حکم بازداشت برای رئیس سابق بانک مرکزی افغانستان

عبدالقدیر فطرت حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای فطرت از برادران حامد کرزی و مارشال فهیم به عنوان عاملان بحران کابل بانک نام برده بود

دادستانی کل (لوی سارنوالی) افغانستان دستور بازداشت عبدالقدیر فطرت، رئیس بانک مرکزی افغانستان را صادر کرده است.

دادستانی کل آقای فطرت را متهم کرده که در بحران مالی کابل بانک دست داشته در حالیکه حکومت افغانستان می گوید، بحران کابل بانک حدود نهصد میلیون دلار به دولت این کشور خسارت رسانده است.

آقای فطرت در حال حاضر در آمریکا به سر می برد و روز گذشته در گفتگو با بی بی سی، استعفای خود را از سمت ریاست بانک مرکزی اعلام کرد.

او گفت که تحقیقات در مورد کابل بانک، جان او را به خطر انداخته بود.

در مقابل، دادستانی کل افغانستان گفته است که در نظر دارد با همکاری سفارت آمریکا و پلیس بین المللی (اینترپول)، آقای فطرت را دوباره به افغانستان بازگردانده و او را به دادگاه بکشانند.

رحمت الله نظری، معاون دادستانی کل افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که آقای فطرت قبل از بروز بحران در کابل بانک، به گزارشهای مربوط به وجود فساد در این بانک بی توجهی کرده بود.

آقای نظری همچنین گفت که رئیس کل مستعفی بانک مرکزی به وظیفه خود به عنوان نظارت کننده بر عملکرد بانک های خصوصی، به ویژه کابل بانک به درستی عمل نکرده بود.

دادستانی کل افغانستان می گوید که کمیسیون رسیدگی به مشکلات کابل بانک، مشغول رسیدگی به پرونده مربوط به آقای فطرت بود اما قبل از اینکه این پرونده در اختیار دادستانی کل قرار داده شود، آقای فطرت افغانستان را ترک کرد.

آقای فطرت امروز (سه شنبه ۷ تیر) در گفتگو با بی بی سی از این اقدام دولت افغانستان اظهار تعجب کرد و گفت دولت برای کسانی که پولهای مردم افغانستان را در تبلیغات ریاست جمهوری هزینه می کنند و برای کسانی که نزدیکان و اقارب آنها ده ها میلیون دلار از سپرده های مردم را در بانک با اسناد تقلبی می ربایند، حکم جلبی صادر نمی شود.

او گفت که اساس اختلاف او (و افرادی مثل او) با حکومت افغانستان در این است که به گفته وی "متهمین باید محاکمه علنی شوند." او تاکید کرد که حکومت افغانستان با "هیچ یک از پیشنهادات" وی موافق نبوده است.

آقای فطرت گفت که برخلاف ادعای مقامات افغانستان که می گویند پرونده ای در خصوص "کابل بانک" وجود داشته است، هیچ پرونده ای درواقع موجود نبوده است. او افزود اگر در واقع هم پرونده ای وجود دارد آیا نام همه کسانی که در پرونده درگیر بوده اند از جمله کسانی که به مقامات عالیرتبه دولت وابسته بودند، در این پرونده وجود دارد؟

او بار دیگر تاکید کرد که اگر استعفای خود را در کابل اعلام می‌کرد "شاید زنده نمی بود و فرصت این گفتگو را نمی یافت".

روز گذشته و به دنبال انتشار خبر استعفای رئیس بانک مرکزی، وحید عمر، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، آقای فطرت را به "خیانت" به مردم افغانستان متهم کرد.

آقای عمر گفت که رئیس بانک مرکزی در گزارشی که در اختیار مقام های قضائی ارایه قرار گرفته، یکی از مسئولان احتمالی سقوط کابل بانک شناخته شده است.

آقای فطرت چند ماه پیش هنگام توضیح تحقیقاتش در مورد بحران کابل بانک به اعضای مجلس نمایندگان، از کسانی نام برد که به گفته او، عوامل اصلی بحران کابل بانک بوده اند و گفت که هر کدام از آنها چه مقدار پول از کابل بانک بیرون کشیده است.

در فهرست افرادی که آقای فطرت از آنها نام برد، نام برادر حامد کرزی، برادر رئیس جمهوری، و همچنین نام برادر مارشال قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهوری نیز دیده می شد.

کابل بانک سال گذشته به دلیل برداشت غیرقانونی نیم میلیارد دلار تا مرز سقوط پیش رفت.

اخیرا بانک مرکزی افغانستان اعلام کرد که این بانک را که بزرگترین بانک خصوصی این کشور است، به فروش می گذارد و از بانک و موسسات مالی بین المللی خواست که سهام این بانک را بخرند.

مطالب مرتبط