دادستانی افغانستان: اعلام نتایج انتخابات پیش از وقت است

شمارش آرا (آرشیو)
Image caption اعلام نتایج نهایی انتخابات بیش از دو ماه به طول انجامید

رحمت الله نظری، معاون دادستانی کل افغانستان، با انتشار اعلامیه ای نتایج نهایی انتخابات پارلمانی افغانستان را که از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شده است، پیش از وقت خوانده و آن را تائید نکرده است.

این مقام دادستانی افغانستان در گفتگو با بی بی سی گفت که شماری از موارد تخطی ها و تخلفات انتخاباتی به درستی بررسی نشده و کمیسیون انتخابات به مشورت های دادستانی افغانستان توجه نکرده است.

در اعلامیه دادستانی کل افغانستان به مردم افغانستان وعده داده شده است که دادستانی تخطی ها و شکایات مربوط به انتخابات را به طور کابل بررسی کرده و نتایج آن را در اختیار مردم قرار خواهد داد.

آقای نظری می گوید دادستانی کل شماری از افرادی را که در رابطه به انتخابات مرتکب اعمال جرمی شده اند، به کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی معرفی کرده و از این کمیسیون خواسته بود که به این شکایات توجه کنند. اما این کمیسیون به مواردی که دادستانی به کمیسیون شکایات ارجاع کرده بود توجهی نکرده است.

در اعلامیه رسمی دادستانی کل از نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل (یوناما) نیز انتقاد شده است. در این اعلامیه آمده است که استقبال یوناما از نتیجه انتخابات پارلمانی، عجولانه است و ممکن است نتایج فاجعه باری را برای مردم افغانستان به دنبال داشته باشد.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد (یوناما) اتحادیه اروپا و عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، از نتایج اعلام شده توسط کمیسیون انتخابات استقبال کرده اند.

پیشتر محمد اسحاق الکو دادستان کل افغانستان نیز در گفتگو با بی بی سی گفته بود که دادستانی کل افغانستان، وظایف دو تن از کارمندان ارشد کمیسیون انتخابات را به حالت تعلیق در آورده است.

ارگ ریاست جمهوری تاکنون در مورد نتایج انتخابات سکوت کرده است.

مجلس نمایندگان افغانستان 249 عضو دارد، دومین انتخابات پارلمانی افغانستان درماه سپتامبر برگزار شد اما اعلام نتایج نهایی انتخابات بیش از دوماه به طول انجامید.

مطالب مرتبط