هواپیمای ساقط شده افغانستان 'اسناد جعلی داشته است'

هواپیمای پامیر
Image caption سقوط هواپیمای پامیر سوالهایی را در مورد ایمنی پرواز در افغانستان به میان آورد

وزارت ترانسپورت و هوانوردی (حمل و نقل) افغانستان می گوید هواپیمای مسافربری یک شرکت خصوصی این کشور که اوایل سال جاری خورشیدی سقوط کرد، اسناد جعلی داشته است.

این هواپیما که مربوط شرکت هواپیمایی "پامیر" بود با بیش از چهل سرنشین از ولایت قندوز در شمال افغانستان به سمت کابل در پرواز بود و در نزدیکی گذرگاه سالنگ در حدود صد کیلومتری شمال کابل از صفحه رادار ناپدید شد.

لاشه این هواپیما چندین روز پس از حادثه پیدا شد و مقامات افغان گفتند که چهل سه نفر - سی و هشت مسافر و پنج خدمه پرواز - در این حادثه کشته شدند.

حداقل شش شهروند خارجی نیز در میان قربانیان این حادثه بودند.

وزارت هوانوردی افغانستان پس از حدود ده ماه از این حادثه می گوید که تحقیقات آنها در این مدت در مورد یافتن علت اصلی سقوط این هواپیما بی نتیجه مانده است.

داوود علی نجفی، سرپرست این وزارت به خبرنگاران در کابل گفت که جعبه سیاه این هواپیما کاملا تخریب شده و هیات بررسی نتوانسته شواهد ثبت شده در آن را ارزیابی کند.

اما آقای نجفی گفت که تحقیقات آنها نشان داده است که این هواپیما اسناد لازم پرواز نداشته و به گفته او اسناد پرواز آن "جعلی" بوده است.

لغو مجوز فعالیت

او گفت که وزارت هوانوردی در نظر دارد با شرکت هواپیمایی پامیر "برخورد قانونی" کند و به گفته آقای نجفی، "برخورد قانونی در این گونه موارد پس گرفتن مجوز فعالیت شرکت است."

اما شرکت هواپیمایی پامیر در گفتگو با بی بی سی به این تصمیم اعتراض کرد و گفت که اسناد این هواپیما در زمان پرواز اشکالی نداشته است.

امان الله حمید، رئیس شرکت پامیر گفت که تا حالا وزارت هوانوردی در این زمینه به آنها اطلاعی نداده است، اما او گفت که اگر اسناد پرواز هواپیما مشکل داشته است، این مسئله مربوط به شرکتی می شود که آنها این هواپیما را از آن خریداری کرده بودند.

آقای حمید گفت: "هواپیما را از کشور بلغارستان خریداری کرده بودیم و براساس قرارداد ما، این شرکت باید اسناد هواپیما را به ما می فرستاد و ما آن را به وزارت تحویل می دادیم که این کار را کردیم."

آقای حمید در مورد احتمال لغو مجوز فعالیت این شرکت گفت: "ما این را قبول نمی کنیم. این موضوعی است که باید وزارت هوانوردی از شرکتی که از آن هواپیما را خریداری کرده بودیم بپرسد. باید هیاتی به بلغارستان فرستاده شده و از آنها در مورد اسناد هواپیما سوال کند."

سقوط هواپیمای مسافربری پامیر نگرانی های جدی را در مورد ایمنی پرواز در افغانستان به وجود آورده است.

به همین دلیل، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در همان زمان دستور داد تا وضعیت تمامی هواپیماهای که در افغانستان پرواز می کنند، از نو ارزیابی شود.

افغانستان بعدتر، پرواز هواپیماهای روسی نوع آنتونوف را نیز در مسیر راه های کوهستانی ممنوع اعلام کرد.

مطالب مرتبط