احتمال بازجویی از بیوه‌های بن‌لادن توسط آمریکا

  • حسیب عمار
  • بی بی سی
توضیح تصویر،

بر اساس گزارشها، بن لادن پنج بار ازدواج کرد و در زمان مرگ چهار زن داشت

یک مقام آمریکائی گفته است، پاکستان تلویحا گفته که ممکن است به بازجویان آمریکائی اجازه دهد تا از بیوه‌های اسامه بن لادن که در مجتمع مسکونی در ابیت آباد با وی زندگی می کرده اند، بازجوئی کنند.

این در حالیست که مقامات پاکستانی می گویند آمریکا هنوز با دولت پاکستان در این خصوص تماس نگرفته است. نشریه دان به نقل از سلمان بشیر از معاونان وزارت خارجه پاکستان گزارش کرده است که اگر آمریکا خواهان همکاری پاکستان است باید با مستقیم با دولت پاکستان تماس گیرد و از فرستادن پیام از طرف رسانه ها خود داردی کند.

پس از کشته شدن رهبر القاعده در دوم ماه مه، مقامات پاکستانی سه زن و شماری از فرزندان او را بازداشت کردند.

آمریکاییها امیدوارند تا با بازجویی از همسران بن لادن، اطلاعاتی درمورد روابط و ارتباطات مردی که برای یک دهه به دنبال او بودند، بدست آورند تا شاید بتوانند سرنخ تارهای به هرسو دویده شبکه القاعده را پیدا کنند.

بر اساس گزارشها، بن لادن پنج بار ازدواج کرد و در زمان مرگ چهار زن داشت. شمار دقیق فرزندان او مشخص نیست، اما گفته می شود که وی بیش از بیست فرزند به دنیا آورده است.

مقامات پاکستانی گفته اند که در مجتمع مسکونی بن لادن سه زن بودند که به عنوان همسران بن لادن معرفی شده‌اند.

أمل عبد الفتاح یمنی جوان ترین آنها است، که به نام أمل الصدّاح نیز از او دررسانه ها یاد شده است. امل ۱۸ ساله بود که در سال ۲۰۰۰ به عقد رهبر القاعده، که درآن زمان ۴۳ سال عمر داشت، درآمد. او را از یمن به پاکستان و از آنجا به قندهار نزد بن لادن بردند.

نجوی غانم، نخستین زنی بود که با بن لادن ازدواج کرد. در آن زمان وی ۱۷ سال عمرداشت و د وسال بزرگتر از نجوی بود. او که دختر دائی بن لادن نیز بود، ۱۱ فرزند به دنیا آورد. اما تنها چند روز پیش از وقوع حملات یازدهم سپتمامبر ۲۰۰۱ وی را ترک کرد و از افغانستان خارج شد.

بن لادن در سال ۱۹۸۳ با خدیجه شریف که ۹ سال از وی بزرگتر بود، عروسی کرد. خدیجه، سه فرزند به دنیا آورد. اما بر اساس گزارشها، دردهه ۱۹۹۰ زمانیکه آنها در سودان زندگی می‌کردند، از هم جدا شدند.

زن سوم بن لادن خیریه صابر نام دارد که در رشته شرعیات مدرک دکترا بدست آورده است. در سال ۱۹۸۵ با بن لادن ازدواج کرد و یک فرزند به دنیا آورد.

درسال ۱۹۸۷ بن لادن با سهام صابر ازدواج کرد و چهار فرزند از وی به دنیا آورده است.

پیتر برگن نویسنده کتاب: "اسامه بن لادن مردی که من می شناسم: تاریخ شفاهی رهبرالقاعده" (The Osama bin Laden I Know: An Oral History of al Qaeda'sLeader) می گوید: پس از حمله آمریکا به افغانستان در اکتبر ۲۰۰۱، از سرنوشت این دو همسر بن لادن اطلاعی دقیقی در دست نیست.

اما، اگر گزارشهای رسیده از پاکستان درست باشد، درکنار أمل، دو زن دیگر بن لادن نیز به همراهش در ابیت آباد زندگی می کرده‌اند و اکنون با نه فرزند او در بازداشت مقامات پاکستانی به سر می برند.

گزارش شده است که در شب حمله نیروهای ویژه آمریکا به اتاق بن لادن، امل، جوان ترین زنش، در همین اتاق همراه با او بوده است.

بر اساس گزارشها، او تلاش کرده با جهیدن به روی سربازان آمریکائی ازشوهر خود دفاع کند که به پایش گلوله اصابت کرده و زخمی شده است.

اکنون گفته می شود أمل، همراه با صفیه، دختر ۱۱ ساله اش، در یک شفاخانه نظامی در شهر راولپندی پاکستان تحت مداوا قرار دارد.

مقامات آمریکائی می گویند آنها می‌خواهند به این سه زن دسترسی پیدا کرده و از آنها بازجوئی کنند.

توضیح تصویر،

گزارش شده است که در شب حمله نیروهای ویژه آمریکا به اتاق بن لادن، امل، جوان ترین زنش، در همین اتاق همراه با او بوده است

بر اساس گزارشها، محققین پاکستانی عملا از آنها باز جوئی می‌کنند. امل به بازجویان پاکستانی گفته است که در پنج سال گذشته در طبقه سوم مجتمع مسکونی در ابیت آباد زندگی می‌کرده و در جریان این مدت هرگز این طبقه را ترک نکرده بوده است.

آن گونه که هفته نامه تایم چاپ آمریکا به نقل از برخی منابع نوشته است، أمل در پی حملات یازدهم سپتامبر به مقامات پاکستانی تحویل داده شد که بعدا همراه با دخترش آزاد شد و به یمن بازگشت. اما ظاهرا بن لادن دوباره توانسته است زمینه بازگشت وی به پاکستان را فراهم کند.

برخی از کارشناسان این سئوال را مطرح کرده اند که آیا مقامات پاکستان از برگشت جوان ترین زن بن لادن به پاکستان مطلع بوده‌اند یا نه؟

شماری این احتمال را بعید می دانند که مقامات پاکستان از سفر امل به یمن خبر داشتند و از بازگشت او به پاکستانی بی اطلاع ماندند.

بازجوئی ازسه بیوه بن لادن، بویژه أمل، به محققین آمریکائی شاید کمک کند تا تصویری بدست آورند از اینکه چگونه بن لادن وقت خود را می‌گذرانده است، و مهمتراز همه اینکه چگونه موفق شده است که در طول مدتی که زیر پیگرد قرار داشت، از دستگیری در امان باشد و در نزدیک آکادمی نظامی پاکستان زندگی کند.

همچنین با توجه به گزارشهای ضد و نقیض درمورد اینکه واقعا درجریان حمله به مجتمع مسکونی بن لادن چه رخ داد، بازجوئی از بیوه‌های بن لادن شاید کمک کند تا جزئیات بیشتر در مورد این عملیات بدست آید.