کرزی: کشته شدن اسامه موضع 'برحق' افغانستان را ثابت کرد

به روز شده:  08:03 گرينويچ - دوشنبه 02 مه 2011 - 12 اردیبهشت 1390

واکنش حامد کرزی به کشته‌شدن بن‌لادن

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در واکنش به خبر کشته شدن رهبر شبکه القاعده گفت امیدوار است طالبان از سرنوشت اسامه بن لادن درس عبرت بگیرند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده در پاکستان، "موضع افغانستان را بر حق ثابت کرد."

آقای کرزی گفت که افغانستان بارها تاکید کرده است که جنگ علیه تروریسم در خارج از مرزهای این کشور است و با "بمباران زن و کودک و خانه های افغانستان" این جنگ به پیروزی نمی رسد.

رئیس جمهور افغانستان گفت: "اسامه را در ولایات افغانستان نیافتند، او را در پاکستان یافتند... جهان درک کند که قسمی که بارها و هر روز گفتیم، جنگ علیه تروریسم در دهات افغانستان نیست، جنگ علیه تروریسم در خانه های مردم افغانستان نیست، جنگ علیه تروریسم در بمباران زن و کودک افغانستان نیست، جنگ علیه تروریسم، در تربیت گاهش است و ثابت شد که همینطور بود."

آقای کرزی گفت که مردم افغانستان ظرف سالهای اخیر قربانی یک جنگ بیرونی و ناخواسته شدند، بدون اینکه ارتباطی با اعمال القاعده داشته باشند.

او گفت: "هر روز به نام القاعده و اسامه، مردم افغانستان کشته شدند، خانه های ما ویران شد، بمباران شد، خانه ای که نه هزار سال پیش از اسامه خبر بود و نه هزار سال بعد خبر خواهد شد، ولی به همین خاطر اسامه زیر پای شد."

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان

آقای کرزی گفت که اسامه بن لادن به "کیفر اعمال خود رسید"

"ما در حالی که قربانی (فداکاری) مردم آمریکا، کوشش های آنها و کمک های شان را قدر می کنیم، این را هم می خواهیم که آمریکا و اروپا، صبر و تحمل و برد باری ملت افغانستان را یاد کنند... در این جنگی که جنگ مردم ما نبود، جنگی بود که مردم ما در آن قربانی اول و قربانی آخر بودند، هم به دست تروریسم، و هم در جنگ علیه تروریسم، مردم افغانستان زیر پا شدند."

آقای کرزی همچنین اسامه بن لادن را مسئول کشتن "مردم بیگناه" افغانستان دانست و گفت که او "به کیفر اعمال خود رسید."

آقای کرزی گفت که آنچه "اسامه و پیروان او" انجام دادند، نه در راه اسلام، بلکه برای تخریب اسلام بوده است.

او گفت: "امیدواری ما این است که با گم شدن اسامه بن لادن - سرکرده القاعده - هم آنهایی که پیرو راهش بودند، بدانند که چیزی که اینها می کنند و به نام اسلام می کنند، بر ضد اسلام و به تخریب اسلام است... مسلمان کیست؟ مسلمان ریش سفید وطن ماست و کودک وطن ماست که هر روز با عرق ریزی یک لقمه نان پیدا می کند و به عبادت خدا می نشیند، ولی آنها همین مسلمان را کشتند..."

آقای کرزی از گروه طالبان خواست تا از کشته شدن بن لادن "عبرت" گرفته و از جنگ دست بکشند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.