همکار بخش افغانستان بی‌بی‌سی در ارزگان کشته شد

محمد امید خپلواک
Image caption آقای خپلواک از سال ۲۰۰۸ با بی‌بی‌سی همکاری می‌کرد

احمدامید خپلواک، خبرنگار آزاد بخش افغانستان بی‌بی‌سی در افغانستان در جریان حملات شورشیان به شهر "ترین کوت"، مرکز ولایت ارزگان کشته شد.

بی بی سی در مورد کشته شدن آقای خپلواک اطلاعیه ای به این شرح صادر کرده است:

بی‌بی‌سی می تواند خبر غم انگیز کشته شدن احمدامید خپلواک، خبرنگار آزاد همکار خود را در ولایت جنوبی ارزگان در افغانستان تأیید کند که امروز در حمله شورشیان کشته شد.

مقامات امنیتی افغانستان می گویند که شش بمبگذار انتحاری به دفتر والی و چند ساختمان دولتی دیگر در "ترین کوت"، پایتخت ولایت ارزگان حمله بردند.

هنگامی که ساختمان رادیو تلویزیون محلی مورد حمله قرار گرفت، آقای خپلواک در آن حضور داشت.

احمدامید ۲۵ ساله بود و از اول ماه مه سال ۲۰۰۸ به عنوان خبرنگار آزاد به بی‌بی‌سی پیوست. او برای خبرگزاری پژواک افغانستان هم کار می کرد.

پیتر هاروکس، مدیر بخش اخبار جهانی بی‌بی‌سی در این مورد گفت: "بی‌بی‌سی و تمام همکاران احمدامید در غم خانواده و دوستان او شریک هستند. او همین امروز صبح در مورد یک حمله دیگر طالبان که دیشب اتفاق افتاده بود برای بی‌بی‌سی گزارش می کرد. بی بی سی و تمام جهان سپاسگزار روزنامه نگارانی مانند احمدامید هستند که با شجاعت زندگی خود را برای گزارش کردن از جاهای خطرناک به خطر می اندازند".

در همین حال "نی" سازمان غیردولتی حمایت از رسانه های آزاد، مرگ احمد امید خپلواک خبرنگار آزاد و همکار برنامه های بی بی سی برای افغانستان توسط طالبان محکوم کرده است. در اطلاعیه این سازمان آمده است که طالبان به دفتر رادیو و تلویزیون محلی ارزگان که یک هدف غیر نظامی است حمله کرده اند.

پیش از این صمد روحانی دیگر خبرنگار بخش پشتو و فارسی بی بی سی در هلمند نیز در هشتم ژوئن سال ۲۰۰۸ میلادی کشته شد.

با گذشت سه سال هنوز مشخص نشده است چه کس یاگروهی عامل قتل آقای روحانی بوده است، مقام های امنیتی افغان هربار که با این سوال مواجه شده اند گفته اند تحقیقات آنها در مورد قتل روحانی ادامه دارد و هنوز نمی دانند چه کسی اورا کشته است.

افغانستان یکی از خطرناک ترین مناطق جهان برای خبرنگاران است.

در همین حال "نی" سازمان غیردولتی حمایت از رسانه های آزاد، مرگ احمد امید خپلواک خبرنگار آزاد و همکار برنامه های بی بی سی برای افغانستان توسط طالبان محکوم کرده است.