هشدار نسبت به خروج فوری نیروهای خارجی از افغانستان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رهبر یک حزب بزرگ سیاسی-مذهبی در پاکستان می‌گوید خروج فوری سربازان آمریکایی از افغانستان، بار دیگر زمینه جنگ‌های داخلی را در این کشور فراهم می کند.

مولانا فضل‌الرحمان، رهبر حزب جمعیت علمای اسلام ـ که حامی گروه‌های شورشی افغانستان است ـ می‌گوید آمریکا پیش از خروج از افغانستان باید بستر مذاکرات صلح را هموار کند.

دولت افغانستان امیدوار است که این رهبر مذهبی پاکستان نقش میانجی در مذاکرات صلح بازی کند.

خبرنگار ما، هارون نجفی‌زاده، در گفتگو با مولانا فضل الرحمان ابتدا پرسیده که پاسخ او به تقاضاهای دولت افغانستان از حزب او چه بوده است.

اینکه برای حل مسئله افغانستان ما چه می‌توانیم بکنیم، فعلاً چیزی نمی‌توان گفت. راه و روش کار ما هنوز مشخص نشده. شورای صلح افغانستان هم تازه کارش را شروع کرده و برای اقدامات بعدی، آنها هم هنوز برنامه‌ای ندارند.

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption مولانا فضل الرحمان گفته است که فقط خروج نیروهای خارجی از افغانستان راه‌حل مشکل این کشور نیست

فکر می‌کنید که آیا اصلاً مذاکره امکان پذیر است؟

من از روز اول طرفدار مذاکره بودم. از زور نباید کار گرفت (متوسل به زور شد). زمینه تفاهم سیاسی باید به وسیله گفتگو فراهم شود. بدون شک بعد از این همه درگیری، بدبینی‌ها و عصبانیت بیشتر شده است. بازگرداندن اوضاع به‌حالت عادی و فراهم آوردن شرایطی که طرفین بنشینند، چهره یکدیگر را ببینند و گفتگو کنند، با مشکلات زیادی همراه است.

یکی از شرایط طالبان مسئله خروج سربازان خارجی از افغانستان است که آن را پیش شرط آغاز مذاکرات خوانده اند. حالا که آمریکایی‌ها می گویند از این کشور خارج می‌شوند، آیا این یک گام به پیش است؟

باید دید که خروج آمریکایی‌ها از افغانستان با هدف خیرخواهی است و (یا) اینکه می‌خواهند مسئله افغانستان را حل کند، یا آنها ناچار شده‌اند و در اثر شکست‌ می‌خواهند نیرو‌های خود را خارج کنند.

شما گفته بودید که اگر نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند، افغانستان دوباره وارد مرحله جنگ‌های داخلی می‌شود. بر چه اساسی؟ آیا اردو (ارتش) ملی افغانستان توانایی کنترل اوضاع را ندارد؟

دیگر فقط خروج نیروها راه‌حل مشکل نیست ـ تا وقتی که تمام گامهایی که برای حل مسئله افغانستان ضروری است، برداشته نشود، لذا تمام بازیگران منطقه باید وارد صحنه شوند و اقدامات سیاسی روی دست گرفته شود.

خروج نیروها باید در قالب این برنامه صورت گیرد. اگر آمریکا یک‌جانبه حرف از خروج نیروها بزند، این می‌تواند دو پهلو (جنبه) داشته باشد؛ یعنی همانطور که گفتم آیا برای فراهم کردن شرایط مذاکرات چنین کاری می کنند یا در اثر شکست ناچار شده‌اند (که خارج شوند).

مردم در افغانستان می‌گویند اگر ارتش پاکستان از طالبان حمایت نکند و اگر مدارس مذهبی، طالب پرورش ندهند، در آن صورت اوضاع بهتر خواهد شد.

این نظر مردم در داخل افغانستان است. در پاکستان اما مردم می ‌گویند که اگر ارتش پاکستان مانعشان (طالبان) نمی‌بود، ما افغانستان را تا حالا تصرف کرده بودیم.

حزب شما برای اسامه دعا کرده بود و فاتحه خوانده بود. پشیمان نیستید؟

بعضی نمایندگان ما فاتحه خوانده بودند. این برنامه‌ریزی شده نبود. اما باز هم، اسامه بن لادن که یک مسلمان بود، برای او نماز جنازه خوانده شود یا نه؟ یعنی آمریکا کسی را بکشد و او مسلمان هم باشد، آیا حتی نماز جنازه اش هم برگزار نشود؟

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption من از مبارزه افغانها دفاع معنوی می‌کنم. اما طریقه و شیوه مبارزه را خود افغانها تعیین می‌کنند.

حدود سیصد تن از علمای دینی در وزیرستان شمالی جلسه کردند و گفتند که حملات انتحاری حرام است و کسی نباید دیگری را منافق یا کافر بگوید. آیا این اقدام بر سربازگیری افرادی که عملیات انتحاری می کنند، تاثیری خواهد داشت؟

شما مواردی را که حملات انتحاری اینجا و آنجا صورت می‌گیرد، می‌بینید. اما چیزی را که نمی‌بینید تاثیر رای علمای کرام بر سربازگیری از میان جوانان و نوجوانان است. در اثر رای آنها است که بسیاری به گروه‌های انتحاری نپیوسته‌اند.

اگر شما مخالف حملات انتحاری هستید، آیا این فقط در پاکستان حرام است یا در افغانستان هم؟

درباره افغانستان که علمای افغانستان باید رای بدهند. جهان از نظر جغرافیایی متفاوت است. من از مبارزه افغانها دفاع معنوی می‌کنم. اما طریقه و شیوه مبارزه را خود افغانها تعیین می‌کنند.

طالبان افغان چقدر به شما احترام دارند که اگر شما بگویید از جنگ دست بکشند و به روند صلح بپیوندند، فکر می‌کنید چه پاسخی خواهند داد؟

این درصورتی معلوم خواهد شد که اول طالبان افغان از فهرست سیاه خارج شوند. نام‌شان از فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد پاک شود. بعد از زیر زمین بالا بیایند و با ما ارتباط بگیرند. آن وقت می‌توان گفت که طالبان به نظر ما چقدر اهمیت می‌دهند.

مطالب مرتبط