واکنش کابل به پیشنهاد ایجاد پایگاه دائمی آمریکا در افغانستان

Image caption وحید عمر می گوید افغانستان به حمایت درازمدت آمریکا نیاز دارد اما بحث ایجاد پایگاه دائمی هنوز مطرح نبوده است

مقامهای افغان می گویند با آنکه افغانستان به حمایت درازمدت نظامی آمریکا نیاز دارد اما تا کنون بحث ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا در افغانستان مطرح نبوده است.

وحید عمر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، این سخنان را در واکنش به اظهارات یک سناتور آمریکایی مبنی بر نیاز آمریکا به پایگاه دائمی در افغانستان اظهار داشت.

لیندسی گراهام از سناتورهای ارشد جمهوریخواه، در مصاحبه با تلویزیون ان بی سی آمریکا گفته بود که از دولت اوباما خواسته است تا پایگاه های دائمی در افغانستان ایجاد کند.

آقای گراهام در مصاحبه با ان بی سی گفته است: ایجاد پایگاه دائمی در افغانستان برای منطقه نیز مفید خواهد بود، همانگونه که آمریکا پایگاه هایی در دیگر مناطق جهان دارد، ایجاد چند پایگاه در افغانستان می تواند ارتش این کشور را در مقابل طالبان بیمه کند، همچنین می تواند پیامی برای پاکستان باشد مبنی بر اینکه طالبان دیگر نخواهند توانست به افغانستان باز گردند و این پیام رفتار پاکستان را عوض خواهد کرد.

اما وحید عمر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این اظهارات گفته است، بحث ایجاد پایگاه دائمی آمریکا در افغانستان بصورت رسمی بین مقامهای دو کشور مطرح نشده است.

سخنگوی ریاست جمهوری همچنین تاکید کرد که افغانستان به حمایت دائمی آمریکا نیاز دارد.

روزگذشته وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که حمایت مالی آمریکا از ارتش افغانستان در سال آینده، تا دوبرابر افزایش خواهد یافت.

بحث ایجاد پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان درحالی مطرح می شود که این کشور تلاش دارد بر اساس استراتژی اوباما، در نیمه دوم سال ٢٠١١ خروج نیروهایش را از افغانستان آغاز کند.

بریتانیا نیز اعلام کرده است که بعد از سال ٢٠١٥ دیگر نیرویی در افغانستان نخواهد داشت.

براساس توافقنامه ای که در لیسبون بین حامد کرزی و راسموسن دبیرکل ناتو به امضا رسید، نیروهای ناتو در انتهای سال ۲۰۱۴ میلادی مسئولیت تامین امنیت در سراسر افغانستان را به طور کامل به دولت این کشور واگذار خواهند کرد.

از نخستین روزهای بعد از امضای این توافق، این سوال که بعد از ٢٠١٤ چه خواهد شد، بصورت جدی در میان حلقات سیاسی افغانستان مطرح بوده است که بازتاب آن را در رسانه های داخلی این کشور به وضوح می توان دید.

فعلا جواب روشنی برای این سوال وجود ندارد، اما ظاهرا هم آمریکا و هم افغانستان، بر لزوم تقویت نیروهای ارتش افغانستان تا حدی که قادر باشند به تنهایی امنیت این کشور را تامین کنند، تاکید دارند.

مطالب مرتبط