روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۵ اسد

پایان مرحله اول برنامه واگذاری مسئولیت امنیتی از نیروهای بین‌المللی به نیروهای امنیتی افغانستان از مسائل عمده مورد در روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

در این مرحله که در هفته گذشته انجام شد، مسئولیت امنیتی ولایت های بامیان، پنجشیر و شهرهای لشکرگاه، مزار شریف، مهترلام و هرات به نیروهای افغان واگذار شد.

سخنرانی روز سه شنبه، ۴ اسد/مرداد حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به مناسبت پایان مرحله اول برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی موضوع گزارشهای خبری نخست روزنامه های دولتی است.

انیس به نقل از آقای کرزی پایان این مرحله از برنامه انتقال را موفقانه و "قدمی بزرگ و مهم برای حیات ملی" افغانستان دانسته و این روزنامه در سرمقاله خود نوشته است که اگر این برنامه با دقت لازم به اجرا گذاشته شود، نیروهای امنیتی افغانستان توانایی به دوش گرفتن مسئولیت امنیتی را دارند.

به نوشته این روزنامه، افغانستان پس از به پایان رسیدن این برنامه از حمایت های مالی و فنی جامعه جهانی برخوردار خواهد بود و نیروهای ناتو با خروج از این کشور کمک های خود به نیروهای امنیتی افغانستان را دو برابر خواهد کرد.

هیواد دیگر روزنامه دولتی در سرمقاله خود نوشته که نیروهای امنیتی افغانستان نشان داده اند که این توانایی را دارند که مسئولیت امنیتی را در سراسر کشور از نیروهای بین المللی بگیرند و از حاکمیت ملی و مردم افغانستان دفاع کنند.

به نظر روزنامه، پایان موفقانه مرحله اول برنامه واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای امنیتی افغانستان "موفقیتی تاریخی و ملی" است و این نیروها تا سه سال دیگر، که این برنامه به پایان خواهد رسید، به توانایی کامل برای تامین امنیت در کشور دست خواهند یافت.

اما روزنامه خدمتگار اظهارات آقای کرزی را نقد کرده و نوشته که واگذاری مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی حتما به معنای تامین صلح در افغانستان نیست. به نظر نویسنده، این "خوشباوری" است که گفته شود طالبان با خروج نظامیان خارجی دست از جنگ بردارند و با دولت کابل مصالحه کنند یا خروج نیروهای خارجی از افغانستان بر تحولات این کشور اثری ندارد.

آقای کرزی گفته است که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان دیگر "بهانه ای" برای ادامه جنگ برای طالبان و دیگر گروههای همسو با آن نمی ماند و آنها باید به دعوت مصالحه او پاسخ مثبت دهند.

خدمتگار نوشته که ۲۱ سال پیش با خروج نیروهای شوروی سابق، دولت دکتر نجیب الله هم از گروه های مجاهدین سابق خواسته بود که مصالحه کنند و دست از جنگ بردارند، اما به نظر نویسنده، این دعوت نه تنها این گروهها را تشویق به آشتی با دولت نجیب الله نکرد، بلکه آنها را بیشتر به جنگ تشویق کرد.

به باور روزنامه، در ایدئولوژی شورشیان تغییری نیامده و آنها به چیزی کمتر از به دست گرفتن قدرت در قانع نمی شوند و اگر قدرت دودستی هم به آنها تحویل داده شود، صلح در افغانستان تامین نمی شود. به نظر خدمتگار، در آن صورت کشورهای همسایه برای ادامه جنگ توطئه جدیدی خواهد چید.

اراده در سرمقاله خود با عنوان "دشمنان رانده شده دیروز، دوستان فراخوانده شده امروز"، نوشته که روزی آمریکایی ها حتی سایه طالبان را با توپ و بمب افگن می زدند، امروز قصد نشستن بر سر یک سفره با آنها را دارند "تا گوشه نانی از خوان بیکران غنایم به آنها هم برسد".

به نوشته روزنامه، ده سال پیش که نیروهای بین المللی به رهبری آمریکا وارد افغانستان شدند، براندازی رژیم طالبان و حامیان آنها را به عنوان هدف خود اعلام کردند، اما حالا پس از یک دهه جنگ، تلفات و خسارت های مالی هنگفت، آمریکا در پی آشتی با "دشمن آشتی ناپذیر" خود است.

انتقاد اراده این است که حالا که نظامیان آمریکایی قصد خروج از افغانستان دارند، ممکن است با کنار رفتن آمریکایی ها از صحنه نبرد افغانستان، دور دیگری از جنگ های خونین میان افغانها تحت عنوان طرفداران و مخالفان دولت یا "توطئه طرفداران و مخالفان دموکراسی" آغاز شود.

ماندگار با اشاره به آغاز نیم سال دوم کاری مجلس نمایندگان نوشته که شش ماه گذشته بیشتر وقت کاری مجلس صرف "تقابل با حکومت و نهادهای قضائی" شد و آن مقدار کارهایی هم که مجلس در این مدت انجام داده، از سوی رئیس جمهوری جدی نگرفته است.

نویسنده افزوده که مجلس در شش ماه گذشته منتظر معرفی هفت عضو کابینه، رئیسان چند نهاد مستقل و چند عضو دادگاه عالی از سوی آقای کرزی بود، اما این مدت با "دعواهای بی‌مورد و بازی بی‌نتیجه" گذشت. ماندگار افزوده که این امر برای مردم سودی ندارد و تنها به اعتبار قوه مقننه آسیب وارد کرد.

به نظر روزنامه، حالا مجلس به "مجموعه ای از صداهای بی‌پاسخ و بی‌اثر" تبدیل شده و ریاست جمهوری به کارهای انجام شده از سوی مجلس در شش ماه گذشته واکنشی نشان نداده و تنها کاری که آقای کرزی در این مدت انجام داده "گشایش مجلس" در پی تعیین ضرب‌الاجل از سوی نمایندگان بوده است.

مطالب مرتبط