به روز شده:  12:51 گرينويچ - سه شنبه 08 مارس 2011 - 17 اسفند 1389

سیاست افغانستان

مخالفت وزیر کشور ایران با ایجاد پایگاه دائمی آمریکا در افغانستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مصطفی محمد نجار، وزیر داخله (کشور) ایران که برای دیدار با مقام های افغان به کابل سفر کرده، مخالفت جمهوری اسلامی ایران را با طرح ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا در افغانستان اعلام کرد.

آقای نجار در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که ایجاد چنین پایگاه هایی در افغانستان، به زیان امنیت منطقه خواهد بود.

او گفت: "اینها (آمریکا) هر وقتی که به این منطقه آمده اند، با خود نا امنی و تروریسم آورده اند. قطعا اینها برای منافع خودشان می خواهند در دراز مدت در منطقه بمانند و (ایجاد پایگاه های دائمی) بر علیه منافع مردم منطقه و به خصوص افغانستان خواهد بود و ما هم با آن مخالف هستیم."

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان تائید کرده که مقام های آمریکایی در مورد ایجاد پایگاه های دائمی در افغانستان با آنها در تماس بوده اند اما دیپلمات های آمریکایی تا حالا رسما در این زمینه ابراز نظری نکرده اند.

پیشتر، یک سناتور آمریکایی گفته بود که ایجاد پایگاه های دائمی در افغانستان می تواند به نفع ثبات و امنیت در این کشور باشد.

وزیر دفاع افغانستان نیز از چنین تصمیمی استقبال کرده اما گفته است که هر گونه تصمیم گیری در این رابطه باید از سوی مردم افغانستان انجام شود.

براساس قانون اساسی افغانستان صلاحیت تصمیم گیری در موارد مهمی چون ایجاد پایگاه دائمی آمریکا در افغانستان را لوی جرگه دارد، نهادی که در قانون اساسی افغانستان عالی ترین مرجع تصمیم گیری تعریف شده است.

لوی جرگه در گذشته بصورت سنتی و از سران قبایل و افراد بانفوذ اقوام تشکیل می شد اما حالا در قانون اساسی افغانستان اعضای آن مشخص شده است.

اعضای مجلس نمایندگان، مجلس سنا، نمایندگانی از نهاد های مدنی و نمایندگانی از شورهای ولایتی و شوراهای ولسوالی عضو لوی جرگه هستند.

دولت افغانستان همواره تلاش کرده است تا نگرانی کشورهای همسایه خود، به ویژه ایران را نسبت به حضور نیروهای خارجی در این کشور برطرف کند.

با این حال، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که در مراسم تجلیل از روز جهانی زن در کابل صحبت می کرد، گفت که ادامه همکاری افغانستان با آمریکا و جامعه جهانی برای تقویت نهادهای داخلی این کشور مهم است.

آقای کرزی گفت: "حالتی را باید ایجاد کنیم که افغانستان در رابطه ای که با جهان برقرار می کند، نفع ببرد، ترقی کند، آبادتر شود، تجهیز بهتر شود، سرباز و پلیس آن تجهیز شود، در عین حال ما این وظیفه را داریم که همسایه در به دیوار ما و همسایه دورتر ما از افغانستان ترسی نداشته باشند و افغانستان را امن بدانند."

او افزود: "ما این تعهد را به همسایه های خود می کنیم که: همسایه، برادرم، خواهرم، از افغانستان آزار نمی بینی."

انتظار می رود تا سال ٢٠١٤ میلادی، مسئولیت امنیتی افغانستان به نیروهای این کشور واگذار شود، اما ناظران امور تاکید دارند که نیاز است تا جامعه جهانی، برای دراز مدت با افغانستان همکاری داشته باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.