همچنین دهها نامزد دیگر در شهر کابل دست به تظاهرات زده اند و شماری از نامزدهای معترض خواهان برگزاری انتخابات مجدد شده اند.

اما آقای معنوی گفت که نتایج اعلام شده انتخابات ۳۴ حوزه انتخاباتی افغانستان نهایی است و برگزاری انتخابات مجدد دیگر ممکن نیست.

آقای معنوی گفت که از آن جمله نتایج انتخابات ولایت غزنی "بنا بر ملحوظات فنی" اعلام نشده و کار برای بررسی های بیشتر در باره نتایج انتخابات این ولایت ادامه دارد.

او همچنین افزود که هیچ گونه "ملحوظات سیاسی" در این مورد وجود ندارد، هر چند تایید کرد که بحث هایی در این مورد در جریان بوده، اما کمیسیون خود را درگیر مسائل قومی، زبانی و مذهبی نکرده است.

در حال حاضر، اعضای مجلس اول به کارشان ادامه می دهند و هنوز مشخص نیست که مجلس دوم چه زمانی آغاز به کار خواهند کرد.

نتیجه نهایی انتخابات پارلمانی افغانستان شامل اسامی نمایندگان دوره جدید مجلس بر حسب حوزه های انتخاباتی آنها در سایت کمیسیون مستقل انتخابات منتشر شده است.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست