'کابل بانک' به فروش گذاشته می شود

دفتر مرکزی کابل بانک حق نشر عکس Getty Images

بانک مرکزی افغانستان اعلام کرده است که کابل بانک، بزرگترین بانک خصوصی این کشور را تا سه ماه دیگر، به داوطلبی (مزایده) می گذارد.

کابل بانک سال گذشته با بحران مالی روبرو شد و تا آستانه ورشکستگی پیش رفت، اما دولت افغانستان کنترل این بانک را برعهده گرفت و به مردم نسبت به سپرده های بانکی شان اطمینان داد.

عبدالقدیر فطرت، رئیس بانک مرکزی افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت که آنها ترجیح می دهند یکی از "بانک های معتبر بین المللی" کابل بانک را بخرد اما به گفته او، درخواست بانک های معتبر افغانستان و کسانی که پولهای زیاد در کابل بانک داشته اند نیز برای خریدن سهام این بانک شنیده خواهد شد.

آقای فطرت گفت: "(کابل بانک را) به شکل داوطلبی می فرستیم. ترجیح ما این است که بانکهای معتبر بین المللی کابل بانک را بگیرند. این برای ما خوب است چون هم تکنولوژی از بیرون به کشور می‌آید و هم از تجارب آنها نظام بانکداری افغانستان بیش از این غنی می شود."

او افزود: "همچنین بانکهای خوب افغانستان، بانکهای درجه اول و درجه دوی افغانستان (می توانند درخواست بدهند) در صورتی که این دو منبع حاضر نشدند، بعد حق سوم، حق خود مشتریان کابل بانک است که می توانند در بانک خودشان سهم بخرند."

بانک مرکزی افغانستان می گوید که مجوز جدیدی برای کابل بانک صادر شده است تا این بانک بتواند امور خود را جدا از مشکلات مالی که اخیرا با آن روبرو بود، به پیش ببرد.

در یک اعلامیه بانک مرکزی افغانستان آمده است: "کابل بانک جدید که با جواز بانکی جدید و بدور از مسایل و مشکلات کابل بانک آغاز به کار کرده، با تمرکز بر خدمات بانکی تا سه الی شش ماه تحت مالکیت وزارت مالیه (دارایی) و کمیته نظارت به فعالیت ادامه خواهد داد و پس از آن، دوباره به بخش خصوصی منتقل می شود."

پیگرد عدلی

این اعلامیه افزوده که "بخش بد" کابل بانک که در امور غیرقانونی سر و کار داشته و در برگیرنده "معاملات مشکوک" می شود، منحل شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption عبدالقدیر فطرت، رئیس بانک مرکزی

اعلامیه همچنین در مورد پیگرد قانونی افرادی که در نقض قانون دست داشته اند، نوشته است: "سهامدارانی که سمت های اداری و اجرایی در بانک داشتند، افرادی که در پست های ارشد اجرایی کار می‌کردند، کارمندانی که در اجرای قرضه ها و کتمان حقیقت دست داشتند، و آنعده از کارمندان شعبه نظارت بانک مرکزی که مسئولیت بررسی کابل بانک را به عهده داشتند، در صورت موجودیت شواهد مبنی بر سوء نیت و فساد، به مقامات عدلی و قضایی کشور معرفی می شوند."

بانک مرکزی افغانستان علاوه بر این گفته است که تا حالا نوزده قضیه تخلف در کابل بانک، به دادستانی افغانستان ارجاع داده شده و همچنین "دو قضیه عمده" برای تحقیق و بررسی به کمیسیون عالی ارزیابی امور کابل بانک سپرده شده است.

رئیس بانک مرکزی افغانستان پیشتر گفته بود که کابل بانک در مجموع پنجصد و پنجاه میلیون دلار به مشتریانش قرضه داده است اما مقام های بین المللی می گویند حجم این قرضه احتمالا حدود نهصد میلیون دلار است.

شماری از مقامات و چهره های با نفوذ افغانستان از جمله محمود کرزی، برادر رئیس جمهوری افغانستان، از سهامداران کابل بانک بوده اند.

کابل بانک، بزرگترین بانک خصوصی افغانستان است که تقریبا در سراسر این کشور شعبه دارد. شماری از نهادهای دولتی افغانستان از کابل بانک برای امور بانکی خود استفاده می کنند و از جمله حقوق ماهوار حدود بیست و پنج هزار کارمند دولتی افغانستان از طریق این بانک پرداخت می شود.

مطالب مرتبط