مراسم تشییع جنازه برهان الدین ربانی برگزار شد

برهان الدین ربانی حق نشر عکس Getty
Image caption آقای ربانی از سیاستمداران پرنفوذ و سابقه دار افغانستان بود

روز جمعه، ۱ میزان/مهرماه، مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری برهان الدین ربانی با تشریفات رسمی و تحت تدابیر شدید امنیتی، با حضور حامد کرزی، رئیس جمهوری، در کابل برگزار شد.

برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان، رئیس جمهوری پیشین و رهبر جمعیت اسلامی، شامگاه چهارشنبه گذشته، ۲۹ سنبله/شهریور (۲۰ سپتامبر) در عملیات انتحاری مردی که یک بمب را در دستار خود پنهان کرده بود، در محل سکونت خود در کابل جان خود را از دست داد.

این بمبگذار برای ملاقات با آقای ربانی، خود را حامل پیام صلح یکی از اعضای شورای رهبری گروه طالبان موسوم به "شورای کویته" معرفی کرده بود.

عامل این عملیات انتحاری که عصمت الله نام داشت، همراه با دو مقام ارشد شورای عالی صلح افغانستان برای گفتگو و به بهانه تسلیم این پیام به آقای ربانی، به خانه او در محله وزیر اکبر خان کابل رفته بود.

گفته شده که بمبگذار در آغاز ملاقات و هنگامی که به علامت احترام، سر خود را در مقابل سینه آقای ربانی خم کرده بود بمب پنهان شده در دستارش را منفجر کرد تا به این وسیله، از کشته شدن رئیس شورای عالی صلح اطمینان یابد.

برای برگزاری مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری جنازه رئیس شورای عالی صلح افغانستان، تدابیر گسترده امنیتی در شهر کابل به اجرا گذاشته شد.

از جمله در محله های نزدیک به محله وزیر اکبرخان و خیابان فرودگاه کابل مقررات منع رفت و آمد برای مردم عادی به اجرا گذاشته شده و در مناطق دیگر هم در مقایسه با روزهای عادی، شمار بیشتری ماموران پلیس و دیگر نیروهای امنیتی استقرار یافته اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حامد کرزی، برهان الدین ربانی را "شهید صلح" خوانده است

نهادهای امنیتی از طریق رسانه های دولتی از مردم خواسته اند که مقررات منع رفت و آمد در محلات یاد شده را رعایت و با پلیس همکاری کنند.

جسد برهان الدین ربانی در تپه ای در نزدیکی محله وزیر اکبر خان به خاک سپرده می شود.

مقامهای ارشد دولتی، رهبران جهادی و هواداران آقای ربانی در مراسم خاکسپاری پیکر او شرکت می کنند و شماری از مقامهای کشورهای خارجی هم برای شرکت در این مراسم به کابل آمده اند.

به مناسب ترور رئیس شورای صلح، دولت افغانستان سه روز عزای ملی در این کشور اعلام کرده و دستور داده است پرچم ملی در روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه در سراسر افغانستان و بر فراز دفاتر نمایندگی های رسمی این کشور در خارج به حالت نیمه افراشته درآید.

هنوز هیچ گروهی به طور رسمی مسئولیت ترور رئیس شورای عالی صلح افغانستان را بر دوش نگرفته، اما اداره امنیت ملی این کشور شورای کویته را مسئول این عملیات انتحاری دانسته است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برهان الدین ربانی را "شهید راه صلح" خوانده و گفته است که او در راه برقراری صلح در کشور جان خود را از دست داد.

افراد نزدیک به رهبر پیشین جمعیت اسلامی نسبت به "سهل انگاری" و بی‌پاسخ ماندن سوالهایی در مورد ترور او انتقادهای شدیدی را مطرح کرده اند.

عبدالله عبدالله، رهبر ائتلاف ملی تغییر و امید روز پنجشنبه در یک نشست خبری از مسئولان حفظ امنیت آقای ربانی و آنهایی که زمینه ساز گفتگوی فرد بمبگذار با آقای ربانی بودند به شدت انتقاد کرد.

در همین حال، امرالله صالح، رئیس پیشین اداره امنیت ملی و از اعضای جمعیت اسلامی خواستار تحقیقات رسمی تحت نظر سازمان ملل در این مورد شده است.

در مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری رهبر جمعیت اسلامی، هیات اعزامی ایران به ریاست علی اکبر ولایتی، مشاور آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، و با عضویت محمد رضا میرتاج الدینی، معاون رئیس جمهوری در امور مجلس، و علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و روابط خارجی جمهوری اسلامی شرکت داشتند.

عزاداران خشمگین

این در حالی است که در جریان برگزاری مراسم تشییع جنازه رئیس جمهوری پیشین افغانستان، شماری از شرکت کنندگان این مراسم علیه عاملان قتل او شعار دادند.

آنها برضد پاکستان و به ویژه سازمان اطلاعات ارتش این کشور، آی اس آی، شعار دادند و حتی علیه حکومت و برخی از رهبران جهادی در درون نظام افغانستان هم ابراز خشم کردند.

عزاداران خشمگین در جریان مراسم تشییع جنازه آقای ربانی، با ماموران پلیس که سعی می کردند کنترل خود را بر جمعیت حفظ کنند، درگیر شدند و به سوی آنها سنگ پرتاب کردند و در نهایت نیروهای امنیتی متوسل به شلیک هوایی شدند.

اما ازدحام جمعیت در محل خاکسپاری رئیس جمهوری پیشین افغانستان در تیه ای نزدیک به محله وزیر اکبران بیشتر از آن بود که با این تلاشهای پلیس کنترل شود.

با ورود آمبولانس حامل تابوت جنازه آقای ربانی به محل تدفین، جمعیت هزاران نفری شرکت کنندگان مراسم تشییع جنازه آقای ربانی از کنترل خارج شد و برنامه تشریفات رسمی هم بهم خورد.

مقامهای ارشد دولتی و هیات های دیپلماتیک خارجی در این محل حضور نداشتند و تنها شمار کمی از رهبران ارشد جمعیت اسلامی حضور داشتند.

تظاهرات در فیض آباد و هرات

در همین حال از شهر فیض آباد در شمال افغانستان و زادگاه برهان الدین ربانی گزارش شده که صدها تن پس از ادای نماز غیابی جنازه او اقدام به راهپیمایی کردند.

یک روز پس از ترور آقای ربانی در ۲۹ سنبله/شهریور، شورای علمای افغانستان فتوا داد که همزمان با ادای نماز جنازه او در کابل در همه ولایت های افغانستان نماز جنازه غیابی خوانده شود.

تظاهرکنندگان حکومت را متهم به کوتاهی در حفظ جان رهبر پیشین جمعیت اسلامی و برخی از مقامها را متهم به تشویق او برای دیدار با فرد بمبگذار کردند. آنها در شعارهای خود همچنین از آنهایی که برای این دیدار زمینه سازی کردند، به شدت انتقاد کرده اند.

تظاهرکنندگان از آقای کرزی خواستند که برای شناسایی و مجازات عاملان ترور رئیس جمهوری پیشین افغانستان تلاش کند و به قناعت اهالی بدخشان به عنوان ساکنان زادگان آقای ربانی بپردازد.

قربانعلی همزی، خبرنگار بی بی سی در بدخشان می گوید در این تظاهرات دانشجویان دانشگاه بدخشان، روحیانیان، بازاریان و اهالی ولایت بدخشان شرکت داشتند.

ساکنان ولایت بدخشان روز پنجشنبه، ۳۱ سنبله/شهریور هم در همین مورد اقدام به راهپیمایی مشابهی کرده بودند.

از شهر هرات در غرب افغانستان هم گزارش شده که دهها تن پس از ادای نماز جمعه تظاهرات مشابهی در این شهر برگزار شده و آنهایی که در این تجمع اعتراض شرکت کرده اند، خواستار شناسایی و مجازات عاملان قتل آقای ربانی شده اند.

شرکت کنندگان این تظاهرات همچنین خواهان توقف روند صلح شده اند.

شهر هرات روز چهارشنبه، ۲۹ سنبله/شهریور هم شاهد برگزاری تجمع اعتراضی شمار بیشتری از دانشجویان دانشگاه هرات و ساکنان این شهر بوده است.

مطالب مرتبط