روسای سابق کابل بانک بازداشت شدند

خلیل الله فیروزی (راست) و شیرخان فرنود حق نشر عکس Reuters
Image caption خلیل الله فیروزی (راست) و شیرخان فرنود

اداره امنیت ملی افغانستان می گوید، شیرخان فرنود رئیس کل سابق کابل بانک و خلیل الله فیروزی رئیس بخش اجرایی این بانک را بازداشت و به دادستانی کل معرفی کرده است.

مسئولان اداره امنیت ملی می گوید، آقایان فیروزی و فرنود که سهامداران کابل نیز هستند، در بحران مالی بوجود آمده در این بانک دخیل بوده و نقش اصلی را در بروز بحران مالی این بانک داشته اند.

این افراد متهم شده اند که صدها میلیون دلار را به شکل غیرقانونی از بانک بیرون کرده و در بازار مسکن دبی سرمایه گذاری کرده اند.

کابل بانک، بزرگترین بانک خصوصی افغانستان سال گذشته دچار کمبود نقدینگی شد و تا مرز سقوط پیش رفت.

دولت افغانستان تحقیقات گسترده ای را برای شناسایی عوامل بحران در کابل بانک انجام داده است.

عبدالقدیر فطرت، رئیس سابق بانک مرکزی افغانستان اخیرا به آمریکا رفت و در آنجا از مقامش استعفا داد او در گفت و گو با بی بی سی گفت که تحقیقات در مورد پرونده کابل بانک، جان او را با خطر روبرو کرده بود.

آقای فطرت اخیرا در گزارشی که به پارلمان افغانستان داد، از کسانی نام برد که به گفته او، در بحران کابل بانک دست داشته اند و از جمله، از برادر حامد کرزی، رئیس جمهور و برادر محمد قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهور نیز نام برد.

اما به دنبال اعلام استعفای آقای فطرت، حکومت افغانستان او را به "خیانت" متهم کرده و گفت که رئیس سابق بانک مرکزی، خود از عوامل بحران در کابل بانک بوده است.

دادستانی کل روز گذشته دستور بازداشت آقای فطرت را صادر کرد و گفت که تلاش می کند در هماهنگی با پلیس اینترپل، او را به افغانستان بازگرداند.

'قرضه های غیرقانونی'

بازداشت مسئولان سابق کابل بانک، نخستین مورد از اقدامات دولت افغانستان در ارتباط با قضیه کابل بانک است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بحران مالی در کابل بانک باعث شد مردم برای گرفتن سپرده های خود به شعبه های این بانک هجوم ببرند

امنیت ملی افغانستان می گوید که بازداشت شیرخان فرنود، رئیس سابق و خلیل الله فیروزی، معاون سابق کابل بانک، از حدود چهار ماه پیش در برنامه بوده است.

لطف الله مشعل، سخنگوی امنیت ملی به بی بی سی گفت: "شیرخان فرنود و خلیل الله فیروزی بنا به تقاضای رسمی سارنوالی (دادستانی) مبارزه با فساد اداری، به آنها تسلیم داده شده و حالا در نظارت خانه کابل محبوس هستند."

این افراد، پس از بروز بحران مالی در کابل بانک، از طرف دولت افغانستان ممنوع الخروج شده بودند.

بانک مرکزی افغانستان گفته است که حدود نهصد و ده میلیون دلار از کابل بانک به شکل غیرقانونی بیرون کشیده شده است.

براساس گزارشی که عبدالقدیر فطرت، رئیس سابق بانک مرکزی ارایه کرده بود، بیش از دوصد نفر در این قضیه دخیل بوده اند.

آقای فطرت گفته بود که قرضه های غیرقانونی آقای فرنود از کابل بانک به حدود پنجصد میلیون دلار و از آقای فیروزی به حدود شصت و شش میلیون دلار می رسد.

محمود کرزی برادر رئیس جمهور کرزی و حاجی حسین برادر مارشال فهیم معاون اول رئیس جمهوری نیز از سهامداران کابل بانک هستند که هر کدام میلیونها دلار پول نقد از این بانک بیرون کشیده اند.

در حال حاضر، کنترل کابل بانک به دست دولت افغانستان است دولت این بانک را به فروش گذاشته است اما تلاش دولت برای یافتن خریداران جدید برای این بانک هنوز نتیجه ای نداده است.

مطالب مرتبط