آیساف: پاکستان باید اقداماتش علیه شبکه حقانی را شدت بخشد

سربازان نیروهای بین المللی یاری امنیتی حق نشر عکس Reuters
Image caption سخنگویان ناتو گفته اند که شبکه حقانی افراد بیگناه را در افغانستان هدف قرار می دهند

مقام های نیروهای بین المللی یاری امنیتی در افغانستان، آیساف، از پاکستان خواسته اند که به اقدامات خود علیه شبکه حقانی شدت بخشد.

دومنیک مدلی، سخنگوی غیرنظامی آیساف روز دوشنبه، ۲۸ سنبله/شهریور در یک نشست خبری در کابل گفت که پاکستان مسئول است که فشارها را بر این شبکه افزایش دهد.

آقای مدلی گفت: "دولت پاکستان با شورشیان در خاک خودش هم رو به رو است. ما می توانیم با پاکستان به طور مشترک(علیه شورشیان) مبارزه کنیم."

در همان حال، کارستن جاکوبسون، سخنگوی نظامی آیساف در این نشست خبری گفت که شبکه حقانی ریشه در پاکستان دارد و از آن جا به حملات خود علیه افراد بی‌گناه در افغانستان ادامه می دهد.

آقای جاکوبسون افزود که تلاشهایی جریان دارد که در آن مقامهای دولت افغانستان و "بازیگران کلیدی" شرکت دارند، پاکستانی‌ها قانع به انجام اقدامات جدی علیه شبکه حقانی شوند.

سخنگوی نظامی آیساف گفت: "ما می دانیم که شبکه حقانی هم در گذشته و در حال حاضر ریشه در آن سوی مرز داشته است. آیساف همه توان خود را برای توقف حملات شبکه حقانی در افغانستان به کار می گیرد. حقانی از لحاظ نظامی برنده نمی شود." نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان در حالی خواهان اقدامات جدی پاکستان علیه شبکه حقانی شده اند که اخیرا در پی حملات تروریستی ۲۲ سنبله/شهریور به سفارت آمریکا و مقر فرماندهی آیساف در کابل، مقامهای آمریکایی آن را کار شبکه حقانی دانستند.

حق نشر عکس .
Image caption مقامهای آمریکایی حملات هفته گذشته را کار شبکه حقانی دانسته اند

در این حمله که به وسیله شش مهاجم انتحاری از یک ساختمان در حال ساخت در میدان عبدالحق انجام شد، دست کم ۱۵ تن کشته و بیش از ۳۰ نفر دیگر و از جمله شش عضو نیروهای آیساف و چهار کارمند افغان سفارت آمریکا زخمی شدند.

هر چند گروه طالبان مسئولیت این حمله را رسما به دوش گرفته است، اما لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا و کامرون مانتر، سفیر این کشور در اسلام آباد شبکه حقانی را مسئول این حمله دانسته اند.

آقای مانتر اخیرا گفته است که شواهدی در دست دارد که نشان می دهد حکومت پاکستان با شبکه حقانی ارتباط دارد. او خواستار قطع این ارتباط شده است.

پس از حمله به سفارت آمریکا و مقر آیساف در کابل، سراج الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی به طور ضمنی از تمایل خود برای گفتگو با دولت افغانستان و آمریکا سخن گفته است.

آقای حقانی در یک گفتگوی تلفنی با خبرگزاری روتیرز گفته است که اگر گروه طالبان با دولت افغانستان و آمریکا گفتگو کند، شبکه حقانی هم از آنها پیروی خواهد کرد.

اما سخنگویان نیروهای آیساف گفته اند که در حال حاضر نشانه ای وجود ندارد که شبکه حقانی شرایط دولت افغانستان را برای شامل شدن در روند صلح بپذیرد.

این شبکه یکی از سه گروه اصلی شورشی در افغانستان است که رهبری آن به دوش سراج الدین حقانی، پسر جلال الدین حقانی، فرمانده پیشین مجاهدین در شرق افغانستان است.

شبکه حقانی در کنار گروه طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار عمدتا در مناطق مرزی در شرق افغانستان علیه دولت این کشور و نیروهای بین المللی می جنگند.

مطالب مرتبط