مراسم یاد بود همکار کشته شده بی بی سی

خبرنگاران و مدیران بخش جهانی بی بی سی در بوش هاوس

خبرنگاران و دست اندرکاران امور رسانه ای در افغانستان و همچنین شماری از نهاد های دولتی درولایت های ارزگان، هلمند، خوست، کنر، پکتیا و مزارشریف امروز به یاد احمد امید خپلواک خبرنگار آزاد بخش افغانستان بی بی سی که روز گذشته در ولایت ارزگان کشته شد، مراسم سوگواری و دعا برگزار کردند.

همچنین شماری از نهاد های مختلف دولتی و غیر دولتی با انتشار اعلامیه هایی، مرگ او را محکوم کردند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان نیز با انتشار نامه خبری مرگ احمد امید خپلواک خبرنگار محلی بی بی سی در ولایت ارزگان را محکوم کرده است.

در این نامه خبری حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان کشته شدن خبرنگار بی بی سی و ۱۸ تن دیگر از کسانی را که در حمله دیروز طالبان در ولایت ارزگان کشته شدند محکوم کرده و با اعضای خانواده و نزدیکان آنها ابراز همدردی کرده است. مرکز حمایت از خبرنگاران افغانستان با انتشار اعلامیه ای حمله به گزارشگران را که به گفته این نهاد هدفی جز اطلاع رسانی به هموطنان خود ندارند، محکوم کرده و از طرفهای درگیر در افغانستان خواسته اند که مصونیت خبرنگاران را در نظر بگیرند.

این مرکز نبود امید خپلواک همکار بی بی سی در ارزگان را که یکی از خطرناک ترین و نا آرام ترین مناطق افغانستان است، یک ضایعه بزرگ دانسته است.

شماری از خبرنگاران در هلمند گفته اند مرگ احمد امید خپلواک بعنوان یک روزنامه نگار، تعهد دیگر روزنامه نگارانی را که در مناطقی چون ارزگان و هلمند کار می کنند در برابر کار و وظیفه ای که دارند هیچ گاهی تضعیف نخواهد کرد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption احمد امید خپلواک سه سال پیش همکاری خود با بی بی سی را آغاز کرد و در یکی از خطرناک ترین مناطق افغانستان کار می کرد

این روزنامه نگاران از دولت افغانستان خواسته اند که در برابر مرگ روزنامه نگاران سکوت نکند. عده ای از خبرنگاران در ولایت کنر در شرق افغانستان در مراسم یاد بود خپلواک گرد هم آمده بودند گفتند:" مخالفان آزادی و انسانیت نمی توانند با کشتن خبرنگاران جلو نشر حقایق را بگیرند." روزنامه نگاران در شهر مزارشریف، در اعتراض به کشته شدن امید خپلواک از تمامی رسانه های محلی خواسته اند تا از انشار خبر های مربوط به گروه طالبان خود داری کنند.

دفتر مطبوعاتی ناتو و نیروهای ائتلاف مستقر در بگرام نیز با پخش خبرنامه ای مرگ خبرنگار بی بی سی را تسلیت گفته و با اعضای خانواده و کارکنان بی بی سی ابراز همدردی کرده است.

یاد بود از خپلواک در دفترهای بی بی سی

روزنامه نگاران و مدیران بخش جهانی بی بی سی نیز در بوش هاوس لندن، اسلام آباد، پیشاور و کابل، به احترام و گرامی داشت یاد امید خپلواک یک دقیقه سکوت کردند.

Image caption همکاران احمد امید خپلواک در بخش افغانستان بی بی سی

پیتر هاروکس مدیر امور بخش اخبار جهانی بی بی سی گفت ما همکاران امید خپلواک گردهم آمده ایم تا با خانواده و دوستان او اظهار همدردی کنیم، ما به همکار از دست رفته مان افتخار می کردیم و من مرگ او را به خانواده اش، دختر کوچک او و سایر همکاران او تسلیت می گویم.

آقای هروکس افزود بی بی سی در مورد علت و عاملان این قتل تحقیق می کند و همچنین تلاش خواهد کرد تا خبرنگاران بی بی سی در سراسر افغانستان مصون باشند.

احمد امید خپلواک از سه سال پیش به این سو با بی بی سی به عنوان خبرنگار کار می کرد. او به طور همزمان با تلویزیون دولتی محلی ارزگان و خبرگزاری پژواک نیز کار می کرد.

مطالب مرتبط