تلاش آمریکا برای جدا کردن فهرست تحریم های طالبان و القاعده

پرچم سازمان ملل
Image caption شورای امنیت سازمان ملل کمیته ای برای بررسی این فهرست دارد

آمریکا در تلاش است فهرست تحریم های سازمان ملل علیه طالبان و القاعده را از هم جدا کند که هدف آن ترغیب طالبان به گفتگو بر سر صلح در افغانستان است.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که دولت آمریکا در نظر دارد دو قطعنامه درباره تحریم ها را در اختیار سایر اعضای شورای امنیت سازمان ملل قرار دهد؛ یکی درباره جدا کردن فهرست مشترک و دیگری درباره حذف نام فرماندهان طالبان.

این شورا قرار است روز جمعه درباره تمدید دستور کار یک تیم هشت نفره از کارشناسانی که به کمیته تحریم های شورا کمک می کنند فهرست را حفظ کند رای دهد. مقام های غربی به رویترز گفتند امیدوارند که قطعنامه ها تا آن زمان آماده باشد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، پیشتر در ماه جاری گفته بود که در صورت ادامه پیشرفت‌های نظامی ناتو در افغانستان که باعث فشار بر شورشیان می شود، امکان گفتگوهای سیاسی با طالبان تا آخر سال وجود دارد.

یک دیپلمات غربی به رویترز گفت که هدف از جدا کردن فهرست ها برای طالبان و القاعده "ارسال پیامی روشن به طالبان است که زمان جدا کردن حساب ها از القاعده و مشارکت در فرآیند سیاسی افغانستان فرارسیده است."

براساس وبسایت کمیته تحریم ها، فهرست تحریم های سازمان ملل هم اکنون شامل ۱۳۸ عضو طالبان و ۲۵۴ عضو القاعده است.

دولت افغانستان قبلا در چند مورد تلاش کرده است اسامی آن دسته از اعضای طالبان که می گوید دست از پیکار برداشته‌اند و یک زندگی غیرنظامی در پیش گرفته اند را از فهرست سازمان حذف کند؛ که در مواردی موفق هم شد.

شورای امنیت در سال ۲۰۰۹ در تلاشی برای رسیدگی به انتقادها و همچنین چالش های حقوقی، شخصی را مسئول بررسی فهرست کرد تا نام کسی به صورت غیرقابل توجیه در آن نباشد.

ظاهر طنین، نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد، به بی بی سی فارسی گفت که افغانستان از این اقدام سازمان ملل و حذف نام برخی از اعضای طالبان از فهرست تحریمهای شورای امنیت حمایت می‌کند.

او در خصوص نام افرادی که کابل در مرحله اول خواهان حذف آنها از لیست تحریمهاست جزییاتی ارایه نداد.

آقای طنین افزود که دولت افغانستان بر این باور است که این اقدام می تواند سیستم تشویق و تنبیه جدیدی را ایجاد کند ؛ بدین معنی که نام افرادی که در فهرست ۱۲۶۷ است در صورت دوری جستن از خشونتها از این لیست حذف می‌شود و اگر این افراد دوباره دست به خشونت بزنند، اسامی آنها می تواند بار دیگر مشمول این لیست شود.

مطالب مرتبط