روزنامه های کابل: سه شنبه، ۴ اسد

روزنامه های چاپ امروز کابل مسائل مختلفی و از جمله بررسی طرح محاکمه شش عضو دادگاه عالی در مجلس نمایندگان افغانستان را در مطالب اصلی خود بررسی کرده اند.

مجلس روز دوشنبه (۳ اسد/مرداد) بررسی طرحی را آغاز کرد که در صورت تصویب، درخواست محاکمه عبدالسلام عظیمی رئیس و پنج عضو دادگاه عالی رسما مطرح خواهد شد. مجلس آنها را به دلیل حمایت از تشکیل دادگاه ویژه انتخاباتی متهم به "نقض قانون" می داند و یک ماه پیش از او سلب اعتماد کرد.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود ضمن تاکید بر این که تصمیم مجلس مبنی بر سلب صلاحیت شش عضو دادگاه عالی قانونی بوده، نوشته که بررسی طرح محاکمه آنها در روز دوشنبه از سوی نمایندگان در مجلس، "انتقامجویانه" بوده است.

به نظر این روزنامه، نمایندگان مجلس برای انتقام گرفتن از دادگاه عالی به دلیل حمایت آن از تشکیل دادگاه ویژه انتخاباتی که ۶۲ عضو مجلس را فاقد صلاحیت نمایندگی تشخیص داده، بررسی طرح محاکمه شش عضو دادگاه عالی را در دستور کار خود قرار داده اند.

سردبیر روزنامه افغانستان در ادامه افزوده که تصویب طرح محاکمه اعضای دادگاه عالی کشور به دلیل انتقامجویانه بودن آن، نه تنها به حل معضلات موجود در مناسبات قوای ثلاثه کمکی نخواهد کرد، بلکه جو سیاسی کشور را بیشتر از گذشته "آلوده و غیرقابل تحمل" خواهد کرد.

سرمقاله نویس افغانستان تاکید کرده که در وضعیت کنونی استفاده از مدارا، حوصله مندی و عقلانیت سیاسی بیشتر از دست زدن به عمل های واکنشی است.

آرمان ملی از مقامهای دادگاه عالی کشور انتقاد کرده که بر اساس کدام قانون پس از سلب صلاحیت های خود از سوی مجلس نمایندگان، همچنان به کارهای خود ادامه می دهند. به نظر نویسنده، ریشه این امر افزایش "قانون شکنی" و "تضعیف" حاکمیت قانون در چند دهه جنگ افغانستان است.

روزنامه افزوده که این وضعیت باعث شده که قانون شکنان مورد بازپرسی قرار نگیرند و تا حال دیده نشده که مقامهای بلندپایه کشور به دلائلی قانون را زیر پا کنند و بعد از او بازپرسی شود. به نظر آرمان ملی، حتی نهادهایی هم در کشور هستند که "قلدری" می کنند.

نویسنده پرسیده که اگر نهادهای دولتی مشروعیت خود را از پارلمان می گیرند، ولی به تصمیم های مجلس احترام می گذارند، پس چه نیازی به چنین پارلمانی است که به برای برگزاری انتخابات آن چند تن جان خود را از دست دادند و میلیون ها دلار هم هزینه شد. سرمقاله نویس آرمان ملی در ادامه تاکید کرده که اگر حامد کرزی "در دل چیز دیگری غیر از آن چه که به زبان می آرود، ندارد باید به تعاملات غیرمتعارف و قانون‌گریزانه پایان دهد". روزنامه هشدار داده که ادامه این ماجرا هم به اعتبار نهادهای دولتی و هم به وجهه خود آقای کرزی هم آسیب می رساند.

روزنامه اراده با اشاره به آغاز به کار رایان کراکر، به عنوان سفیر جدید آمریکا در کابل را بررسی کرده و نوشته که آقای کراکر با چالشها و دشواریهای زیادی مواجه است و پیچیدگی جنگ و ادامه خشونت در افغانستان از چالش عمده بر سر راه او است.

روزنامه افزوده که آمریکا ده سال در افغانستان سرگرم جنگ بوده و هزینه هنگفتی را صرف دولت سازی، نهادینه سازی دموکراسی و فقرزدایی کرده است، اما هنوز هم افغانستان با "چالشهای نگران کننده ای" رو به رو است و "مداخلات کشورهای همسایه" در امور دخلی این کشور هم ادامه دارد.

اراده افزوده که سفیر جدید آمریکا ناگزیر است که با همه این چالشها و نابسامانی های گوناگون در افغانستان دست و پنجه نرم کند و علاوه بر آنها، برنامه های مصالحه با شورشیان، انتقال مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان و خروج تدریجی نظامیان خارجی هم در راه یا در دست اجرا است.

هشت صبح در مقاله ای اظهارات منسوب به جارالله منصوری، وزیر احیا و توسعه روستایی افغانستان در یک نوار صوتی را، که از برخی رسانه ها پخش شده، بررسی کرده و آن را "شوکه آور" خوانده است.

در این نوار ریاست جمهوری حامد کرزی و تشکیل پارلمان افغانستان "غیرقانونی" خوانده شده است. آقای منصوری روز دوشنبه، ۳ اسد/مرداد در یک نشست خبری صدای منسوب به خود در این نوار را جعلی خواند و تاکید کرد که به آقای کرزی و پارلمان افغانستان وفادار است.

نویسنده هشت صبح نوشته که اگر اظهارات منتسب به جارالله منصوری در این نوار درست باشد، این واقعیت را آشکار شده است که چیزی به نام "تعهد" در حکومت داری افغانستان دیده نمی شود و سیاستمداران می خواهند که با حفظ مخالفت فکری با رئیس خود، به کارشان ادامه دهند.

نویسنده پرسیده در صورتی که یک عضو کابینه نسبت به مشروعیت رئیس خود تردید داشته باشد، چگونه می شود انتظار داشت که او خود را ملزم به اجرای دستورهای رئیس خود بداند. به نظر مقاله نویس هشت صبح، در چنین حالتی تاوان این وضعیت را مردم خواهند پرداخت.

مطالب مرتبط