بانک مرکزی افغانستان از ورود گسترده پولهای جعلی خبر داد

Image caption گفته شده که عدد ۱۰۰۰ را در گوشه سمت چپ اسکناسهای جعلی نیست

محب الله صافی، سرپرست بانک مرکزی افغانستان از ورود گسترده پولهای جعلی در بازارهای این کشور خبر داده و گفته که چند نفر در این مورد بازداشت شده اند.

آقای صافی روز شنبه، ۲۶ سنبله/شهریور به بی بی سی گفت که این پولها از خارج از افغانستان وارد بازار شده و عمدتا اسکناسهای هزار افغانی و پانصد افغانی هستند.

او مشخص نکرد که این پولها از کدام کشورها وارد افغانستان شده، اما به طور تلویحی گفت که از کشورهای همسایه افغانستان که مرزهای زیادی با این کشور دارند، وارد شده است.

سرپرست بانک مرکزی افغانستان گفت که مشخصات این پولهای جعلی به همه نهادهای امنیتی، بانکها و افراد و شرکتهایی که مشغول خرید و فروش ارز هستند، توضیح داده شده است.

او گفت که پولهای جعلی تفاوت ظاهری چندانی با پول اصلی ندارد و تشخیص آنها برای افراد عادی تا حدودی دشوار است.

یما، مردی که مشغول خرید و فروش ارز است، گفت که پولهای جعلی "از ایران و پاکستان" وارد افغانستان شده و شناختن پولهایی که از پاکستان وارد شده چندان دشوار نیست، اما تشخیص پولهایی که از ایران وارد شده، کمی دشوار است.

نظام الدین هم که مشغول همین کار است، گفت که اسکناسهای جعلی پانصد افغانی عدد ۵۰۰، بر خلاف اسکناسهای اصلی، در خط عمودی باریکی که در پشت این اسکناس است، وجود ندارد.

فیروز، یکی دیگر از افرادی که شغلش خرید و فروش ارز است گفت که در اسکناسهای هزار افغانی جعلی برخی از برجستگی هایی که در روی اسکناس اصلی است، دیده نمی شود.

او همچنین گفت که در گوشه سمت چپ اسکناسهای اصلی عدد ۱۰۰۰ به صورت بریده بریده و برجسته دیده می شود، اما در اسکناسهای جعلی این عدد اصلا وجود ندارد و جای آن سفید است.

تقریبا همه تاجرانی که در کار خرید و فروش ارز مشغولند و با با بی بی سی صحبت کرده اند، گفته اند که روزانه چندین بار با این گونه اسکناسها مواجه می شوند و به نظر می‌رسد که میزان پولهای جعلی تزریق شده در بازارها زیاد است.

انتشار اسکناسهای جعلی در بازارهای افغانستان نگرانیهای زیادی را هم در میان مردم این کشور برانگیخته است. شماری از شهروندان کابلی به بی بی سی گفته اند که این موضوع معاملات پولی آنها را تحت تاثیر قرار داده است.

در همین حال وزارت داخله/کشور افغانستان از بازداشت شش تن خبر داده و سخنگوی این وزارت گفته است که آنها نسخه های دیجیتالی و الکترونیکی پولهای افغانی را در اختیار داشته اند.

صدیق صدیقی، سخنگوی این وزارت به بی بی سی گفت که علیه آنها اتهام "جعل و تزویر" مطرح شده و جرم آنها "سنگین" است. به گفته او، آنها بیشتر انگیزه های مالی داشته اند.

علاوه براین، مقامهای دولتی و بازرگانان به بی بی سی گفته اند که اسکناسهای جعلی دلار، ریال ایرانی، رویپه پاکستانی هم به پیمانه زیاد به بازارهای افغانستان وارد شده است.

مطالب مرتبط