دولت افغانستان گزارش گروه بین‌المللی بحران را رد کرد

سرباز ارتش افغانستان
Image caption دولت افغانستان امیدوار است که تا سال 2014 میلادی توانایی مدیریت اوضاع امنیتی این کشور را به طور کامل به دست گیرد

افغانستان گزارش گروه بین المللی بحران مبنی بر سقوط دولت این کشور پس از خروج نیروهای ناتو از این کشور را به شدت رد کرده است.

این گروه در گزارش تازه خود هشدار داده است که پایان ماموریت نیروهای بین المللی در افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی، منجر به سقوط دولت این کشور خواهد شد.

گروه بین المللی بحران در این گزارش تصمیم اخیر پیمان ناتو مبنی بر واگذاری مسئولیت کامل امنیتی به نیروهای افغان تا سال ۲۰۱۴ میلادی را بررسی کرده است.

این تصمیم در راستای استراتژی خروج نیروهای بین المللی از از افغانستان و بر اساس توافق ناتو با دولت این کشور، در ۲۰ نوامبر جاری در پایان اجلاس سران ناتو در لیسبون، پایتخت پرتغال اعلام شد.

گروه بین المللی بحران در گزارش خود نوشته که این تصمیم ناتو پاسخی به معضل افغانستان نیست و پایان ماموریت نیروهای بین المللی در افغانستان می تواند سقوط دولت این کشور را در پی داشته باشد.

اما دفتر مطبوعاتی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که دولت این کشور تلاش می کند که با حمایت جامعه جهانی تا سال ۲۰۱۴ میلادی، کنترل و مدیریت کامل اوضاع این کشور را به دست گیرد.

رفیع فردوس، یکی از مسئولان دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان به بی بی سی گفت: "این دیدگاه گروه بین المللی بحران که پس از سال ۲۰۱۴ و با خروج جامعه جهانی از افغانستان، این حکومت سقوط خواهد کرد، از طرف ما به طور کامل مردود است."

او افزود: "بر بنیاد طرح هایی که ما داریم، حکومت افغانستان امیدوار است که تا این سال نیروهای امنیتی افغانستان و وضعیت کشور به گونه ای خواهد بود که ما توانایی مدیریت تمام این جنجالها را خواهیم داشت."

این مسئول دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرد که پس از سال ۲۰۱۴ نیروهای بین المللی و جامعه جهانی به گونه کامل افغانستان را ترک نخواهند کرد و آنها به حضور خود در این کشور ادامه خواهند داد.

Image caption گروه بین المللی بحران گفته که تصمیم خروج ناتو از افغانستان به حل معضل این کشور کمک نمی کند.

آقای فردوس اما گفت که پس از این سال نیروهای ملی رهبری عملیات ها را در مبارزه با شورشیان به عهده خواهند گرفت و متحدان بین المللی افغانستان تعهد کرده اند که تا آن زمان این نیروها را با سرعت بیشتری تقویت خواهند کرد.

گروه بین المللی بحران در گزارش خود نوشته که طالبان در حال حاضر نسبت به هر زمانی دیگر فعال تر شده و تعیین مهلت برای خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، کمکی به بهبود وضعیت نمی کند.

گروه بین المللی بحران نوشته است: "شواهد کمی در دست است که عملیات نیروهای ائتلاف، از شدت مقاومت شورشیان کاسته باشد. ... طالبان نسبت به هر زمانی دیگر فعال تر شده و تا اکنون از مخفی‌گاه های امن در پاکستان استفاده می کنند و در آنجا حمایت می شوند."

گزارش افزوده است که دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان بدون حمایت خارجی سقوط خواهد کرد و طالبان بخش اعظم افغانستان را به دست خواهند گرفت.

این گروه هشدار داده است که خروج نیروهای خارجی از افغانستان باعث بروز جنگ های داخلی در این کشور خواهد شد و چشم انداز نبردهای داخلی مشابه به جنگ های میان گروهی سال های ۱۹۹۰ میلادی را واضح تر خواهد کرد.

گروه بین المللی بحران که مقر آن در بروکسل است، گفته است که راهبرد ائتلاف بین المللی برای شکست طالبان، جلب حمایت مردمی در میان غیرنظامیان، روآوردن شورشیان ناراضی به نظام و تقویت نیروهای امنیتی افغان ناکام شده است.

این درحالی ست که بیشتر از ۱۴۰ هزار سرباز خارجی به رهبری ناتو در افغانستان به ویژه در بخش های جنوبی و شمالی این کشور، در برابر شورشیان مبارزه می کنند.

گروه بین المللی بحران همچنین در گزارش خود شیوه برخورد آمریکا با دولت حامد کرزی را مورد انتقاد قرار داده و نوشته که انتقاد و خشمگین کردن آقای کرزی، او را از متحدان غربی اش دور و برای ماندن در قدرت متکی به گروه های مختلف کرده است.

این گروه تاکید کرده که غرب باید در عوض این سیاست، باید تلاش های بیشتری را برای تقویت نظام قضایی، ارتش و پلیس افغانستان به خرج دهد.

در گزارش آمده است: "مجلس افغانستان نادیده گرفته شده و دادگاه آن کشور به بازی گرفته شده است. تعداد نفرات ارتش و پلیس کمتر از آن است که در بازی پیچیده با قدرت های منطقه کاری انجام دهد."

گروه بین المللی بحران به عنوان گروهی مستقل، منبع تجربه و مشورت شناخته شده که توصیه هایی را به دولت ها و نهادهای جهانی برای پایان درگیری ها ارائه می کند.

مقر این گروه در بروکسل، پایتخت بلژیک است.