مهاجم مسلح به شعبه بانک در شرق افغانستان به اعدام محکوم شد

مهاجم کابل بانک
Image caption تصاویر گرفته شده از دوربین های مخفی کابل بانک این فرد را در حال تیراندازی نشان می دهد

دادگاه عالی افغانستان یکی از مهاجمان مسلح به شعبه ولایتی کابل بانک در شرق افغانستان را به اعدام و دو نفر دیگر را به تحمل بیست سال زندان محکوم کرده است.

در این حمله که حدود چهار ماه قبل صورت گرفت، مردان مسلح وارد شعبه ولایتی کابل بانک شده و به روی غیرنظامیان آتش گشودند و حدود چهل نفر را کشتند و دهها تن دیگر را زخمی کردند.

طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند و گفتند که هدف آنها ماموران پلیس افغانستان بود که برای دریافت حقوق ماهوار خود به کابل بانک مراجعه کرده بودند.

حقوق بخش اعظمی از کارمندان دولتی افغانستان از طرق "کابل بانک" پرداخت می شود.

تصاویری که از جریان این حمله از طریق دوربین های امنیتی داخل کابل بانک ضبط و از طریق رسانه های محلی افغانستان پخش شد، یکی از افراد مهاجم را نشان می داد که با اسلحه سبک در چندین مورد به روی افراد حاضر در بانک تیراندازی می کند.

عبدالمالک کاموی، از مقامات دادگاه عالی افغانستان به بی بی سی گفت که حکم اعدام در مورد همین فرد صادر شده و دو نفری که به تحمل زندان محکوم شده اند، شرکای جرم او در این حمله بوده اند.

براساس قانون، حکم اعدام قبل از اجرا باید از سوی رئیس جمهور امضا شود و آقای کاموی گفت که در این مورد مشخص نیز، حکم اعدام به ریاست جمهوری فرستاده شده و آنها منتظر تائید رئیس جمهوری هستند.

پخش تصاویر حمله به کابل بانک، مهاجمان این حمله را در محور توجه رسانه ها و مردم عادی افغانستان قرار داد.

به خصوص، تصاویری از اعترافات این فرد از طریق رسانه های افغانستان منتشر شد که در آن، فرد مهاجم گفت که از کشتن افراد در کابل بانک "لذت برده است."

در چندین مورد و در گردهمایی های مختلف، از حامد کرزی، رئیس جمهوری، خواسته شده تا این فرد در ملاء عام اعدام شود.

مقامات امنیتی افغانستان پیش از این گفته بودند که اطلاعات استخباراتی نشان می دهد که این حمله در پاکستان طراحی شده بود.

مطالب مرتبط