مجلس افغانستان بار دیگر برای تعیین رئیس، انتخابات برگزار می کند

مجلس نمایندگان افغانستان
Image caption انتخاب رئیس مجلس نمایندگان به یک موضوع جنجالی تبدیل شده است

مجلس نمایندگان افغانستان یکبار دیگر تصمیم گرفت تا انتخابات برای تعیین رئیس این مجلس را با چهره های جدید ادامه بدهد.

قرار است افراد جدیدی خود را نامزد ریاست مجلس نمایندگان کرده و جلسه رای دهی به این افراد، روز سه شنبه، (19 دلو / بهمن) برگزار شود.

به این ترتیب، مجلس نمایندگان افغانستان که حدود ده روز پیش افتتاح شد، حداقل تا روز سه شنبه این هفته نیز بدون رئیس باقی خواهد ماند.

انتخابات برای تعیین رئیس مجلس نمایندگان افغانستان، از زمان افتتاح این مجلس به یک موضوع جنجالی تبدیل شده است.

بیشتر رسانه های داخلی افغانستان در روزهای اخیر از احتمال موجودیت "مداخلات بیرونی" در ادامه این وضعیت در پارلمان صحبت کرده اند، ادعایی که اخیرا به درون پارلمان نیز کشیده شده است.

از جمله در نشست روز یکشنبه، (17 دلو / بهمن) مجلس نمایندگان، این مسئله از سوی فوزیه کوفی، از نمایندگان ولایت بدخشان مطرح شد.

خانم کوفی ادعا کرد که حلقاتی هم از درون حکومت و هم از جناح اپوزیسیون تلاش دارند برنامه های خود را در درون پارلمان دنبال کنند.

او گفت: "هر آنچه بحثی که از دیروز تا امروز ادامه دارد، بحثهای سیاسی است، بیشتر فضای سیاسی و طرفگیری های سیاسی در پارلمان حاکم است و این طرفگیری ها ناشی می شود از مداخلات بیرون پارلمان، هم از سوی اپوزیسیون و هم از سوی حکومت."

او همچنین گفت که تاثیرات "کمپاین وزرا" در میان اعضای مجلس نمایندگان، "شان و عزت وکلا (نمایندگان) را پیش مردم زیر سوال برده است."

اما در جواب به این ادعاها، یک سخنگوی حکومت افغانستان گفت که ریاست جمهوری خواستار حل جنجال موجود در مجلس نمایندگان به زودترین فرصت است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حامد کرزی در مراسم افتتاح پارلمان

رفیع فردوس، از سخنگوی ریاست جمهوری به بی بی سی گفت: "رئیس جمهور به صورت قطع خواهان این است که تنش بوجود آمده به زودترین فرصت حل شود. رئیس جمهور به این نظر است که کارها و اولویت های پارلمان دوم بی اندازه زیاد است و به این دلیل، رئیس مجلس باید زودتر تعیین شود."

انتخابات جنجالی

انتخابات پارلمانی افغانستان از همان آغاز با ادعاهای گسترده تقلب روبرو بود.

رئیس جمهور کرزی به ویژه نسبت به نتایج انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی که گفته می شود هیچ یک از نامزدهای مربوط به قوم پشتون در این ولایت موفق به راهیابی به پارلمان نشده اند، ابراز نارضایتی کرده بود.

به دنبال آن، دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی از سوی رئیس جمهوری تشکیل داده شد تا به ادعاها و شکایات مربوط به تقلب های انتخاباتی رسیدگی شود و این موضوع با انتقاد شدید کمیسیون انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی روبرو شد.

برندگان انتخابات پارلمانی، کار این دادگاه را خلاف قانون اساسی می دانند، اما نامزدهای انتخابات پارلمانی که به نتیجه این انتخابات اعتراض دارند، از تشکیل این دادگاه استقبال کردند.

مسئله افتتاح پارلمان افغانستان نیز که براساس قانون اساسی، باید از سوی رئیس جمهور صورت گیرد، با جنجالهای زیادی همراه شد، تا آنکه رئیس جمهور کرزی پس از گفتگوهای طولانی با اعضای پارلمان پذیرفت تا این پارلمان را افتتاح کند.

این دومین پارلمان افغانستان پس از سالها جنگ داخلی و حاکمیت طالبان در این کشور است.

جنجالها بر سر تعیین رئیس مجلس نمایندگان در حالی ادامه پیدا کرده که کارهای زیادی در پارلمان، از بررسی صلاحیت کاری وزرای کابینه کرزی گرفته تا تائید بودجه و بررسی قوانین، هنوز دست ناخورده باقی مانده است.

مطالب مرتبط