ناتو فرمانده مرتبط با حمله به هتل اینترکنتینانتال کابل را کشت

حمله به هتل انتر کانتیننتال حق نشر عکس AP
Image caption در این حمله به شمول هشت بمبگذار، بیست و یک نفر کشته شدند

ناتو می گوید یکی از فرماندهان ارشد شورشیان مخالف دولت که در حمله به هتل اینترکنتینانتال کابل دست داشت در حمله هوایی نیروهای ناتو در جنوب شرق افغانستان کشته شده است.

اعلامیه ناتو از این فرد با نام "اسماعیل جان" یاد کرده و گفته است که او از فرماندهان وابسته به شبکه جلال الدین حقانی بود که گفته می شود با شبکه القاعده ارتباط دارد.

به گفته ناتو، اسماعیل جان تامین نیازهای تدارکاتی حمله به هتل اینترکنتینانتال را برعهده داشت.

حمله مهاجمان مسلح به این هتل در شامگاه سه شنبه این هفته آغاز شد و به چند ساعت درگیری بین مهاجمان و ماموران امنیتی انجامید.

هشت بمبگذار انتحاری در این عملیات شرکت داشتند و درگیری بین مهاجمان و نیروهای امنیتی به کشته شدن دست کم بیست و یک نفر منجر شد.

به گفته مقامات امنیتی، مهاجمان، دو مامور پلیس و یک شهروند اسپانیایی در میان کشته شدگان این حمله بوده اند.

ناتو می گوید اسماعیل جان به عنوان معاون حاجی مالی خان، فرمانده ارشد شبکه حقانی در افغانستان فعالیت می کرد.

براساس اعلامیه ناتو، حمله هوایی به اسماعیل جان در ولسوالی گردیز در ولایت پکتیا و پس از تشخیص موقعیت او براساس اطلاعات استخباراتی صورت گرفته است.

ناتو می گوید، در این عملیات چند نفر از همراهان اسماعیل جان نیز کشته شده اند.

براساس اطلاعاتی که ناتو در دسترس رسانه ها قرار داده، اسماعیل جان در اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی از پاکستان به افغانستان آمده و رهبری یک گروه بیست و پنج تا سی و پنج نفری را در مناطق مرزی افغانستان برعهده گرفت.

گروه طالبان مسئولیت حمله اخیر به هتل اینترکنتینانتال کابل را برعهده گرفت اما مقامات افغان و ناتو گفته اند که شواهد نشان می دهد که این حمله کار افراد وابسته به شبکه حقانی بوده است.

این گروه عمدتا در مناطق شرقی و جنوب شرقی افغانستان فعالیت می کند.

ناتو می گوید اطلاعات آنها نشان می دهد که افراد شبکه حقانی مسئول چندین حمله به نیروهای ناتو و افغان بوده و همچنین در کشتن شماری از مقامات افغان دست داشته اند.

حق نشر عکس BBC World Service

مقامات ناتو گزارش کرده اند که از آغاز سال جاری میلادی تا حالا، بیش از هشتاد نفر از سران و افراد مربوط به شبکه حقانی را عمدتا در ولایات پکتیکا، پکتیا و خوست کشته اند.

مطالب مرتبط