نگرانی سازمان ملل از وخامت امنیت امدادرسانی در افغانستان

افغانستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وضع امنیتی در افغانستان بدتر شده است

رابرت واتکینز،هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد برای افغانستان می گوید وضع امنیتی در این کشور از زمان سقوط طالبان در ده سال پیش، دربدترین حالت قرار دارد.

به گفته آقای واتکینز سازمان های امدادرسانی تنها به سی درصد از خاک افغانستان دسترسی دارند و حمله شبه نظامیان تندرو به ماموران امدادرسانی به طور بی سابقه ای افزایش یافته است.

آقای واتکینز که در دوسال گذشته هدایت عملیات بشردوستانه سازمان ملل متحد را در افغانستان به عهده داشته است، می گوید به نظر نمی رسد افزایش نیروهای نظامی ناتو درافغانستان که از سال گذشته شروع شد، وضع را بهتر کرده باشد.

به گفته آقای واتکینز، با این که تعداد نظامیان خارجی در افغانستان به 135 هزار نفر رسیده، وضع امنیت در این کشور به حدی وخیم است که سازمان های امدادرسانی تنها به سی درصد از خاک این کشور دسترسی مستمر دارند.

بر این اساس، دسترسی سازمان های کمک رسانی به سی درصد دیگر ازخاک افغانستان دائمی نیست. نیروهای امدادرسانی همچنین به چهل درصد از این کشور اصلا دسترسی ندارند.

آقای واتکینز گفت: "درحالی که ناتو مدعی است وضع را به سود خود تغییر داده و نیروهای آن در حالت تهاجمی قرار دارند وشورشیان در حالت دفاعی، ما همچنان شاهد وضعیت بسیار دشوار امنیتی هستیم. همچنین امداد رسانان به گونه بی سابقه ای مورد حمله قرار می گیرند."

سازمان های امدادرسانی در افغانستان می گویند یکی از مشکلات عمده آنها در این کشور این است که تفاوت میان فعالیت های بشردوستانه و عملیات نظامی تعریف نشده است.

رابرت واتکینز گفت به ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده کل نیروهای ناتو در افغانستان تاکید کرده است که نظامی ها دیگر نباید انتقال کمک های بشردوستانه را برعهده داشته باشند تا امدادرسانان نشان دهند، مستقل هستند.

مطالب مرتبط